Domů     O tečky, o lodě i o život! Legendární hry s papírem a tužkou
O tečky, o lodě i o život! Legendární hry s papírem a tužkou
4.4.2022

Připravte si tužku a papír. Nic jiného potřebovat nebudete. A ještě tedy minimálně jednoho protihráče. Trochu jste zapomněli pravidla? Nevadí, hned vám je připomeneme.

Mnozí je mají spojené s dětstvím, kdy je hráli potají ve škole pod lavicí. Dnes má většina těchto her i digitální verze, které si snadno stáhnete do mobilu. Anebo varianty profesionální, s nimiž to můžete dotáhnout třeba i mistrovství světa!

Souboj křížků a koleček

Hra: PIŠKVORKY

Nemáte čtverečkovaný papír? Nakreslete si aspoň na ten bílý příčné a podélné linky. Pak už jen zvolit, kdo bude mít křížky a kdo kolečka.

Hráči se střídají v tazích a každý vždy zakreslí jeden symbol do čtverečku. Podaří se vám jako prvnímu umístit jich pět v řadě?

Inspirace od škvora?

Pokud byste hráli piškvorky na velké soutěži, nedostanete tužku, ale misku bílých nebo černých kamenů. A právě s kameny se patrně hrají už první předchůdci piškvorek ve 2. tisíciletí před Kristem.

První důkazy pocházejí z Číny či z Egypta, podobné hry však nechybí ani v antickém Řecku nebo Římě. Tam tedy patrně stačí poskládat do řady symboly jen tři.

Velkou popularitu hra získá na počátku 19. století v Anglii. Vypadá už podobně jako dnes a říká se jí „Kolečka a křížky“ (či zkratkou OXO). V Americe uslyšíte nejčastěji Tic-tac-toe, prý možná podle cinkaní kamínků v prvních variantách hry.

A co naše Piškvorky? Jedna teorie praví, že poněkud legrační název vznikne ze slova škvor, kterému se podle pískavého zvuku také někdy říká „pískavka“. Dohromady tedy „pišvkor“!

Druhá možnost nás odkazuje na slovenštinu – „piškvorky“ se mohly postupně vytvořit ze spojení „piš do štvorca“.

Piškvorky hrajeme možná už čtyři tisíce let. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay.
Piškvorky hrajeme možná už čtyři tisíce let. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay.

Slovo za život

Hra: ŠIBENICE

Kopeček, sloup, příčné břevno, trám, provaz a visící panáček, postupně se všemi částmi těla. Za každé neuhodnuté písmeno si namalujete jeden kousek šibenice!

Stihnete odhalit slovo nachystané protihráčem dříve, než se oprátka utáhne?

Od ptáků na popraviště

Pro někoho Šibenice, pro něho Oběšenec nebo také Kat. V každém případě z počátku tato jazyková hra vůbec nemá morbidní podtext.

Poprvé se objevuje roku 1894 pod názvem Ptáci, Zvířata a ryby, v knize her britské sběratelky lidového umění Alice Gommeové (1853-1938). Někdo si zkrátka tajně vymyslí slovo, napíše první nebo poslední písmeno a namísto ostatních nechá jen pomlčky. Další hráč hádá a na papíře se zaznamenávají počty pokusů.

Koho ale napadne kreslit oběšence? Koluje zajímavá (bohužel však ničím nepodložená) historka o tradici ze 17. století či z pozdního středověku. Odsouzený si prý může těsně před popravou vyžádat speciální rituál.

Postaví se na lavici o pěti nohách, pod níž je tajně zobrazeno nějaké slovo. Pak musí hádat jednotlivá písmena a za každý špatný pokus kat usekne jednu nohu u lavice!

Pokud se trestanec pětkrát netrefí, je oběšen, když uhodne, dostane svobodu.

Kdo to slovo neuhodne, s tím je konec! Foto: kalhh / Pixabay.
Kdo to slovo neuhodne, s tím je konec! Foto: kalhh / Pixabay.

Zásah, potopeno!

Hra: LODĚ

Čtverečkovaný papír ještě nevyhazujte. Můžete s ním svést Námořní bitvu, známou také pod jménem Lodě.

Pravidlo číslo jedna – každý musí mít stejně velké „moře“, které označíte po jedné straně písmeny a po druhé čísly.

Pak už jen tajně do čtverečků umístit předem určenou flotilu a soupeř může začít „střílet“!

Na papíře, v plastu i ve filmu

Duchovním otcem papírové bitvy je údajně slavný tvůrce her Clifford Von Wickler, který s pravidly přijde okolo roku 1900. Hru si pak oblíbí především francouzští a ruští vojáci během první světové války.

O patent však tvůrce nepožádal, proto vznikají různé verze, které se výrobci snaží prosadit na trhu. Ve 30. letech 20. století se například prodávají papírové „lodě“ pod názvem Salvo, jakožto jednoduché papírky s předtištěnou hrací plochou.

Roku 1967 přestavuje obchodník Milton Bradley (1836 –1911) slavnou plastovou variantu, kde se lodě i vystřílené území označují zapichováním kolíků do dírek.

O deset let později už přichází verze elektronická a v roce 2012 se slavnou hrou inspiruje i americký film Battleship.

Bitevní lodě po ruce nemáte? Tužka a papír stačí. Foto: 12019 / Pixabay.
Bitevní lodě po ruce nemáte? Tužka a papír stačí. Foto: 12019 / Pixabay.

Nikdo neuteče!

Hra: ŽIDI

Základem je opět čtverečkovaný papír. A dvě tužky, tentokrát v různých barvách, protože oba protihráči budou kreslit stejné tečky, a to přímo na průsečíky linek.

Postupně je nutné svými puntíky obklíčit ty soupeřovy. Jakmile se vám to podaří, vybarvíte si své území. Cílem je samozřejmě zabrat na papíře největší plochu.

Záplavy puntíků, nebo válka?

Jak hra vznikla, už dnes nikdo netuší. Podle jednoho z výkladů je však inspirovaná čínskou hrou go, která existuje již od 2. tisíciletí př. n. l. K dispozici tu máte kameny a hrací plochu, obsahující nejčastěji 19 x 19 průsečíků. Důkazy o verzi s tečkami na papíře máme spíš až ze druhé poloviny 20. století.

V angličtině, španělštině nebo třeba i polštině se hra jmenuje jednoduše „puntíky“. V češtině je to však barvitější – říká se jí obkličovačka, území, hradby, kasárny, anebo tak trochu morbidně po těch, kteří za války prostě neměli šanci uniknout…

Hra Židi ale rozhodně smutná není. Může se vás při ní dobře pobavit i víc, neboť existují varianty pro několik hráčů. Pokud chcete naopak hrát sami, najdete řadu mobilních aplikací.

Čtverečkovaný papír a tužku. Nebo dvě. Nic víc ke hře nepotřebujete. Foto: monicore / Pixabay.
Čtverečkovaný papír a tužku. Nebo dvě. Nic víc ke hře nepotřebujete. Foto: monicore / Pixabay.

Jak se baví matematici?

Hra: VÝHONKY

Na čistém papíře uděláte několik teček. Dvě, tři nebo klidně padesát.

Hrají dva hráči, z nichž každý ve svém tahu buď dvě tečky spojí, nebo kolem některé udělá smyčku. A uprostřed nové linky pak vždy zakreslí další tečku!

Tečky tedy stále přibývají a tahy se střídají. Že je to jednoduché? Nikdy ovšem nesmíte protnout žádnou čáru a z každého puntíku mohou vést čáry pouze tři. Jakmile nemáte kam táhnout, prohráváte!

Klíčky a kapusta

Hra prý zamořila za jeden semestr celou univerzitu!“ píše před lety v jednom vědecké časopise

popularizátor matematiky Martin Gardner, jehož přítel ho na konci v 60. let minulého století seznámil s Výhonky neboli Sprout.

Na mysli má slavnou slavnou britskou Cambridge, kde nápaditou hru vymyslí v roce 1967 britští matematici John Horton Conway (1937-2020) a Michael Paterson.

Zajímavá je i obměna, kde se místo teček kreslí knížky, rovněž inspirovaná botanickým světem. Říká se jí Brussel sprouts, což je v angličtině růžičková kapusta.

Výhonky nových rostlin inspirují dva matematicky k vymyšlení nové hry. SarahRichterArt / Pixabay.
Výhonky nových rostlin inspirují dva matematicky k vymyšlení nové hry. SarahRichterArt / Pixabay.
Foto: 1- 5: Pixabay Úvodní foto: World-fly / Pixabay
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz