Sůl nad zlato? Zcela jistě to neplatí na pláni Salar de Uyuni v Bolívii. Tato rozlehlá oblast je poseta velkými kaktusy a zvláštními homolemi. Hlavně je to však největší solné území na planetě.
Jihoamerická Bolívie se může pochlubit řadou světových unikátů. Nachází se zde nejvýše položené město stejně tak jako nejvýše položené splavné jezero. Podle mnoha řidičů jsou zde i nejrizikovější cesty, byť je tato země jinak bezpečná.
A také se zde rozkládá pláň, kde v případě, že platí citát Karla Čapka, že „humor je solí země“, se člověk musí doslova válet smíchy.
Pod hřebeny And
Představme si bílou pláň táhnoucí se od Kolína přes Prahu, Kladno až stylově po Slaný. Tak velká je pláň Salar de Uyuni, svou rozlohou 10 582 km² je srovnatelná se Středočeským krajem. Leží však poněkud výše než Středočeská pahorkatina.
Aby si ji člověk mohl prohlédnout, musí se vydrápat až do výšky 3650 metrů nad mořem, kde by se dal čekat spíše sníh než sůl. Za odměnu se tu však lze pokochat nejen samotnou plání, ale i horským reliéfem And, které se nad ní tyčí.
Před 40 000 lety se zde rozkládalo obrovské jezero. To však postupem času vyschlo a zůstaly zde dvě solné pláně: Salar de Uyuni a menší Salar de Coipasa (2218 km²). Vrstva soli je vskutku úctyhodná, pohybuje se mezi dvěma až dvaceti metry.
Sůl si zde dokáže vyhrát, tvoří tu nejrůznější obrazce, připomínající včelí plásty, homole nebo krystaly. Fascinující divadlo pak nastává, když v oblasti zaprší. Pláň se pak promění v největší zrcadlo na světě.
Dům ze soli
Mohlo by se zdát, že takové přesolené místo bude bez života, ale není to pravda. Kaktusy si tu svůj prostor našly. A nejen ony, každý rok v listopadu zde přebývají tři druhy jihoamerických plameňáků. Salar de Uyuni ale hlavně láká turisty.
Dokonce zde byl postaven hotel. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, ale stavba je celá – včetně vnitřního vybavení – ze soli. Ostatně jak jinak. Dnes slouží jako muzeum. Oblast samozřejmě láká i těžaře soli. Ročně se jí zde vytěží 25 000 tun.
Vzhledem k tomu, že v regionu jsou zásoby čítající 10 000 000 000 tun, pláň těžbou zatím příliš netrpí. Ovšem těžaři si brousí zuby na jinou surovinu, která se ukrývá pod nánosy soli.
Podle posledních odhadů je zde 15krát více lithia, než kterým podle odhadů disponuje naše země. O bolivijské lithium se zajímají zejména Číňané, kteří v metropoli Sucre již podepsali několik předběžných dohod.
Kdoví, zda se tedy panenská bílá pláň postupem času nepromění v areál plný těžařských zařízení…