Někdo v nich hledá znamení bohů, jiní se snaží vyčíst stopy minulých životů. Údajně mohou prozradit i to, jaké duchovní zvíře je vaším společníkem a ochráncem. Různá časová období i kultury přinášejí rozdílné výklady. Jak se vlastně pohled na mateřská znaménka měnil v průběhu času?
Odborníci by vám řekli, že jde o zbarvení kůže, se kterým se člověk už narodí anebo se objeví během několika prvních týdnů života. Mnoho z nich spadá do dvou hlavních kategorií a sice cévní či pigmentová.
Mají různé tvary i barvy a také velikost, některá jsou trvalá, jiná vyblednou. Ale ať už jsou jakákoliv, jejich nositelé to v minulosti mnohdy vůbec neměli lehké.
Různé úhly pohledu
Už v antickém Řecku jsou mateřská znaménka v centru pozornosti: považují se za důležité ukazatele charakteru a lidé velmi dbají o to, kde na jejich těle se nacházejí.
Ve středověku se na mateřská znaménka dívají podezřívavě a mohou dostat svého nositele do velkých problémů. Některé tvary, barvy i umístění jsou totiž podle inkvizice jasným znamením nežádoucích kontaktů s temnými silami.
V některých evropských kulturách mělo naopak položení ruky na člověka s výrazným mateřským znaménkem přinést štěstí. V 17. a 18. století řádí v Evropě neštovice, po kterých zůstávají hluboké jizvy.
Aristokracie a bohaté vrstvy si tehdy vyrábějí umělá mateřská znaménka z hedvábí, taftu nebo kůže na jejich zakrytí.
Na tvaru záleží
Některá náboženství mají tradice, které se točí kolem mateřských znamének, například etiopská ortodoxní církev je považuje za stopy polibků od Panny Marie.
Příznivci hnutí New Age tvrdí, že podle tvaru mateřských znamének se dá určit duchovní zvíře dotyčného člověka, například dle zdánlivého otisku tlapky nebo ptačího křídla či peříčka.
Znaménka ve tvaru tradičních symbolů štěstí, jako třeba podkova nebo čtyřlístek, jsou prý velmi příznivá pro štěstí v životě.
Flíčky v podobě posvátných geometrických tvarů, třeba Davidovy hvězdy, pyramidy nebo kříže zase údajně symbolizují hloubavou mysl a duchovní zaměření.
Dalším oblíbeným výkladem znamének je, že mohou vypovídat o minulých životech a také být indikátorem někdejší profese nebo dokonce způsobu smrti.
Pozor na melanomy!
Jedním z nejrozšířenějších mýtů o mateřských znaménkách je přesvědčení, že jsou důsledkem prožitků nastávajících matek během těhotenství.
Může jít například o děsivé setkání, leknutí nebo dokonce absolvování obyčejného rentgenu, sledování plamenů ohně či třeba rozlití sklenice s vínem.
Ať už jsou pověry o mateřských znaménkách jakékoliv a v minulosti se na ně mnohdy pohlíželo negativně, od 20. století se stávají značkou krásy.
Mateřské znaménko Marilyn Monroe (1926-1962) se dokonce stane tak ikonickým, že je po něm pojmenován typ piercingu, který ho napodobuje a pro supermodelku Cindy Crawfordovou (*1966) je doslova poznávacím znamením.
Dnes už tedy znaménka negativní pozornost nepoutají, leckdy si jich všímáme méně, než by bylo žádoucí. Odborníci doporučují nechat si je zkontrolovat na dermatologii jednou ročně a pokud náhle změní tvar, barvu či velikost, jít se poradit s lékařem ihned.
Mohlo by se jednat o melanom, druh rakoviny kůže. Stejně tak v případě, že se náhle objeví nové mateřské znaménko u dospělého člověka.