Někteří lidé mají svůj úspěch vepsaný ve tváři. Platí to i pro herce a umělce. Danny Trejo vypadá nejen na Mexičana, ale i drsňáka každým coulem. Ve většině filmů jasný záporák s tetováním na velké části těla nemá lehký osud.
O to zajímavější je jeho cesta ze dna nahoru. Z vězeňských cel se dostává až na stříbrná plátna Hollywoodu a ještě dál.
Trejo začíná v pubertě s drogami i zločinem. Je členem gangu, účastní se loupežných přepadení a z polepšoven míří do vězení. Dohromady si odsedí jedenáct let. Přestává ale brát drogy a po návratu na svobodu se živí poctivě.
Náhodou se seznamuje s členem filmového štábu a svou první roli má v kapse. Většinou hraje jen jednu dvě scény, ale díky drsnému vzezření na sebe dokáže i tak dokonale upozornit. Co dnes dělá, v čem podniká a co plánuje do dalších let? Seznámíme vás s největším drsňákem Hollywoodu.
Starosta
„V mojí čtvrti jste se mohli stát buď dělníkem, nebo kriminálníkem. Vybral jsem si to druhé, bylo to mnohem jednodušší,“ vysvětluje Danny Trejo. Přichází na svět roku 1944 jako Dan Trejo v Echo Parku v Los Angeles.
Tato čtvrť, rodina i okolí přivádějí malého Dannyho na dráhu zločinu. Díky strýci Gilbertovi poznává brzo marihuanu a ve dvanácti už bere heroin a pije alkohol. Ve třinácti se už účastní ozbrojených přepadení. Také se rád pere a živí se jako drogový dealer.
Mezi kamarády v gangu má přezdívku Mayor neboli Starosta. Po záchytných zařízeních pro mládež přichází i vězení. Zde stráví dohromady jedenáct let a získává tu své jizvy, tetování i cenné životní zkušenosti.
Tvrdý život vězně
Ve vězení začíná s boxem. Opakovaně tu získává tituly v lehké a střední váze a jeho zápasnické zkušenosti mu také vícekrát zachraňují život. „Ve vězení jsou jen dva typy lidí – oběti a predátoři.
Pokud nechcete být oběť, musíte se stát predátorem,“ charakterizuje herec. Když v roce 1968 vypukne v San Quentinu vzpoura, jednoho ze strážných trefí do hlavy kámen. Z činu je obviněn Trejo, jemuž za to hrozí trest smrti.
Nakonec z této šlamastyky vyvázne, ale rozhoduje se něco udělat se svým životem. Po propuštění nastupuje odvykací léčbu pro narkomany. Zbavuje se závislosti a sežene zaměstnání jako dělník. Podle svých slov ale také pracuje sám na sobě, aby byl lepším člověkem.
Jak se stát hercem?
Na anonymním sezení pro lidi závislé na heroinu potkává v roce 1985 člena filmového štábu ze snímku Splašený vlak. Slovo dává slovo a Danny má ve svých 41 letech první menší roli ve filmu.
Proslýchá se, že režisér filmu sháněl někoho, kdo by naučil herce Erica Robertse (*1956) boxovat, a k tomu se hodí právě Trejo. O další role má ale vystaráno. Jednak má drsnou vizáž, jednak je jeho vzdáleným příbuzným režisér Robert Rodriguez (*1968).
Díky tomu můžeme obdivovat jeho tetování – mexickou krásku na hrudníku a břiše –, nebo se znepokojením sledovat zlý pohled, brázděný mnoha jizvami, i v dalších filmech. Ve snímku Desperado neřekne ani slovo a objeví se jen na několik minut.
Podobnou roli, kde pro změnu řekne jen několik vět, má i v pokračování Tenkrát v Mexiku. Ve filmu Horlivost už nepracuje jenom pouze jako herec, ale i jako konzultant a odborník na ozbrojené loupeže. Ke své kariéře herec dodává:
„První polovinu života jsem byl ve vězení, protože jsem byl zlý chlap. Teď mi za to platí.“
Říkají mu Zahradník
Další větší či menší role následují. Jmenujme třeba tu v hororové trilogii Od soumraku do úsvitu. Ve filmech Věznice a Zápasník uplatňuje svoje zkušenosti z vězení.
Ze slavných děl jmenujme třeba akční snímek Predátoři, kde má i Trejo významnější roli. V posledních letech má také výrazné role ve filmech Dead in Tombstone a Dead Again in Tombstone.
U nás je znám kvůli reklamě firmy Mountfield Říkají mu Zahradník, kde paroduje sám sebe. Scénka totiž úsměvně shazuje jeho béčkový akční film Machete, kde hraje hlavní roli mstitele Mačety a v několika scénách filmu se také vydává za zahradníka.
Několikrát navštěvuje Českou republiku. V roce 2006 je přítomen na karlovarském filmovém festivalu a o několik let později si to zopakuje. Kvůli natáčení také navštěvuje Prahu.
Dobrák od kosti
Danny Trejo sice hraje většinou drsné záporáky, ale v jádru je to dobrý člověk. Mimo natáčení s úsměvem rozdává autogramy a zapojuje se do boje proti drogám.
Často jezdí do rodné čtvrti, aby tu vyprávěl o svém životě a nabádal děti a mladistvé, aby se vyhýbali drogám a věnovali se hlavně škole a práci. Sám přiznává, že doma při vzpomínkách na dětství brečí.
Aby toho nebylo málo, v době covidu podporuje zdravotníky v první linii ze své sítě prodejen fast foodu Trejo´s Tacos. Mísy tacos a tarnitas rozdává přímo u nemocnic.
Pracuje také s autisty, a když je jednou přítomen u dopravní nehody, pomáhá dostat z převráceného auta autistického chlapce na zadním sedadle. Protože autisty dobře zná, umí i dítě uklidnit. Stále ale zůstává skromný. „Kluka zachránil pás!“ vzkazuje tisku.
Co plánuje dál?
„Všechno dobré, co se mi kdy stalo, bylo důsledkem mé pomoci jiným. Skutečně všechno,“ konstatuje Trejo. Není jen úspěšným hercem a podnikatelem ve fast foodu. Na filmech pracuje i jako producent. Napsal knihy Trejo´s Tacos:
Recipes and Stories from L. A. a Trejo: My Life of Crime, Redemption and Hollywood. Má rodinu a je otcem tří dětí. I když už hrál ve více než třech stech filmech a většinou ho tam jako záporáka zabijí, je i přes pokročilý věk stále aktivní.
Bere deset i dvacet rolí ročně, samozřejmě menšího rozsahu. I v další letech má v plánu natočit neuvěřitelné množství snímků.
Snad se mu i podaří dostat se k nějaké větší roli v kvalitním filmu, a ne jenom k několika štěkům v nízkorozpočtových filmech, jako je tomu v posledních letech.