Co byste mysleli, že najdete v kanalizačních stokách? Odpověď se nabízí sama a nejde rozhodně o žádné příjemné věci. Ale občas dělníci narazí na předměty a tvory, které by zde určitě nečekali!
A někdy jsou to opravdu kuriózní nálezy…
Nebezpečí s ostrými zuby
Co: aligátor
Rok: 1935
Kde: New York, USA
Traduje se, že newyorský kanalizační systém je plný aligátorů. Podle oblíbené městské legendy si lidé dříve hojně kupovali mláďata těchto zvířat a když jim došlo, že z nich nikdy nebudou přítulní domácí mazlíčci, ve velkém je splachovali do záchodů.
Neexistuje však žádný důkaz o koloniích aligátorů v městských kanalizacích a většina odborníků se shoduje na tom, že to není prostředí přívětivé pro dlouhodobé přežití těchto zvířat.
Nicméně v roce 1935 se v kanále pod Harlemem podařilo najít aligátora o délce 2,4 metru. Jak se tam dostal, nebylo nikdy vysvětleno.
Odkud se to bere?!
Co: placenty
Rok: 2009
Kde: Urbana, USA (Illinois)
Když v únoru roku 2009 najdou dělníci v kanalizačním filtru pod městem Urbana placentu, je to už třetí stejný nález od počátku roku.
To vyvolává otázku, zda se soukromé porodní asistentky nebo lékaři nevyhýbají nákladům na placení za likvidaci lékařského odpadu. Koroner tehdy sází na domácí porody, ale nevylučuje ani nemocnice. Policie však nemá dojem, že by šlo o náznak trestné činnosti.
Když se v březnu objeví čtvrtá placenta, přiměje to mluvčí státního úřadu pro ochranu životního prostředí vydat důrazné upozornění, že tato nechutná praxe musí skončit.
Pohrůžka trestu nejspíš zabere, protože se další placenta už neobjeví, ale tajemství jejich zdroje zůstane neodhaleno.
Monstrum ze stoky
Co: pulzující růžová hmota
Rok: 2009
Kde: Raleigh, USA (Severní Karolína)
Ve stejném roce, kdy v Illinois dochází k opakovaným nálezům placent, objeví se na dalším místě USA věc, která také vyvolává dávivý reflex.
Jde o pulzující a svíjející se růžovou hmotu, která se drží na zdech kanalizační stoky pod nákupním centrem ve městě Raleigh. Video rozpoutá internetové šílenství, objevují se teorie o neznámé, snad mimozemské formě života.
Hypotézy o larválním stádiu zlověstného monstra z kanalizace však vezmou za své, když odborníci věc identifikují jako kolonii nitěnek (rod červů). Jejich těla jsou díky hemoglobinu zbarvena dočervena a vyhovuje jim vlhké znečištěné prostředí. Jsou oblíbeným akvarijním krmivem.
Záchrana ztracené krávy
Co: kráva
Rok: 2010
Kde: Fu-ťien, Čína
Ne všichni živí tvorové, nalezení v kanalizaci, jsou tak nebezpeční jako aligátoři. V provincii Fu-ťien v Číně stráví v roce 2010 jistý farmář čtyři dny hledáním své ztracené krávy. Je už připraven vše vzdát, když uslyší bučení, zdánlivě přicházející odnikud.
Když se pozorněji zaposlouchá, zjistí, že se ozývá z podzemí. Spolu s dalšími sousedy zvedne poklop kanálu a uvidí tam svou zmizelou krávu. K jejímu vyzvednutí musí být použito speciální zařízení s navijákem, ale kráva přežije celé dobrodružství bez úhony.
Jak skončila ve stoce, zůstává záhadou. Na jiném místě Číny se v roce 2015 dostane do kanálu dokonce březí kráva a hasiči se zapotí, než ji vytáhnou ven. I ona přežije ve zdraví.
Ztuhlý hnus obřích rozměrů
Co: velká usazenina nerozložitelného odpadu
Rok: 2017
Kde: Londýn, Velká Británie
Městské kanalizace jsou plné útvarů, složených z pevných látek, jako jsou třeba dětské pleny, vlhčené ubrousky či vatové tyčinky spolu s tuky. Výsledné hroudy ztuhlého materiálu mohou být pevné jako beton a jejich odstranění vyžaduje speciální vybavení.
V anglicky mluvících zemích se jim přezdívá fatberg, což je spojení anglických slov fat (tuk) a berg (ledovec), do češtiny by se dalo slovo přeložit jako tukovec.
V Londýně v roce 2017 narostla taková usazenina do skutečně obřích rozměrů: byla dlouhá přes čtvrt kilometru a vážila zhruba 140 tun! Práce na likvidaci tehdy zabere dělníkům dva měsíce.
Dva menší kusy si vyžádá Museum of London a po vysušení a dezinfekci je umístí do svých sbírek jako odstrašující příklad. Odštěpky fatbergu jsou dnes jedním z nejoblíbenějších exponátů muzea.