Domů     Poslední bitva nespokojených samurajů
Poslední bitva nespokojených samurajů
7.4.2022

Samurajové bývají považováni nejen za symbol bojové zdatnosti, ale také za muže vytříbených morálních zásad. To vše dokázali účastníci slavného sacumského povstání, které skončilo bitvou hrstky odvážných proti mnohonásobné přesile.

Feudální Japonsko mělo mnoho tradic a pevných pravidel, jimiž se řídil společenský život, a dobrovolně si udržovalo izolaci od západního světa. Když ale v roce 1887 nastupuje na trůn císař Meidži (1852–1912), začíná se všechno měnit.

Panovník vidí, že Japonsko už nemůže pokračovat ve starém způsobu života, pokud se chce vyrovnat vyspělým zemím. A tak zavádí největší reformy, k jakým kdy v zemi došlo.

Konec staletých tradic

Císař začíná postupně zbavovat vlivu také samuraje, bojovníky věrné svému pánu a řídící se přísným morálním kodexem, zvaným bušidó. Samurajové byli odjakživa vyznavači staletých japonských tradic. To vše se nyní začíná prudce měnit.

A samurajové začínají být nespokojení. Odpor proti císaři se soustřeďuje především v knížectví Sacuma na ostrově Kjúšú. Tam nacházejí útočiště stárnoucí samurajové, kteří ztratili práci, postavení, a tím i smysl života.

Takamori Saigó si vysloužil přezdívku Poslední samuraj. FOTO: C. Nakagawa / Creative Commons / volné dílo
Takamori Saigó si vysloužil přezdívku Poslední samuraj. FOTO: C. Nakagawa / Creative Commons / volné dílo

Knížectví plné rebelů

V čele knížectví Sacuma stojí Takamori Saigó (1828-1877), kterému se později začne říkat Poslední samuraj.

Zpočátku zastává významné postavení u císařského dvora, ale na protest proti reformám rezignuje na všechny funkce a vrací se do svého knížectví.

Tam zakládá soukromou akademii Šigakkó a dělostřeleckou školu, v nichž nachází uplatnění řada z propuštěných samurajů. Obě instituce cvičí své studenty v boji i taktice.

Během krátké doby samurajové ovládají celé knížectví, které se tak fakticky osamostatňuje od ústřední tokijské vlády.

Nedobrovolný vůdce povstání

Toho se samozřejmě císař musí obávat. Vysílá do Sacumy válečnou loď, aby zkonfiskovala veškerou munici, a v zárodku tak potlačila jakékoli myšlenky na vzpouru v řadách dobře vycvičených samurajů.

To má ovšem naprosto opačný účinek, protože to naopak povstání vyvolává. Samurajové otevírají zbrojnici a zbraně si rozdělují dřív, než je stačí získat císařská armáda.

V následujícím období stovky posluchačů Saigóových škol podnikají útoky na další zbrojnice, takže jsou brzy skvěle vybaveni. V tu chvíli i sám Saigó uznává, že je mu souzeno postavit se do čela rodícího se povstání.

Obléhání hradu Kumamoto

Takamori Saigó chce předejít intervenci císařských vojsk, a proto rozhoduje, že se spolu se svými muži vydá do Tokia, aby tam vše vysvětlil a jednal o úpravě reforem.

Po cestě se samurajové dostávají do konfliktu s posádkou hradu Kumamoto, vedenou generálmajorem Tatekim Tanim. Ten má k dispozici čtyři a půl tisíce mužů a hrad je považován za nejlépe opevněný v celém Japonsku.

Sacumských samurajů je dvakrát tolik, nějaký čas hrad obléhají, ale nakonec neuspějí. Mají vážnější starost.

Opěvnění císařské armády kolem hory Širojama FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Opěvnění císařské armády kolem hory Širojama FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Marný dopis pro prince

Na místo se totiž dostavuje velká císařská armáda. Její generál Jamagata Aritomo přechází do útoku na návrší Tabaruzaka, kde bitva s povstalci trvá osm dní na deset kilometrů široké linii. Saigó je zoufalý.

Takhle si to všechno vůbec nepředstavoval. Píše dopis princi Arisugawovi Taruhitovi, formálnímu veliteli armády, v němž se snaží vše urovnat a vysvětluje, že si povstání nepřál a že nehodlá svrhnout vládu, kterou přece sám pomáhal budovat. Vláda s ním ale jednat odmítá a rozhoduje se povstání potlačit silou.

Poslední bašta povstalců

Další a další jednotky útočí na zadní voj sacumské armády u Tabaruzaky. Tato bitva vejde do dějin jako jedna z nejlítějších řeží této doby. Na každé straně oplakávají na 4000 mrtvých.

Nové střety s císařskou armádou snižují počty povstalců i v následujících týdnech po jejím skončení. Zatímco v únoru bojovalo ještě na 25 000 sacumských samurajů, v srpnu už bychom jich napočítali sotva tři tisíce.

Řada jich už buď zahynula v boji, vzdala se, nebo spáchala rituální sebevraždu seppuku. Nakonec se armádě podaří zatlačit povstalce na horu Širojama nad městem Kagošima. V tuto chvíli císařská vojska převyšují povstalce v poměru 7 : 1. Na hoře Širojama zůstává v obklíčení už jen Saigó a 500 jeho nejvěrnějších.

Místo mušket dojde na meče

Ve chvíli, kdy začíná slavná bitva o Širojamu, je už poměr sil neuvěřitelný.

Zatímco císařský velitel Sumijoši Kawamura disponuje 30 000 vojáky s puškami, kulomety i děly, rebelujících samurajů v čele s Takamorim Saigóem zůstaly tři, nanejvýš čtyři stovky.

Navíc jsou zcela odříznuti od možností zásobování, takže se jim nedostává munice a musejí se vzdát podpory střelných zbraní. Taková bitva se zdá být předem ztracena. Samurajové vědí, že palebnou silou se protivníkovi nemohou rovnat.

Ale mají něco, co císařští vojáci spoléhající na moderní techniku mít nemohou – tradiční výcvik v boji muže proti muži.

Nejvyšší oběť pro druhy v boji

Samurajové i v tak malém počtu náhle překvapivě přecházejí do protiútoku. Samurajské šermířství slaví úspěch a organizovaná bojová linie císařských šiků se rozpadá. Ne však nadlouho. Každý padlý samuraj znamená nenahraditelnou ztrátu obránců.

Po nějaké době se císařské armádě podaří odpoutat z přímého boje a pak už si dává pozor, aby si nebezpečné muže s meči nepustila blíž. Samurajové v tu chvíli znovu prokazují, že stále ctí své posvátné morální zásady.

Aby umožnili svým druhům se stáhnout, vystaví se někteří z nich dobrovolně smrtící palbě kulometů Gatling.

Bitva u Širojamy je vděčným námětem mnoha umělců. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Bitva u Širojamy je vděčným námětem mnoha umělců. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Touha po čestné smrti

Sacumské povstání se chýlí ke konci. Staří samurajové vědí, že prohráli. Ti, kteří zbyli, nasedají na koně, nasazují si slavnostní přílby a odvážně defilují před nepřítelem, aby získali poslední ránu a zemřeli se ctí.

Císařským vojákům se ale příčí střílet na bezbranné starce. Samurajové si v tu chvíli získávají respekt svých nepřátel. Ale bitva už nemůže skončit a v sedm hodin ráno 24. září 1877 jsou všichni samurajové mrtví.

Smrt z rukou věrného přítele

Sám Takamori Saigó je smrtelně raněn do stehenní tepny a jeho nejbližší spolubojovníci ho ukrývají v lesích.

Podle legendy zde spáchal rituální sebevraždu, aby ho nepřátelé nemohli zajmout, podle dochovaných důkazů však zřejmě nic takového učinit nestačil, protože svému zranění podlehl.

Jeho blízký přítel Beppu Šinsuke mu jen pak uťal hlavu, jak velela samurajská čest. Sám pak vyšel vstříc císařským vojákům a i on našel svou smrt.

Takamori Saigó se stává významnou postavou japonských dějin a i sám císař Meidži mu uděluje posmrtnou milost.

Foto: Kagoshima Museum / Creative Commons / volné dílo, C. Nakagawa / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz