Domů     5 nečekaných věcí, nalezených v kanalizaci
5 nečekaných věcí, nalezených v kanalizaci

Co byste mysleli, že najdete v kanalizačních stokách? Odpověď se nabízí sama a nejde rozhodně o žádné příjemné věci. Ale občas dělníci narazí na předměty a tvory, které by zde určitě nečekali!

A někdy jsou to opravdu kuriózní nálezy…

Nebezpečí s ostrými zuby

Co: aligátor

Rok: 1935

Kde: New York, USA

Traduje se, že newyorský kanalizační systém je plný aligátorů. Podle oblíbené městské legendy si lidé dříve hojně kupovali mláďata těchto zvířat a když jim došlo, že z nich nikdy nebudou přítulní domácí mazlíčci, ve velkém je splachovali do záchodů.

Neexistuje však žádný důkaz o koloniích aligátorů v městských kanalizacích a většina odborníků se shoduje na tom, že to není prostředí přívětivé pro dlouhodobé přežití těchto zvířat.

Nicméně v roce 1935 se v kanále pod Harlemem podařilo najít aligátora o délce 2,4 metru. Jak se tam dostal, nebylo nikdy vysvětleno.

Jedna městská legenda tvrdí, že kvůli nedostatku slunečního světla se z mláďat v kanalizaci stávali aligátoří albíni. (Foto: Brocken Inaglory / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Jedna městská legenda tvrdí, že kvůli nedostatku slunečního světla se z mláďat v kanalizaci stávali aligátoří albíni. (Foto: Brocken Inaglory / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Odkud se to bere?!

Co: placenty

Rok: 2009

Kde: Urbana, USA (Illinois)

Když v únoru roku 2009 najdou dělníci v kanalizačním filtru pod městem Urbana placentu, je to už třetí stejný nález od počátku roku.

To vyvolává otázku, zda se soukromé porodní asistentky nebo lékaři nevyhýbají nákladům na placení za likvidaci lékařského odpadu. Koroner tehdy sází na domácí porody, ale nevylučuje ani nemocnice. Policie však nemá dojem, že by šlo o náznak trestné činnosti.

Když se v březnu objeví čtvrtá placenta, přiměje to mluvčí státního úřadu pro ochranu životního prostředí vydat důrazné upozornění, že tato nechutná praxe musí skončit.

Pohrůžka trestu nejspíš zabere, protože se další placenta už neobjeví, ale tajemství jejich zdroje zůstane neodhaleno.

Nálezy placent v americké kanalizaci zůstaly nevyřešenou záhadou.(Foto: תמרה דהן – דולה / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Nálezy placent v americké kanalizaci zůstaly nevyřešenou záhadou.(Foto: תמרה דהן – דולה / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Monstrum ze stoky

Co: pulzující růžová hmota

Rok: 2009

Kde: Raleigh, USA (Severní Karolína)

Ve stejném roce, kdy v Illinois dochází k opakovaným nálezům placent, objeví se na dalším místě USA věc, která také vyvolává dávivý reflex.

Jde o pulzující a svíjející se růžovou hmotu, která se drží na zdech kanalizační stoky pod nákupním centrem ve městě Raleigh. Video rozpoutá internetové šílenství, objevují se teorie o neznámé, snad mimozemské formě života.

Hypotézy o larválním stádiu zlověstného monstra z kanalizace však vezmou za své, když odborníci věc identifikují jako kolonii nitěnek (rod červů). Jejich těla jsou díky hemoglobinu zbarvena dočervena a vyhovuje jim vlhké znečištěné prostředí. Jsou oblíbeným akvarijním krmivem.

Záchrana ztracené krávy

Co: kráva

Rok: 2010

Kde: Fu-ťien, Čína

Ne všichni živí tvorové, nalezení v kanalizaci, jsou tak nebezpeční jako aligátoři. V provincii Fu-ťien v Číně stráví v roce 2010 jistý farmář čtyři dny hledáním své ztracené krávy. Je už připraven vše vzdát, když uslyší bučení, zdánlivě přicházející odnikud.

Když se pozorněji zaposlouchá, zjistí, že se ozývá z podzemí. Spolu s dalšími sousedy zvedne poklop kanálu a uvidí tam svou zmizelou krávu. K jejímu vyzvednutí musí být použito speciální zařízení s navijákem, ale kráva přežije celé dobrodružství bez úhony.

Jak skončila ve stoce, zůstává záhadou. Na jiném místě Číny se v roce 2015 dostane do kanálu dokonce březí kráva a hasiči se zapotí, než ji vytáhnou ven. I ona přežije ve zdraví.

Kousek usazeniny z londýnské kanalizace, kterou dnes vystavuje zdejší muzeum.(Foto: Lord Belbury / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Kousek usazeniny z londýnské kanalizace, kterou dnes vystavuje zdejší muzeum.(Foto: Lord Belbury / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Ztuhlý hnus obřích rozměrů

Co: velká usazenina nerozložitelného odpadu

Rok: 2017

Kde: Londýn, Velká Británie

Městské kanalizace jsou plné útvarů, složených z pevných látek, jako jsou třeba dětské pleny, vlhčené ubrousky či vatové tyčinky spolu s tuky. Výsledné hroudy ztuhlého materiálu mohou být pevné jako beton a jejich odstranění vyžaduje speciální vybavení.

V anglicky mluvících zemích se jim přezdívá fatberg, což je spojení anglických slov fat (tuk) a berg (ledovec), do češtiny by se dalo slovo přeložit jako tukovec.

V Londýně v roce 2017 narostla taková usazenina do skutečně obřích rozměrů: byla dlouhá přes čtvrt kilometru a vážila zhruba 140 tun! Práce na likvidaci tehdy zabere dělníkům dva měsíce.

Dva menší kusy si vyžádá Museum of London a po vysušení a dezinfekci je umístí do svých sbírek jako odstrašující příklad. Odštěpky fatbergu jsou dnes jedním z nejoblíbenějších exponátů muzea.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: M K / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn