V Národopisném muzeu Národního muzea můžete nově od 25. února navštívit výstavu s názvem Chleba s máslem. Téma, které by se na první pohled mohlo zdát obyčejné, v sobě obsahuje nemalé množství zajímavých informací a překvapivých souvislostí.
Výstava vás zavede do historie těchto základních pokrmů. Prohlédnete si nástroje, které se k výrobě chleba a másla používaly, dočtete se o prapůvodu těchto potravin, o technologii jejich výroby i rozličných kulturních praktikách, které je obklopovaly. Navštívit ji můžete až do 28. srpna letošního roku.
Unikátní kousky
Ve výstavě se můžete těšit například na cechovní keramiku ze 17. století, máselnici na kolébadlech z přelomu 19. a 20. století či na zcela unikátní růženec z chleba, který vyrobila Božena Dvorská v pankrácké věznici.
Navíc si i sami vyzkoušíte třeba mletí obilí na kamenném mlýnku. Nudit se rozhodně nebudou ani děti, protože malé návštěvníky provede výstavou postava telátka, která je hravou formou s tímto tématem seznámí.
Chléb ve svých nejrůznějších podobách doprovází člověka od dob, kdy se z lovce a sběrače stal zemědělcem. Ne každý si uvědomuje, že hrál velmi významnou roli nejen ve výživě obyvatel, ale i v historii, hospodářství a v kultuře.
Význam chleba dokládají staré zvyky, které se pojí s jeho přípravou, uchováváním a konzumací. Velké úctě se chléb těšil ve všech vrstvách obyvatelstva.
Než přišlo máslo do kuchyně
Než začali lidé máslo konzumovat, využívali ho jako kosmetický léčebný přípravek, teprve potom přišla na řadu kuchyně. Výroba másla byla pomalá a fyzicky náročná, i zde tak nalezneme řadu praktik a pověr, které se s jeho výrobou pojí.