To, že sex lidskému organismu prospívá, je všeobecně známý fakt. Milování působí blahodárně nejen na fyzickou, ale i na psychickou stránku člověka. Němečtí vědci nyní přišli s dalším zjištěním, které podtrhuje pozitivní účinky sexu. Erotické hrátky podle jejich tvrzení tlumí i bojácnost.
Čtyři hodiny po milostném aktu je člověk zklidněn a lépe překonává strach a obavy. Vědci z regensburské univerzity tak potvrdili teorii, že sex člověka uvolňuje jak fyzicky, tak psychicky.
Pokud má člověk třeba panickou hrůzu z cesty letadlem a musí ji uskutečnit, měl by se před jejím uskutečněním pomilovat se svou partnerkou popřípadě partnerem. To už vědci nechávají na libovůli každého jedince.
Stejně tak lze omezit třeba strach ze zubaře, z návštěvy kůlny plné myší či jiné nepříliš sympatické drobotiny, z výšek, ale mohou se utlumit i závažnější problémy jako třeba klaustrofobie.
Již před rokem vědci z Velké Británie při jiném výzkumu zjistili, že lidé se po pohlavním styku lépe brání stresům a vnějším tlakům. Němečtí badatelé se na tuto problematiku zaměřili naplno a svou teorii testovali na zvířatech.
Poté, co došlo ke kopulaci u myší, projevovali zástupci obou pohlaví po čtyři hodiny větší statečnost. Poté se „křivka strachu“ vrátila na původní úroveň. Čím je tento stav způsoben? Během milostných hrátek organismus zaplaví hormon zvaný oxytocin.
Například u žen se uvolňuje po stimulaci ňader nebo vagíny. Oxytocin je občas přezdíván jako hormon důvěry nebo hormon dobré nálady. Německý výzkum ukazuje, že má i vliv na potlačení strachu.
„Pokud se ovšem zabrání tomu, aby oxytocin na nervovou soustavu působil, sex na útlum strachu a obav nemá vliv,“ říká profesorka Inga Neumannová z regensburské univerzity a pokračovala:
„Výsledky ze zkoumání zvířat lze bez problémů přenést i na lidi, neboť zvýšené uvolňování oxytocinu do krevního řečiště během orgasmu bylo prokázáno jak u mužů, tak u žen.“
Oxytocin je peptidický hormon savců, který se syntetizuje v hypothalamu (Peptid je chemická sloučenina organického původu, která vzniká spojením několika aminokyselin takzvanou peptidovou vazbou).
Zdá se, že tento hormon je velmi šikovný a naše životy ovlivňuje více, než se na první pohled může zdát.
Je totiž pravděpodobné, že výběr našich potenciálních partnerů nejvíce ovlivňuje právě tento hormon. I díky němu je nám jeden člověk na první pohled sympatický, zatímco druhého nemůžeme od prvního shledání ani cítit.
„Oxytocin tudíž milostný akt naplňuje nejen fyziologicky, ale upevňuje také vazbu na sexuálního partnera,“ uzavírá Inga Neumannová.