Měl jasně danou představu o povaze postavy. Chtěl psychicky velmi silného a zároveň lehce labilního elitního agenta. Chtěl neutrálního, anonymního muže, který by byl tupým nástrojem ovládaným ministerstvem. Stvořil Bonda… Jamese Bonda.
Nejnovější bondovka Specte není založena na žádné z knih, které Fleming stvoří, přesto pokračuje v trendu, který tu je už více než 60 let a který má prapůvod v elitní tajné jednotce 30 Assault Unit (30. výsadková jednotka).
Právě té kdysi Fleming velel.
Agent 17F
Květen 1939 – přelomový měsíc v životě Fleminga. Z uzavřeného chlapíka se stává špion tajné služby MI6 a dalších šest let bude bojovat proti nácistům.
Většinou za stolem – nikdo menší než jeho manželka ho později taky popíše jako „čokoládového vojáka“ – nicméně zažije víc, než bychom si mohli představit.
Až poslední dobou začínají prosakovat zprávy, že knižní předlohy a pak i filmové řady o agentovi vůbec nejsou pouhou fantazií spisovatele. Fleming je skutečný špion, ve skutečné válce se skutečnými úkoly.
V MI6 má osobní číslo 17F a dlouho utajované pracovní složky Fleminga dokládají, že během války řídí mimořádně tajné akce britského komanda 30 Assault Unit, které odhaluje citlivá tajemství nacistů.
Malá lež rudým
Fleming dostane volnou ruku k vytvoření speciálního tajného komanda 30 Assault Unit v roce 1941. Vytvoří jednotku složenou jako směs „mozků“ z královského námořnictva a „svalů“ mariňáků.
Začne to sotva 40 speciálně vycvičenými muži a končí třemi jednotkami 300 mužů, kterým velí 25 důstojníků.
Někdo je technik, další vědec, někdo mluví německy… Jejich úkolem je v nejhlubším utajení daleko za frontovými liniemi co nejrychleji a nejtišeji ukrást jakékoli tajemství nebo vědecké kapacity a zmizet. Dlouho to nikdo nevěděl, ale Fleming zkušenosti zužitkuje v některých románech.
Casino Royale…
Třeba… V jednom portugalském kasinu narazí na agenty německého Abwehru (vojenská rozvědka), které se pokusí obehrát. Tenkrát selže, aby o osm let později James Bond vyhrál v Casinu Royale (1953).
Raketový inženýr a „otec“ kosmonautiky Wernher von Braun (1912–1977) se v Bavorsku na konci války vzdá Američanům. Oficiálně. Ve skutečnosti podle některých dobových svědectví a zdrojů mohl za vším stát právě tým 30 Assault Unit.
Jeden z mužů, který sloužil pod Flemingem, potvrzuje, že „unesli von Brauna ze sovětské zóny a pak ho nechali vzdát se Američanům .“ Z podobné doby roku 1945 jednotka ukradne plány ze střediska balistických raket V2 z pohoří Harz.
O 19 let později si Fleming na odpalovací zařízení vzpomene v knize Žiješ jenom dvakrát (1964).
… a Srdečné pozdravy
V listopadu 1942 se jednotka vylodí v alžírském Sidi Fredj. Opatří si všechny potřebné mapy, fotografie města a přístavu, rozkazy německých a italských flotil, aktuální knihu kódů a další dokumenty a všechno pošlou zpět do Londýna.
Celý rok pak operují v Řecku, Norsku, na Sicílii, v Itálii nebo na Korsice. Zapojí se i do honby po rozluštění kódu Enigmy. I tuhle krabičku velikosti psacího stroje využije v románu Srdečné pozdravy z Ruska (1957), třebaže musí řadu skutečností pozměnit.