Domů     Camp David: Místo, kde se píšou dějiny, obdivuje Churchill či Břežněv
Camp David: Místo, kde se píšou dějiny, obdivuje Churchill či Břežněv
23.5.2022

Dvojice mužů jedoucích na koních procválá kolem nevelké chatky. Zčistajasna se rozlítnou dveře a míří na ně hlaveň pušky. „Vypadněte, tady nemáte co dělat!“ křičí neurvale žena ve špinavé noční košili.

Jeden z jezdců chce celou situaci vysvětlit, přeruší ho zvuk odjištěné zbraně, a tak musí své koně otočit. Nezachrání to ani fakt, že otěže drží prezident Spojených států amerických.

V malebném pohoří Catoctin uprostřed státu Maryland se krčí několik chat. Koncem 30. let 20. století začíná v odlehlé části čilý ruch a tábořiště se mění ve střeženou rezidenci.Vítejte na víkendovém sídle nejmocnějšího prezidenta světa!

Dejte mi pokoj, nebo spíš rezidenci

Celá historie se začíná psát po vstupu Spojených států do druhé světové války. Podřízení amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta (1882–1945) dostávají úkol najít místo, kde by měl státník soukromí a klid od novinářů.

Volba padá na vojenské tábořiště z roku 1935, které leží uprostřed marylandských lesů, kousek od města Thurmont. Splňuje také Rooseveltovy podmínky – je to blízko do Washingtonu, leží v ideální nadmořské výšce, kousek od usedlosti se také nachází Gettysburg.

Město, kde se odehraje jedna z nejdůležitějších bitev americké historie. Bonus tkví také ve finančních prostředcích, celá přestavba na prezidentskou rezidenci by údajně stála jen 25 000 dolarů!

Souhlasí také armáda, vojáci uspořádají několik přeletů a zjišťují, že chatky jsou ze vzduchu jen málo patrné. Samotná přestavba má být hotová v červnu 1942, kvůli silným dešťům a nedostatku materiálu přichází dvouměsíční zdržení.

Během budování vzniká také název pro celou usedlost. Roosevelt využívá smyšlené místo z knihy britského spisovatele Jamese Hiltona (1900–1954) a své rezidenci začne říkat Šangri-La.

Poprvé do ní zamíří 5. července 1942, kdy dokonce zanechá záznam v návštěvní knize.

Jedním z prvních návštěvníků byl britský ministerský předseda Winston Churchill.(Zdroj: FDR Presidental Library and Museum / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Jedním z prvních návštěvníků byl britský ministerský předseda Winston Churchill.(Zdroj: FDR Presidental Library and Museum / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)

Rybaření uprostřed války

Stavitelé dokončují veškeré změny a chatky mohou obývat první nocležníci. Hlavní rezidenci přestaví tak, aby měl prezident veškerý komfort, a tak v ní nalezneme ložnici, pracovnu a jídelnu s krbem.

Myslí i na bezpečí a zdi vycpou skelnou vatou, aby minimalizovali riziko požáru. Mezi další úpravy patří přerušení veškerých příjezdových cest, jedinou výjimku má ta hlavní, která však vypadá jako polozapomenutá stezka.

Roosevelt v oblasti poprvé přespí 18. července 1942 a zůstává na místě tři dny. Začátky jsou ale krušné, protože jsou problémy s teplou vodou a záchody se nachází dokonce mimo budovu.

Aby se v rozlehlém prostoru lépe orientovalo, strážci dají všem chatkám přiléhavá jména. Ta prezidentova nese název Medvídkův brloh, nedaleký bazén si pro změnu vyslouží přezdívku Medvíkdovo brouzdaliště.

Roosevelt si Šangri-La okamžitě zamiluje, po tábořišti chodí ve vlněném tričku a krátkých kalhotách. Zakládá si na neformálnosti a často bloudí po okolí, čímž dělá vrásky svým agentům.

Při jedné z jízd na koni zažívá mrazivou chvilku, v doprovodu správce rezidence se ocitá na cizím pozemku.

Neznámá žena ale na něj namíří zbraň a odmítá věřit, že před ní stojí prezident USA. Díky této příhodě získává povolení a může beztrestně jezdit přes všechny pozemky.

Umístění celé rezidence se drží v nejvyšší tajnosti, ale novináři něco tuší, protože Roosevelt se v prostorách víkendového sídla v roce 1943 setká s Winstonem Churchillem (1874–1965). Britský státník během víkendu rybaří a zaskočí si dokonce na pivo.

Camp David byste v jeho začátcích hledali marně, za prezidenta Roosevelta se usedlost jmenovala Šangri-La.(Zdroj: National Museum of the U.S. Navy / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Camp David byste v jeho začátcích hledali marně, za prezidenta Roosevelta se usedlost jmenovala Šangri-La.(Zdroj: National Museum of the U.S. Navy / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Seznamte se, Camp David

Po smrti Roosevelta se diskutuje o konci Šangri-La, nový prezident Harry S. Truman (1884–1972) ale rozhoduje, že se usedlost uchová jako památku na zesnulého předchůdce. Během jeho administrativy se také provalí lokace víkendového sídla.

Novinář Frank Henry (–) si pronajímá letadlo a pořídí několik snímků, a tak se 30. září 1945 koná tisková konference. I nadále však platí, že do Šangri-La nesmí veřejnost.

Sám Truman ho využívá na neformální obědy a na rozdíl od Roosevelta jezdí do Marylandu i v zimě, díky tomu nechává nainstalovat parní topení. Další impulz přichází v roce 1953 s Dwightem D. Eisenhowerem (1890–1969).

Prezident tábořiště přejmenovává na lépe znějící Camp David. Provádí také další změny a hlavně modernizuje. Kromě klimatizace si nechá vybudovat malé golfové hřiště, kde tráví hodně času.

Státníci sice v oáze klidu odpočívají, často ale musí řešit svízelné situace. Roosevelt se v Camp Davidu dozvídá o vylodění v Normandii, Eisenhower pro změnu musí reagovat na Korejskou krizi.

V roce 1959 přijíždí další velký politik, na plošině pro vrtulníky přistává stroj, jež na palubě nese Nikitu Chruščova (1894–1971). Generální tajemník řeší kromě odzbrojování i vybavení bowlingové dráhy. Zaujme ho přístroj, který sám postaví všechny kuželky. „Krásné místo,“ vzpomíná na něj ve svých memoárech.

Prezidenti milovali okolní přírodu, kde zpravidla venčili své mazlíčky.(Zdroj: Nixon White House Photographs / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Prezidenti milovali okolní přírodu, kde zpravidla venčili své mazlíčky.(Zdroj: Nixon White House Photographs / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Relax střídá práce

Více než 160 návštěv jde na vrub Richardu M. Nixonovi (1913–1994), který jezdí na Camp David čerpat energii a hlavně psát proslovy. Společně s manželkou Pat (1912–1993) nahradí staré chatky novými pohodlnějšími a architektonickými poveděnějšími.

S jeho administrativou také startuje éra, kdy si na někdejším tábořišti budou podávat dveře známí státníci. Kromě maršála Tita (1892–1980) okusí tamní atmosféru Leonid Brežněv (1906–1982).

Přestože jednání z roku 1973 začínají až v pondělí, sovětský politik dorazí v sobotu odpoledne. „Škoda, že tu nemůže být Viktorija Petrovna,“ povzdechne si s ohledem na svou manželku.

Následuje veledůležité jednání o zbraních SALT. V této tradici pokračují i další šéfové Bílého domu, kupříkladu Jimmy Carter (*1924) pozve do Camp Davidu egyptského prezidenta Anvara Sádáta (1918–1981) a izraelského premiéra Menachema Begina (1913–1992).

Carter doufá, že klidná atmosféra odstraní napětí mezi znepřátelenými stranami. Celá událost vchází do dějin jako Dohody z Camp Davidu a uzavírají mír mezi oběma zeměmi.

Izraelko-palestinské vztahy se řeší také pod dohledem Billa Clintona (*1946), kdy na jedné straně sedí premiér Ehud Barak (*1942) a na straně druhé palestinský šéf Jásir Arafat (1929–2004). Jednání však ztroskotají.

Postupem času nabývá Camp David spíše pracovního rázu. Barrack Obama (*1961) dokonce v sídle uspořádá summit skupiny G8. I přes postupný úpadek má někdejší vojenské tábořiště v amerických dějinách své místo.

Foto: wikimedia.commons tit : White House Photo Office / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz