Domů     Zrození knihtisku: Vydání první tištěné knihy na světě má soudní dohru
Zrození knihtisku: Vydání první tištěné knihy na světě má soudní dohru

Píše se datum 30. září 1452, když se lidem dostane do rukou první tištěná kniha v Evropěš. Jde o bohatě zdobenou latinskou Bibli. Ta později získá název „Gutenbergova Bible“ podle muže, který vymyslel, jak vyrábět knihy mnohem efektivněji. Nová éra ve vydávání tiskovin právě začíná.

Je to velká událost. Evropa do té doby totiž zná jenom deskový tisk, který sem dorazil z Asie a touto technologií jsou pak vytvářeny první evropské tiskoviny.

Není to jednoduchý proces, protože do dřevěné desky je třeba vyrýt či vyřezat text nebo obrázek a pak se toto dílo rozmnožuje. Je to pracné a hlavně to zabere spoustu času.

Jak si zjednodušit práci

Zhruba v polovině 15. století ale přichází Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg

(?1400-1468) se zlepšovákem. Tento německý zlatník začíná experimentovat s novou tiskařskou technologií. Jeho předchozí zkušenosti mu vnuknou myšlenku, že by bylo dobré odlévat jednotlivé litery z kovu.

Okolo roku 1445 doplní tiskařský lis, který koncepčně vychází z lisu vinařského, o rozebiratelnou matrici. Na mřížku vedle sebe sází kovová písmenka.

Na konci 40. let 15. století Gutenberg tiskne hlavně náboženské texty, jednoduché latinské učebnice, kalendáře i odpustkové listy. Jeho nejstarší dochované dílo je jednolistový kalendář Almanach auf das Jahr 1448.

Johannes Gutenberg(Foto: www.sru.edu / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Johannes Gutenberg(Foto: www.sru.edu / commons.wikimedia.org / volné dílo)

První kniha na světě

Ale má mnohem ambicióznější plány, schází mu však peníze. Vypůjčí si proto finanční prostředky od mohučského lichváře Johanna Fusta (?1400-1466), ale tento muž požaduje za půjčku pořádnou záruku.

A tak se tiskařský průkopník musí zaručit nejenom tiskárnou s veškerým zařízením, ale i knihami, které tady vzniknou. Pak zažije životní úspěch, když představí světu „svou“ Bibli. Má celkem 1286 stran a je bohatě zdobena ilustracemi.

V následujících 3 letech je vyrobeno asi 180 exemplářů, většinou na papíře, avšak zhruba tři nebo čtyři desítky jsou vytištěny na pergamenu.

Prodají se všechny, přestože cena jednoho výtisku představuje mzdu průměrného úředníka za 3 roky, a dílo pochválí dokonce budoucí papež Pius II. (1405-1464), který ocení čitelnost a souměrnost písmen i Gutenbergovy schopnosti řemeslné a obchodní.

Do současnosti se zachovala zhruba padesátka exemplářů této Bible, většina se nachází v prestižních institucích, jako je třeba Britská knihovna nebo knihovna amerického Kongresu.

Takto to vypadalo v prvních tiskárnách počátkem 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto to vypadalo v prvních tiskárnách počátkem 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Cesta k bankrotu

Ale sláva přináší Johannu Gutenbergovi spoustu starostí. Obchodník Fust ho obviní z toho, že se zapůjčenými prostředky špatně hospodařil a ke všemu je využil za jiným účelem, než jak bylo dohodnuto.

Tiskař spor prohraje a přijde nejenom o dílnu, ale i o většinu knih. Johann Fust si do tiskárny dosadí své lidi a vydává velké množství knih. Zatímco dobře vydělává, muž, který se zasloužil o rozvoj kultury, de facto zkrachuje.

Jeho učni a spolupracovníci se rozejdou do světa a díky nim se tajemství knihtisku šíří do dalších zemí. Okolo roku 1500 už existuje okolo 1100 dílen ve více než 250 městech Evropy, v dalších staletích se šíří i na jiné kontinenty. A co se děje v Mohuči?

V roce 1457 vydává Fust jako první v Evropě knihu se jménem tiskárny a datem vydání. Jde o žaltář (kniha, obsahující žalmy) a přestože se hrdě chválí technickým postupem, kterým byl vyroben, o Gutenbergovi se ani slovem nezmíní.

Johann Fust(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Johann Fust(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Krušný život průkopníka

A kdo vlastně byl Johannes Gensfleisch (Gutenberg)? Pochází z bohaté rodiny z německé Mohuče a své známější příjmení přebere z názvu rodového sídla.

V mládí zřejmě studuje na univerzitě v Erfurtu, po roce 1428 opouští rodné město, kde vypuknou sociální nepokoje. Od roku 1434 pobývá ve Štrasburku. Stane se posléze zlatníkem a brusičem drahokamů a zrcadel a v roce 1438 je zpět v Mohuči.

Když vydá slavnou Bibli a následně prohraje soud s Johannem Fustem, přichází o svou tiskárnu a podstatnou část vydaných knih. Vrací se do rodného domu a podle všeho pokračuje v tiskařském díle.

V roce 1465 ho mohučský arcibiskup Adolf II. Nasavský (?1423-1475) přijme ke svému dvoru s platem a bohatými naturáliemi a 3 roky poté Gutenberg umírá. Jeho hrob se „ztratí“, protože kostel, kde byl pohřben, je v roce 1833 zbořen.

Detail bohaté výzdoby jednotlivých stran Gutenbergovy bible(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Detail bohaté výzdoby jednotlivých stran Gutenbergovy bible(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Raul654 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml