Domů     Zrození knihtisku: Vydání první tištěné knihy na světě má soudní dohru
Zrození knihtisku: Vydání první tištěné knihy na světě má soudní dohru

Píše se datum 30. září 1452, když se lidem dostane do rukou první tištěná kniha v Evropěš. Jde o bohatě zdobenou latinskou Bibli. Ta později získá název „Gutenbergova Bible“ podle muže, který vymyslel, jak vyrábět knihy mnohem efektivněji. Nová éra ve vydávání tiskovin právě začíná.

Je to velká událost. Evropa do té doby totiž zná jenom deskový tisk, který sem dorazil z Asie a touto technologií jsou pak vytvářeny první evropské tiskoviny.

Není to jednoduchý proces, protože do dřevěné desky je třeba vyrýt či vyřezat text nebo obrázek a pak se toto dílo rozmnožuje. Je to pracné a hlavně to zabere spoustu času.

Jak si zjednodušit práci

Zhruba v polovině 15. století ale přichází Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg

(?1400-1468) se zlepšovákem. Tento německý zlatník začíná experimentovat s novou tiskařskou technologií. Jeho předchozí zkušenosti mu vnuknou myšlenku, že by bylo dobré odlévat jednotlivé litery z kovu.

Okolo roku 1445 doplní tiskařský lis, který koncepčně vychází z lisu vinařského, o rozebiratelnou matrici. Na mřížku vedle sebe sází kovová písmenka.

Na konci 40. let 15. století Gutenberg tiskne hlavně náboženské texty, jednoduché latinské učebnice, kalendáře i odpustkové listy. Jeho nejstarší dochované dílo je jednolistový kalendář Almanach auf das Jahr 1448.

Johannes Gutenberg(Foto: www.sru.edu / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Johannes Gutenberg(Foto: www.sru.edu / commons.wikimedia.org / volné dílo)

První kniha na světě

Ale má mnohem ambicióznější plány, schází mu však peníze. Vypůjčí si proto finanční prostředky od mohučského lichváře Johanna Fusta (?1400-1466), ale tento muž požaduje za půjčku pořádnou záruku.

A tak se tiskařský průkopník musí zaručit nejenom tiskárnou s veškerým zařízením, ale i knihami, které tady vzniknou. Pak zažije životní úspěch, když představí světu „svou“ Bibli. Má celkem 1286 stran a je bohatě zdobena ilustracemi.

V následujících 3 letech je vyrobeno asi 180 exemplářů, většinou na papíře, avšak zhruba tři nebo čtyři desítky jsou vytištěny na pergamenu.

Prodají se všechny, přestože cena jednoho výtisku představuje mzdu průměrného úředníka za 3 roky, a dílo pochválí dokonce budoucí papež Pius II. (1405-1464), který ocení čitelnost a souměrnost písmen i Gutenbergovy schopnosti řemeslné a obchodní.

Do současnosti se zachovala zhruba padesátka exemplářů této Bible, většina se nachází v prestižních institucích, jako je třeba Britská knihovna nebo knihovna amerického Kongresu.

Takto to vypadalo v prvních tiskárnách počátkem 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto to vypadalo v prvních tiskárnách počátkem 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Cesta k bankrotu

Ale sláva přináší Johannu Gutenbergovi spoustu starostí. Obchodník Fust ho obviní z toho, že se zapůjčenými prostředky špatně hospodařil a ke všemu je využil za jiným účelem, než jak bylo dohodnuto.

Tiskař spor prohraje a přijde nejenom o dílnu, ale i o většinu knih. Johann Fust si do tiskárny dosadí své lidi a vydává velké množství knih. Zatímco dobře vydělává, muž, který se zasloužil o rozvoj kultury, de facto zkrachuje.

Jeho učni a spolupracovníci se rozejdou do světa a díky nim se tajemství knihtisku šíří do dalších zemí. Okolo roku 1500 už existuje okolo 1100 dílen ve více než 250 městech Evropy, v dalších staletích se šíří i na jiné kontinenty. A co se děje v Mohuči?

V roce 1457 vydává Fust jako první v Evropě knihu se jménem tiskárny a datem vydání. Jde o žaltář (kniha, obsahující žalmy) a přestože se hrdě chválí technickým postupem, kterým byl vyroben, o Gutenbergovi se ani slovem nezmíní.

Johann Fust(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Johann Fust(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Krušný život průkopníka

A kdo vlastně byl Johannes Gensfleisch (Gutenberg)? Pochází z bohaté rodiny z německé Mohuče a své známější příjmení přebere z názvu rodového sídla.

V mládí zřejmě studuje na univerzitě v Erfurtu, po roce 1428 opouští rodné město, kde vypuknou sociální nepokoje. Od roku 1434 pobývá ve Štrasburku. Stane se posléze zlatníkem a brusičem drahokamů a zrcadel a v roce 1438 je zpět v Mohuči.

Když vydá slavnou Bibli a následně prohraje soud s Johannem Fustem, přichází o svou tiskárnu a podstatnou část vydaných knih. Vrací se do rodného domu a podle všeho pokračuje v tiskařském díle.

V roce 1465 ho mohučský arcibiskup Adolf II. Nasavský (?1423-1475) přijme ke svému dvoru s platem a bohatými naturáliemi a 3 roky poté Gutenberg umírá. Jeho hrob se „ztratí“, protože kostel, kde byl pohřben, je v roce 1833 zbořen.

Detail bohaté výzdoby jednotlivých stran Gutenbergovy bible(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Detail bohaté výzdoby jednotlivých stran Gutenbergovy bible(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Raul654 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
reklama
zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz