Rozvojová pomoc České republiky v gesci Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Jakartě podpořila komunitu pěstitelů kávy chránící přírodu a ohrožené druhy na Sumatře, kde působí záchranný program Kukang.
Tzv. „Malý lokální projekt“ (dále jen „MLP“) je grant, který v rámci rozvojové pomoci vypisuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Jakartě.
Tento grant slouží k rozvoji spolupráce na lokální úrovni a Kukang program ho získal na podporu udržitelného živobytí komunity lidí ve vesnici Kuta Male na Severní Sumatře.
V této oblasti totiž program dlouhodobě spolupracuje s místními obyvateli, pomáhá řešit konflikty farmářů s divokými zvířaty přicházejícími na jejich pole, zaměstnává bývalé pytláky jako asistenty pro terénní monitoring zdejšího pralesa a vybudoval zde anglicko-environmentální knihovnu pro místní děti.
Milovníci kávy
Místní komunita zde nyní díky navázané spolupráci produkuje environmentálně šetrnou kávu „Kukang Coffee“ a zároveň chrání ohrožené druhy zvířat. Hlavní náplní grantu bylo zejména založení komunity místních pěstitelů kávy, tzv.
„Kukang Coffee Community“, a stavba multifunkčního „kávového domu“ v této terénní oblasti.
Grant volně navazoval na již realizovaný MLP z roku 2019, díky kterému byla nastavena metodika zpracovávání kávy a podpořen nejen trénink a školení jejích zdejších producentů, ale i environmentální vzdělávání místních dětí.
Nově vybudovaný „kávový dům“ Kukang Coffee, jehož výstavba a vybavení byly možné právě díky finančním prostředkům z grantu MLP 2020, nyní slouží ke správnému zpracovávání a skladování kávových zrn zaručujícímu jejich vysokou kvalitu.
Prostory ale představují také ideální místo pro setkávání členů komunity pěstitelů kávy, jejich schůze a potřebná školení.
Jedna část domu bude navíc sloužit jako prostor pro anglicko-environmentální knihovnu pro děti a jejich vzdělávání v ochraně přírody a anglickém jazyce.
Vlastní komunita
Farmáři sdružení v nově založené komunitě Kukang Coffee musí podepsat oficiální dohodu o spolupráci, která jim zajišťuje všechny výhody členství, jako je například garantovaný odkup jejich kávy projektem za vyšší cenu, než je cena na místním trhu.
Zároveň je však tato smlouva zavazuje k ochraně ohrožených a chráněných druhů zvířat. „Povedlo se nám také podepsat dohodu o spolupráci s vesnicí Kuta Male, kterou zastoupil její starosta. Tato dohoda zahrnuje mj.
i body o podpoře a rozvoji Kukang Coffee komunity a o ukončení lovu chráněných druhů divokých zvířat v oblasti.
Starosta vesnice Jhon Sembiring jakožto pěstitel kávy také sám do této komunity vstoupil,“ pochvaluje si navazování spolupráce s místními obyvateli na ochraně přírody ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský.
V rámci členství jednotliví farmáři získávají poradenství od týmu složeného z koordinátora a dvou asistentů, kteří bývali pytláky.
Ti však nyní kontrolují nejen zpracovávání kávy dle nastavené metodiky, ale i dodržování zákazu lovu ohrožených zvířat.
„Od loňského roku s námi v rámci projektu Kukang Coffee spolupracuje již přes 50 farmářů, od nichž jsme odkoupili již zhruba 3 tuny zelené kávy v pergamenové slupce přímo z jejich polí.
Díky vzniklé kávové komunitě mají místní lidé větší zisk ze své kávy a zároveň vyšší motivaci a pochopení k ochraně místních ohrožených druhů zvířat.
Projekt funguje výborně, a naše oblast se tak pro tato zvířata stala takovým malým rájem,“ vysvětluje indonéský koordinátor projektu Kukang Coffee Jhon Kartasima Gurusinga.