Domů     O Popelce s pevným stiskem: Zabila Ludvíka Bourbonského jeho milenka?
O Popelce s pevným stiskem: Zabila Ludvíka Bourbonského jeho milenka?
1.1.2022

Stárnoucí princ chroptí a zmítá sebou ve snaze osvobodit se. Marně. Vrahové jsou silnější. Když je po všem, naaranžují tělo jako by šlo o sebevraždu a zmizí v temnotě noci. Odhalení se nebojí. Král se o vše postará.

Když ve Francii vypukne v roce 1789 revoluce, nečeká Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé (1756-1830) až si pro něj přijde gilotina a raději hned emigruje.

Několikrát se sice pokusí vybojovat Francii zpět, nejprve armádě svého otce Ludvíka Josefa Bourbonského (1736–1818), poté v čele armády vlastní, ale ani jednou to nevyjde. Nakonec se na válčení vykašle, v roce 1801 usadí v Londýně a začne si užívat života.

Oběšen na okenici

Užívání však končí 26. srpna 1830, kdy je ráno nalezen ve své ložnici, jak zamyšleně stojí u okna. Tedy alespoň to tak v šeru pokoje na první pohled vypadá. Když na něj promluví, neodpoví. Ani se nehne.

Když roztáhnou závěsy, zjistí, že nemůže, protože ač stojí, je mrtvý. Po příčině smrti není nutno pátrat. Ve skutečnosti totiž u okna nestojí, ale visí oběšený na dvou navázaných šátcích připevněných na okenici. Opodál leží převržená židle.

Vyšetřování je rychle odbyto a lékaři, vyslaní na místo neštěstí novopečeným králem Ludvíkem Filipem (1773–1850), označí smrt za sebevraždu. Do zprávy uvedou:

„Na těle ani oděvu nejsou známky odporu, proto jest zřejmé, že k udušení nedošlo přičiněním další osoby.“ O pár dnů později je soudně rozhodnuto, že z toho důvodu není třeba nic vyšetřovat. Hotovo, šmytec? Ani náhodou.

skončí Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé v oprátce vrahů? (Alexandre-François Caminade, Volné dílo, commons.wikimedia)
skončí Ludvík Jindřich Josef Bourbon, princ de Condé v oprátce vrahů? (Alexandre-François Caminade, Volné dílo, commons.wikimedia)

Záhada zamčeného pokoje

Už ode dne vévodovy smrti se totiž šeptá o vraždě. Sebevraždu zpochybní přátelé i služebnictvo. Podle nich rozhodně nebyl v sebevražedné náladě. Naopak, po dlouhém období sklíčenosti byl znovu plný energie a plánů. Opat Pélier, veřejně prohlásí:

„Princ je svou smrtí před Bohem nevinen!“ Úspěšní autoři Pierre Bellemare (*1929) a Jean-Francois Nahmias (1944-2017) souhlasí a píší ve své knize:

„Ludvík Bourbonský jako horlivý katolík sebevraždu považoval za odporný smrtelný hřích.“ Navíc vyplouvá na povrch řada znepokojivých informací, které sebevraždu také zpochybnují. Převržená židle leží příliš daleko, aby na ní mohl stát a odstrčit ji.

Navíc by se prý tímto způsobem sám vůbec oběsit nedokázal. Dávná zlomenina klíční kosti mu totiž nedovolovala zvednout levou ruku, a s pravou to nebylo o nic lepší.

Během bitvy v roce 1793 mu na ní totiž šavle přeťala šlachy a od té doby ji ovládal jen velmi omezeně. Uzel by určitě uvázat nedokázal, a už vůbec ne tak důmyslný, na jakém byl oběšen.

„Argument pokoje zamčeného zevnitř padá v okamžiku, kdy vyjde najevo, že zamčené byly vlastně jen dveře do předpokoje,“ píší Bellemare a Nahmias.

Dvířka vedoucí na tajné schodiště zamčená nebyla vůbec a dveře samotného pokoje byly sice zavřené, ale pouze na záklopku, kterou bylo možno zvenku zaklapnout pomocí obyčejné stuhy. Což si vzápětí vyzkouší každý Francouz, který má po ruce nějakou stuhu.

Všichni mají brzy jasno. Vrazi vévodu udusili polštářem a tělo pak pověsili, aby fingovali sebevraždu.

Má ho na svědomí jeho milenka Sofie de Feuchéres? (Alexis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)
Má ho na svědomí jeho milenka Sofie de Feuchéres? (Alexis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)

Přistižena na útěku z pokoje

Dost řečí i důvodů, aby král smrt příbuzného pořádně prověřil. Ale to on neudělá. Nechce nic slyšet a každý pokusu o vyšetřování rychle utne. Motiv ani podezřelých není mnoho. I v tom mají všichni jasno.

Zabila ho, nebo zabít nechala, jeho dlouholetá milenka Sofie de Feuchéres (asi1795–1840). Čiperná dívka, kterou Ludvík v roce 1815 vytáhl z nevěstince, kde uklízela. Vévodu si zcela omotala kolem prstu, stal se její hračkou a poslušným otrokem.

Rychle šplhala k titulu baronky a aby se dostala ke dvoru sblíží se s kandidátem na krále Ludvíkem Filipem. Slíbí mu, že donutí vévodu, aby univerzálním dědicem učinil Filipova syna Jindřicha Orleánského (1822–1897).

Ač vévoda orleánskou rodovou větev nenávidí a Sofiin návrh odmítne, nakonec tvrdému nátlaku, který by dnes byl označen za domácí násilí, v srpnu 1829 podlehne a závěť, kterou mu předloží, podepíše. A do roka umírá.

Jako na zavolanou právě v době, kdy začne plánovat útěk od dominantní milenky a chystá se změnit závěť. To nevypadá na náhodu. Zejména když vyšetřovatelé na příkaz krále nejprve hledají novou závěť a teprve pak se věnují oběšenému vévodovu tělu.

O 30 let později navíc vévodův komorník Lecomte na smrtelné posteli přizná: „Oné osudné noci, jsem spatřil na schodišti dvě osoby prchající z vévodova pokoje. Rozběhl se za nimi a když jsem je dopadl, poznal jsem Sofii a četnického poddůstojníka.“

Zamete zločin pod koberec král Ludvík Filip? (Franz Xaver Winterhalter, Volné dílo, commons.wikimedia)
Zamete zločin pod koberec král Ludvík Filip? (Franz Xaver Winterhalter, Volné dílo, commons.wikimedia)

Smrt při sexuálních hrátkách?

Teorie o vraždě spáchané Sofií s vědomím, nebo možná s pomocí krále, je logická a všechny dílky skládačky tu do sebe zapadají. Vraždí se pro méně než je dědictví v hodnotě téměř 80 milionů franků.

Za nepřímý důkaz je možno považovat také fakt, že král odmítá vyslechnout ty, kteří chtějí předložit důkazy o vraždě, a soudy navzdory všem svědectvím opakovaně uzavírají případ jako sebevraždu a stahují veškerá obvinění. Přesto není teorie o vraždě jediná.

Bellemar a Nahmias předkládají na stránkách své knihy také verzi podle níž vévoda zemře nešťastnou náhodou.

Zabit během sexuální praktiky známé jako asfyxifilie, tedy přidušování, kterou se Sofie údajně snaží „nastartovat“ vzrušení stárnoucího a téměř impotentního vévody, kterému táhne na 75 let. Sebevražda pak je aranžována, aby zakryla nehodu. Která z teorií je pravděpodobnější zůstává otázkou.

Foto: commons.wikimedia titulka: (Aimée Brune-Pagès, Michel Lanneau, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Související články
Záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
reklama
věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,