Domů     Drsné MMA: Tělo jako zbraň
Drsné MMA: Tělo jako zbraň
10.1.2022

Dva nazí muži jsou zaklesnuti do sebe v boji na život a na smrt.

Starověká olympiáda je v plném proudu a nikdo z diváků ještě netuší, že sleduje předchůdce sportu, ve kterém se o několik tisíc let později budou točit miliony a fascinovat bude stejný počet fanoušků z celého světa.

Slabost nebo strach tu nemá šanci. Tady, v osmihranné kleci se odděluje zrno od plev. Silní od slabých, vítězové od poražených. Vzájemná nenávist je tu cítit na každém metru.

To všechno je MMA, zkratka pro Mixed Martial Arts – smíšená bojová umění, jeden z nejnebezpečnějších a nejkrvavějších bojových sportů.

Kořeny v mytologii

Jeho kořeny sahají až za hranice reality – do řecké mytologie. Právě tam totiž má vzniknout jakýsi neoficiální předchůdce MMA – pankration (veškerá síla), drsná směska boxu a zápasu, okořeněná dalšími prvky, jako jsou třeba údery nohou.

Vynaleznou ho prý dva mytologičtí hrdinové Hérakles a Théseus. První z nich prý s jeho pomocí zabije Nemejského lva, druhý se tímto způsobem vypořádá s obávaným Minotaurem v krétském labyrintu.

Můžou se řezat, jak chtějí

Kdo nevěří bájím, musí vzít za vděk názory historiků, že pankration vznikne ve starověkém Řecku v 7. století př. n. l. Představen je v roce 648 př. n. l. na 33. olympiádě a je to skutečně to, po čem Řekové tak dlouho bažili.

Nekompromisní totální souboj s minimem pravidel. Nejsou tu váhové kategorie, kola ani časové limity. A také žádné rozlišovací trikoty. Zápasníci jsou tak, jak je pánbůh stvořil. Maximálně se obalí pískem, aby jejich těla tolik neklouzala.

Zapovězeny jsou jen dvě věci – dloubání do očí a kousání. Jinak se protivníci můžou mezi sebou řezat, jak chtějí, dokud se jeden z nich nevzdá, což dá najevo zvednutým ukazovákem a nebo souboj nezastaví rozhodčí.

„Vezměte to nejlepší ze všech bojových umění, to nepoužitelné zahoďte“, hlásá Bruce Lee. Foto: pxfuel
„Vezměte to nejlepší ze všech bojových umění, to nepoužitelné zahoďte“, hlásá Bruce Lee. Foto: pxfuel

Pankration u Thermopyl

Nezřídka kdy ale střet přeruší rovnou zubatá. Jde totiž o skutečně brutální souboj, táhnoucí se klidně několik hodin a umění je už ho přežít. A to nejlépe bez doživotních následků.

I proto má kromě sportovního světa pankration své pevné místo i ve výcviku řeckých vojáků. Mistrně ho ovládají hlavně Sparťané. Dokonce ho využijí v ikonické bitvě u Thermopyl poté, co zlámou meče a kopí.

Není divu, že na olympiádě jsou v něm v podstatě neporazitelní. Musí si ovšem hlídat pravidla. Doma ve Spartě totiž od malička trénují pankration i s dloubáním do očí a kousáním.

Jedno bojové umění vs. druhé

Pankration tedy položí základy MMA, trvá ale ještě několik tisíc let, než se z nich postaví dům. O to se postupně postarají další MMA předchůdci.

Třeba savate, francouzské bojové umění, jehož vyznavači se v roce 1852 rozhodnou otestovat své schopnosti proti jiným bojovým uměním. A tak pozvou do Francie na turnaj anglické boxery. Totéž později zopakují i s dalšími bojovými styly, třeba s judem.

Stále více zemí experimentuje s vlastním bojovým uměním, míchají nejrůznější styly, vymýšlí nové a koncept MMA se tak může vesele šířit dál do světa. Stejně jako souboje jednoho bojového umění proti druhému.

Spojení Evropy s Asií

V roce 1899 je moderní MMA zase o něco blíž svému vzniku. A to díky bartitsu, bojovému umění, kombinující wrestling, judo, box, savate, jiu-jitsu a canne de combat (boje s holí či tyčí), které v Londýně založí Edward William Barton-Wright (1860–1951). Jde o první známé bojové umění, kombinující asijské a evropské bojové styly.

Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Foto: pxfuel
Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Foto: pxfuel

Nekompromisní Vale Tudo

Různých mezistylových turnajů během počátku 20. století rychle přibývá. Žádný z nich ale není tak drsný jako ty, které ve 20. letech 20. století pořádá v Brazílii rodina Graciů, která mimo jiné položí základy brazilskému jiu-jitsu.

Právě tehdy a tady se rodí moderní forma MMA. Bratři Carlos (1902–1994) a Hélio (1913–2009) vyzvou nejrůznější bojovníky mnoha různých stylů, aby s nimi v rámci turnajů, nazvaných Vale Tudo, změřili síly. A to v podstatě bez pravidel.

Vale Tudo ostatně v portugalštině znamená „vše dovoleno“. Ačkoliv se bratři často utkávají s nesrovnatelně většími a těžšími protivníky, většinu stojí na straně vítězů.

Otec MMA Bruce Lee

V polovině 60. let přijde herec a propagátor bojových umění Bruce Lee (1940–1973) s vlastním jedinečným stylem, ve kterém spojí to nejlepší z nejrůznějších bojových umění.

Jeho Jeet Kune Do je v podstatě přímým předchůdcem moderního MMA, jehož otcem je tak Lee po právu nazýván.

Na svůj definitivní průlom si ale musí počkat až do listopadu 1993, kdy dá organizace Ultimate Fighting Championship (UFC) dohromady osm bojovníků, které proti sobě postaví ve stejnojmenném turnaji.

Kdo s koho

Promo, stylizující událost do bojových videoher Street Fighter či Mortal Kombat, zabere. Skoro 8000 lidí tehdy v Denveru v Coloradu sleduje klání bez váhových kategorií, bez kol, přestávek i sudích, kteří by přidělovali body.

Proti sobě se staví karatisté, boxeři, zápasníci či vyznavači savate. Zakázané je jen kousat, píchat do očí a kopat do rozkroku. Tučnou odměnu 50 000 dolarů za celkové vítězství shrábne Royce Gracie (*1966), syn Hélia.

Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal. Foto: pxfuel
Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal. Foto: pxfuel

Obří milionový cirkus

První turnaj UFC vzbudí rozruch a udělá organizaci obří reklamu.

V následujících letech si bojovníci postupně začnou osvojovat účinné techniky z jednotlivých bojových umění, až vznikne samostatný styl boje, dnes známý jako MMA. Snoubí se v něm jiu-jitsu, judo, karate, box i kickbox, Muay Thai, taekwondo či wrestling. Ze sportu pro několik tisíc zvědavců postupem času vyroste obří cirkus, ve kterém se točí miliony.

MMA zápasníci jsou regulérními celebritami. Vždyť i u nás zná jméno Karlos „Terminátor“ Vémola (*1985) i ten, kdo nerozezná box od pletení. UFC už také dávno není jedinou MMA organizací.

Řežba v oktagonu

Pravidla se od roku 1993 samozřejmě změní a to tak, aby přes drsný duch smíšeného stylu boje byl bojovník co nejvíce chráněn před vážnými zraněními. Ať už při boji ve stoje, či na zemi.

Zakázané jsou údery hlavou, píchání do očí, kousání, tahání za vlasy, údery do rozkroku, na páteř a zadní části hlavy, kopy a kolena do hlavy ležícího soupeře nebo lámaní menších kloubů (prsty, zápěstí, atd).

Běžné, tedy netitulové zápasy trvají většinou tři kola po pěti minutách s minutovými přestávkami. O titul se zápasí na 5×5 minut, a to v ringu nebo v oktagonu, kleci ve tvaru osmiúhelníku.

Na rozdíl od boxerů nemají bojovníci MMA ve speciálních rukavicích chráněné prsty.

Knokaut je jistota

Je hned několik způsobů, jak si dojít pro vítězství. Nejjistější je soupeře knokautovat, popřípadě ho nejrůznějšími technikami donutit, aby se vzdal.

Další možností je technické KO (TKO), kdy souboj ukončí rozhodčí pro převahu, a nebo zranění, které znemožní jednomu ze zápasníků pokračovat. Pokud se nic z toho po uplynutí všech kol nestane, rozhodují body.

Na rozdíl od minulosti, jsou dnes bojovníci řazeni do váhových kategorií. Muži jich mají 9 (od „do 56,7 kg“ po „nad 120 kg“), ženy 5 (od „do 52,2 kg“ po „do 70,3 kg“).

Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.