Domů     O tečky, o lodě i o život! Legendární hry s papírem a tužkou
O tečky, o lodě i o život! Legendární hry s papírem a tužkou
4.4.2022

Připravte si tužku a papír. Nic jiného potřebovat nebudete. A ještě tedy minimálně jednoho protihráče. Trochu jste zapomněli pravidla? Nevadí, hned vám je připomeneme.

Mnozí je mají spojené s dětstvím, kdy je hráli potají ve škole pod lavicí. Dnes má většina těchto her i digitální verze, které si snadno stáhnete do mobilu. Anebo varianty profesionální, s nimiž to můžete dotáhnout třeba i mistrovství světa!

Souboj křížků a koleček

Hra: PIŠKVORKY

Nemáte čtverečkovaný papír? Nakreslete si aspoň na ten bílý příčné a podélné linky. Pak už jen zvolit, kdo bude mít křížky a kdo kolečka.

Hráči se střídají v tazích a každý vždy zakreslí jeden symbol do čtverečku. Podaří se vám jako prvnímu umístit jich pět v řadě?

Inspirace od škvora?

Pokud byste hráli piškvorky na velké soutěži, nedostanete tužku, ale misku bílých nebo černých kamenů. A právě s kameny se patrně hrají už první předchůdci piškvorek ve 2. tisíciletí před Kristem.

První důkazy pocházejí z Číny či z Egypta, podobné hry však nechybí ani v antickém Řecku nebo Římě. Tam tedy patrně stačí poskládat do řady symboly jen tři.

Velkou popularitu hra získá na počátku 19. století v Anglii. Vypadá už podobně jako dnes a říká se jí „Kolečka a křížky“ (či zkratkou OXO). V Americe uslyšíte nejčastěji Tic-tac-toe, prý možná podle cinkaní kamínků v prvních variantách hry.

A co naše Piškvorky? Jedna teorie praví, že poněkud legrační název vznikne ze slova škvor, kterému se podle pískavého zvuku také někdy říká „pískavka“. Dohromady tedy „pišvkor“!

Druhá možnost nás odkazuje na slovenštinu – „piškvorky“ se mohly postupně vytvořit ze spojení „piš do štvorca“.

Piškvorky hrajeme možná už čtyři tisíce let. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay.
Piškvorky hrajeme možná už čtyři tisíce let. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay.

Slovo za život

Hra: ŠIBENICE

Kopeček, sloup, příčné břevno, trám, provaz a visící panáček, postupně se všemi částmi těla. Za každé neuhodnuté písmeno si namalujete jeden kousek šibenice!

Stihnete odhalit slovo nachystané protihráčem dříve, než se oprátka utáhne?

Od ptáků na popraviště

Pro někoho Šibenice, pro něho Oběšenec nebo také Kat. V každém případě z počátku tato jazyková hra vůbec nemá morbidní podtext.

Poprvé se objevuje roku 1894 pod názvem Ptáci, Zvířata a ryby, v knize her britské sběratelky lidového umění Alice Gommeové (1853-1938). Někdo si zkrátka tajně vymyslí slovo, napíše první nebo poslední písmeno a namísto ostatních nechá jen pomlčky. Další hráč hádá a na papíře se zaznamenávají počty pokusů.

Koho ale napadne kreslit oběšence? Koluje zajímavá (bohužel však ničím nepodložená) historka o tradici ze 17. století či z pozdního středověku. Odsouzený si prý může těsně před popravou vyžádat speciální rituál.

Postaví se na lavici o pěti nohách, pod níž je tajně zobrazeno nějaké slovo. Pak musí hádat jednotlivá písmena a za každý špatný pokus kat usekne jednu nohu u lavice!

Pokud se trestanec pětkrát netrefí, je oběšen, když uhodne, dostane svobodu.

Kdo to slovo neuhodne, s tím je konec! Foto: kalhh / Pixabay.
Kdo to slovo neuhodne, s tím je konec! Foto: kalhh / Pixabay.

Zásah, potopeno!

Hra: LODĚ

Čtverečkovaný papír ještě nevyhazujte. Můžete s ním svést Námořní bitvu, známou také pod jménem Lodě.

Pravidlo číslo jedna – každý musí mít stejně velké „moře“, které označíte po jedné straně písmeny a po druhé čísly.

Pak už jen tajně do čtverečků umístit předem určenou flotilu a soupeř může začít „střílet“!

Na papíře, v plastu i ve filmu

Duchovním otcem papírové bitvy je údajně slavný tvůrce her Clifford Von Wickler, který s pravidly přijde okolo roku 1900. Hru si pak oblíbí především francouzští a ruští vojáci během první světové války.

O patent však tvůrce nepožádal, proto vznikají různé verze, které se výrobci snaží prosadit na trhu. Ve 30. letech 20. století se například prodávají papírové „lodě“ pod názvem Salvo, jakožto jednoduché papírky s předtištěnou hrací plochou.

Roku 1967 přestavuje obchodník Milton Bradley (1836 –1911) slavnou plastovou variantu, kde se lodě i vystřílené území označují zapichováním kolíků do dírek.

O deset let později už přichází verze elektronická a v roce 2012 se slavnou hrou inspiruje i americký film Battleship.

Bitevní lodě po ruce nemáte? Tužka a papír stačí. Foto: 12019 / Pixabay.
Bitevní lodě po ruce nemáte? Tužka a papír stačí. Foto: 12019 / Pixabay.

Nikdo neuteče!

Hra: ŽIDI

Základem je opět čtverečkovaný papír. A dvě tužky, tentokrát v různých barvách, protože oba protihráči budou kreslit stejné tečky, a to přímo na průsečíky linek.

Postupně je nutné svými puntíky obklíčit ty soupeřovy. Jakmile se vám to podaří, vybarvíte si své území. Cílem je samozřejmě zabrat na papíře největší plochu.

Záplavy puntíků, nebo válka?

Jak hra vznikla, už dnes nikdo netuší. Podle jednoho z výkladů je však inspirovaná čínskou hrou go, která existuje již od 2. tisíciletí př. n. l. K dispozici tu máte kameny a hrací plochu, obsahující nejčastěji 19 x 19 průsečíků. Důkazy o verzi s tečkami na papíře máme spíš až ze druhé poloviny 20. století.

V angličtině, španělštině nebo třeba i polštině se hra jmenuje jednoduše „puntíky“. V češtině je to však barvitější – říká se jí obkličovačka, území, hradby, kasárny, anebo tak trochu morbidně po těch, kteří za války prostě neměli šanci uniknout…

Hra Židi ale rozhodně smutná není. Může se vás při ní dobře pobavit i víc, neboť existují varianty pro několik hráčů. Pokud chcete naopak hrát sami, najdete řadu mobilních aplikací.

Čtverečkovaný papír a tužku. Nebo dvě. Nic víc ke hře nepotřebujete. Foto: monicore / Pixabay.
Čtverečkovaný papír a tužku. Nebo dvě. Nic víc ke hře nepotřebujete. Foto: monicore / Pixabay.

Jak se baví matematici?

Hra: VÝHONKY

Na čistém papíře uděláte několik teček. Dvě, tři nebo klidně padesát.

Hrají dva hráči, z nichž každý ve svém tahu buď dvě tečky spojí, nebo kolem některé udělá smyčku. A uprostřed nové linky pak vždy zakreslí další tečku!

Tečky tedy stále přibývají a tahy se střídají. Že je to jednoduché? Nikdy ovšem nesmíte protnout žádnou čáru a z každého puntíku mohou vést čáry pouze tři. Jakmile nemáte kam táhnout, prohráváte!

Klíčky a kapusta

Hra prý zamořila za jeden semestr celou univerzitu!“ píše před lety v jednom vědecké časopise

popularizátor matematiky Martin Gardner, jehož přítel ho na konci v 60. let minulého století seznámil s Výhonky neboli Sprout.

Na mysli má slavnou slavnou britskou Cambridge, kde nápaditou hru vymyslí v roce 1967 britští matematici John Horton Conway (1937-2020) a Michael Paterson.

Zajímavá je i obměna, kde se místo teček kreslí knížky, rovněž inspirovaná botanickým světem. Říká se jí Brussel sprouts, což je v angličtině růžičková kapusta.

Výhonky nových rostlin inspirují dva matematicky k vymyšlení nové hry. SarahRichterArt / Pixabay.
Výhonky nových rostlin inspirují dva matematicky k vymyšlení nové hry. SarahRichterArt / Pixabay.
Foto: 1- 5: Pixabay Úvodní foto: World-fly / Pixabay
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla