Skip to content

Věnoval se Josef Mengele zvrhlým pokusům i po válce?

Nacistický lékař píchne injekci a spokojeně si zamne ruce. Účinky se ukážou až za pár dní, ale on si je prakticky jistý. Pevně věří, že jiný výsledek než kladný jeho výzkum ani mít nemůže. Rasově čisté děti už nebudou žádnou fikcí.

Nacisté chtějí vytvořit dokonalou čistou rasu, a proto je fascinují dvojčata. Jejich výzkumem se zabývá lékař Josef Mengele (1911–1979) v koncentračním táboře v Osvětimi. Věří, že se mu povede zařídit, aby árijské ženy rodily vždy dvojčata. Ke svým pokusům používá dvojčata z řad táborových vězňů, která mají určité výhody, například smějí nosit vlastní oblečení nebo nejsou ostříhána.

Osvětimský lékař Josef Mengele chce, aby se rodilo co nejvíc rasově čistých dětí.
Osvětimský lékař Josef Mengele chce, aby se rodilo co nejvíce rasově čistých dětí.

Dvojčata v Osvětimi týrá

Cena za to je však vysoká. Každodenní odběry krve jsou tím nejmírnějším. Mengele jim bez anestezie provádí různé zákroky včetně amputace končetin nebo kastrace. Také jim vpichuje bacily různých chorob a zkoumá, jestli na ně reagují obě dvojčata stejně.

Osvětimský blok č.10, kde se odehrávaly i experimenty s dvojčaty.
Osvětimský blok č. 10, kde se odehrávaly i experimenty s dvojčaty.

Falešný lékař odebírá krev

Existuje podezření, že se Mengele svému výzkumu věnoval i po válce, kdy utekl do Jižní Ameriky. Od konce 60. let 20. století žije nacista v brazilském městě Sao Paulo. Podle současného argentinského historika Jorgeho Camarasy ale Mengele už od počátku 60. let jezdil do městečka Candido Godoi nedaleko argentinsko-brazilských hranic. Vydával se prý za lékaře jménem Weiss, přivážel obyvatelům léky a odebíral jim vzorky krve.

Josef Mengele v Argentině v roce 1956. Existují teorie, že se svým pokusům věnoval i tady.
Josef Mengele v Argentině v roce 1956. Existují teorie, že se svým pokusům věnoval i tady.

Stojí za doktorem nacista?

Od té doby se v Candido Godoi rodilo mnohem více dvojčat. Camarasa ovšem samozřejmě nemůže dokázat, že tajemný doktor Weiss a Mengele jsou jedna osoba a že byl tento zvrácený lékař případně schopen ovlivnit dědičnost a plodnost zdejších žen a uskutečnit svůj plán na porody dvojčat podle árijského ideálu.

V brazilském městečku Candido Godoi se rodí nezvykle mnoho dvojčat.
V brazilském městečku Candido Godoi se rodí nezvykle mnoho dvojčat.

 

Foto: wikimedia.org, deviantart.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …