Skip to content
reklama

Quinta da Regaleira: Zámek plný znamení a mystických symbolů

blank

Majestátní sídlo v Portugalsku má spoustu tajemství. V rozlehlém parku je spousta staveb se záhadnými symboly a jejich skutečná funkce mohla být zcela jiná, než jak to na první pohled vypadá. Ke všemu jsou zde tajemné věže i podzemní tunely!

Pokud se ocitnete v Lisabonu a budete mít nějakou tu hodinu volného času, neváhejte a vydejte se do historického města Sintra nedaleko portugalské metropole. Celá oblast se pyšní množstvím památek a zcela zvláštní postavení má komplex Quinta da Regaleira.

Tajemná zahrada

I když je pojmenován po původní majitelce, od roku 1892 ho vlastní António Augusto de Carvalho Monteiro (1848-1920), který místu vtiskne dnešní podobu. Potomek bohaté rodiny a navíc úspěšný obchodník si zde vybuduje venkovské sídlo s obrovskou zahradou, kde se chce věnovat své velké vášni, kterou je entomologie.

Hodlá taky dát volnost svým dalším, poněkud tajemnějším zálibám, takže do zahrady přibudou stavby, které obsahují symboly, připisované alchymii, svobodnému zednářství, templářům i rosenkruciánům. Vše je rozeseto na čtyřhektarovém pozemku, kde se nachází nádherný park, plný všemožných menších i větších objektů.

Kromě majestátního paláce a krásné kaple jsou zde třeba umělé jeskyně, terasy, fontány, promenády se sochami, jezírka i vodopády.

blank
Toto nejsou podzemní věže, i když tak vypadají. Má jít o podzemní iniciační studny.(Foto: Stefanie Konstanta / Pixabay)

Iniciační studny nebo obrácené věže?

A také rozsáhlý a záhadný systém tunelů. Zcela jedinečné jsou iniciační studny, připomínající jakési podzemní věže, lemované schody. Stejně jako další památky v parku jsou obě spojeny tunely. Majitel panství měl hluboký zájem o mystiku všeho druhu včetně templářských rytířů.

Předpokládá se, že některé skupiny, jako třeba svobodní zednáři, oživili rituály a tradice tohoto středověkého řádu, zaniklého na počátku 14. století a našli zázemí právě na zdejším panství. Studny v tom měly hrát velmi důležitou roli.

Údajně sloužily jako výchozí bod iniciačních ceremonií novodobých templářských kandidátů. Ti měli začít celý akt zasvěcení vstupem do jedné ze studní se zavázanýma očima. S mečem u srdce pak sestoupili devět pater schodů, tedy tolik, kolik bylo původních zakladatelů řádu ve 12. století.

Jakmile se kandidáti dostali na dno studny, vešli do labyrintu, kde v temnotě hledali cestu ke světlu. Pokud se jim povedlo dostat se zpátky na slunce, museli projít kameny v jezeře, aby se dostali do kaple, kde byli přivítáni v bratrstvu.

blank
Park je protkán sítí podzemních tunelů.(Foto: Carcharoth (Commons) / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Jak za života, tak i po smrti

Carvalho Monteiro byl dost možná také zasvěcencem. Zatímco mnozí jsou o tom přesvědčeni, jiní badatelé tvrdí, že nic nenasvědčuje jakémukoliv spojení majitele s templáři či svobodnými zednáři a že v případě tohoto areálu mělo jít jen o únik z reality.

Ve snaze vytvořit panství, překypující pohanskou i křesťanskou symbolikou, pomohl obchodníkovi italský architekt Luigi Manini (1848-1936), na základě jehož návrhu byl celý komplex dokončen v roce 1912.

Jakkoliv někteří lidé pochybují o vztahu majitele k tajným společenstvím, jeho hrobku navrhne stejný architekt a její dveře jsou také posety tajemnými symboly, z nichž mnohé patří k těm, které reprezentují svobodné zednáře.

Quinta de Regaleira je ještě nějaký čas majetkem podnikatelovy rodiny, poté vystřídá několik majitelů a v roce 1997 se areál podaří získat městu Sintra. To zahájí rozsáhlou rekonstrukci a jen o rok později se celý komplex otevře veřejnosti.

blank
Hodně detailů má různou tajemnou symboliku. (Foto: Great2Travel / Pixabay)
Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Mzeta / Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články