Napětí v sále by se dalo krájet. Pohledy všech jsou upřeny na elegantního muže, který rukou pomalu krouží nad položenou vidličkou. Příbor se po chvíli líně zvedá a levituje několik centimetrů nad stolem. Publikum hlasitě aplauduje.
Jedná se o laciný kouzelnický trik, nebo snad telekineze, možnost pohybovat věcmi pouhou silou myšlenky, skutečně existuje?
Píše se rok 1984 a rodina Reschových, žijící v poklidné čtvrti v americkém Ohiu, se v ničem neliší od svých sousedů. To se má ale brzy změnit. Sled podivných událostí odstartuje 2. března sušička, která se sama od sebe zavře a zapne.
Pokaždé, když se ji matka rodiny Joan pokusí zastavit, motor znovu sám naskočí. Druhý den se v domě začnou samovolně rozsvěcet světla, roztáčet vodovodní kohoutky a pohybovat lampy.
Silně nervózní Reschovi se rozhodnou zavolat policii, ale strážci zákona, během jejichž přítomnosti jevy pokračují, jsou bezradní.
K jednomu zjištění ale přece jen dochází – všechny podivné akce se koncentrují kolem Tiny, adoptivní dcery Reschových.
Případ Tiny Reschové
Pokud se Tina v domě nenachází, je klid. Avšak jen co se vrátí, dávají se věci znovu do pohybu. Doslova. Místností létají křesla a vajíčka se sama rozbijí o strop.
Případem Tiny se nakonec začne zabývat lékař William George Roll zaměřující se na lidskou psychiku. Objevuje, že z Tinina mozkového kmene vycházejí abnormálně silné mozkové vlny.
Mozek by tedy mohl být spojen s okolním prostředím takovými cestami, kterým dosud nerozumíme.
Podvod, nebo ne?
To, co by jedni smetli ze stolu jako obyčejný podvod, zaujalo druhé natolik, aby byli schopni vyčlenit miliardy na seriózní výzkum.Na druhou stranu existuje množství odpůrců, kteří samotnou telekinezi označují za nesmysl.
Už jen to, že schopnost pohnout předměty by sama o sobě porušila zákony termodynamiky i gravitace, jim dává pádné argumenty. Na serióznosti telekineze nepřidává ani mnoho podvodníků, kteří se na této „senzaci“ přiživují.
Po pěkné show bolehlav
Zastánci telekineze však tvrdí, že tato mimořádná schopnost není ojedinělým darem, ale je ukryta v každém z nás, stačí jen dokonale ovládnout své myšlení a soustředění. Základním kamenem je dokázat nasměrovat tok energie na jedno konkrétní místo.
S tím se ovšem také pojí určité nebezpečí, které zná prý každý, kdo se telekinezí aktivně zabývá – bolesti hlavy, které mohou vznikat právě oním náhlým výdejem silné energie.
Zkusíte to taky?
Je opravdu možné, že takovým talentem oplýváme všichni? Lidský mozek je totiž zatím stále ne zcela prozkoumaná veličina. Není ani tajemstvím, že zdaleka nevyužíváme celou jeho kapacitu. Co se tedy ukrývá v oné „odpočívající“ části?
Může v hlubinách naší mysli spát schopnost ovlivňovat pohyb pouhou vůlí, která jen čeká, až ji objevíme a využijeme?