Kráčí kupředu a zametá před sebou bílou holí. Ve světě bez vizuálních vjemů číhá nebezpečí na každém rohu. Pohyb městem i přírodou by teď mohl být o dost jednodušší. Namísto hole prozkoumá okolí senzor na botě. Rychleji, komplexněji a bezpečněji.
Bílá hůl je tradičním pomocníkem slepých lidí, bílo červená pak hluchoslepých. Díky ní poznají překážky na trati i různé „nástrahy“, nad kterými se vidící člověk často ani nepozastaví. Hůl také představuje signál okolí: Nevidím, neslyším.
Také si říkáte, proč v dnešní době neexistuje nějaké modernější, technologicky vyspělé řešení, které by pomohlo s lepší orientací v prostoru? Jedno z nich je čerstvě k dispozici.
Bota se senzory, která s trochou nadsázky vykreslí svému majiteli všechna hmotná nebezpečí v okolí.
Auto nebo zeď? Bota to ví…
Z rakouského Hautzendorfu je to Vídně 40 kilometrů. Právě v těchto dvou městech najdete základny Tec-Innovation, firmy, která hodlá díky svým inteligentním botám InnoMake nevidomým zajistit lepší orientaci i bezpečnost.
Kouzlo tkví v krabičce obsahující senzory mapující okolí až do vzdálenosti čtyřech metrů. Ta je poněkud nevkusně, ale funkčně, přidělána na špičku obuvi. Na revolučním vynálezu mají svůj podíl i odborníci z Univerzity ve Štýrském Hradci.
„Rozlišuje mnoho druhů překážek a včas mě varuje. Je to velký rozdíl, jestli je přede mnou zeď, auto nebo třeba žebřík,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů Tec-Innovation, Markus Raffer, který je také nevidomý.
Varování přes modrý zub
Markus zároveň připomíná, že pro mnoho lidí je nepříjemná permanentní pozornost okolí. InnoMake přivábí zraky jen těch nejpozornějších. Firma sice ještě chce zapracovat na designu, ale i tak jde oproti holi o vcelku nenápadného pomocníka.
A jak to celé v praxi funguje? Zakoupíte boty s nasazovacím senzorem. Tahle část je zřejmě nejobtížnější – v přepočtu totiž přijdou na 82 000 korun. Senzory po vyhodnocení okolí mohou reagovat dvěma způsoby.
Buď jemnými vibracemi do nohy, nebo se přes bluetooth propojí s vaším chytrým telefonem a dělají zvukové mapování okolí. Systém je zatím zaručeně kompatibilní pro operační systém iOS. Pokud tedy chcete mít plně funkční detekci, potřebujete iPhone.
Budoucnost? Mapy pro nevidomé
Řadu funkcí na „chytré botě“ nastavujete sami podle toho, co komu vyhovuje. Například do jaké vzdálenosti se má zkoumat okolí, či zda se má systém deaktivovat ve chvíli, kdy si sednete. „Pomohlo mi to. A hodně.
Jen fajn mít volné obě ruce,“ pochvaluje si Marcus. Senzor je dokonale odolný proti prachu a vodě a baterie mu vydrží zhruba týden. Poté ji musíte nabít přes USB kabel, což zabere tři hodiny.
Tec-Innovation jde ještě dál, pro novou generaci senzorických bot plánuje, že dá-li k tomu uživatel svolení, budou shromažďovat informace o terénu a tvořit mapy pro nevidomé. Nový systém by využíval umělou inteligenci.