Přijde na svět jako deváté dítě do rozvětvené rodiny Wahlbergů. I přes předpokládanou péči ze strany svých sourozenců malý Mark sklouzává do propasti mladých hříšníků už ve svých jedenácti letech, kdy se jeho rodiče rozvedou.
Jeho nejčastějším prohřeškem jsou venkovní potyčky a drobné krádeže.
V roce 1986 se patnáctiletý Mark Wahlberg vydává na poměrně šikmější plochu, když se třemi kumpány honí tři afroamerické děti a zasypávají je sprškou kamenů a nadávek. „Zabte ty černoušky!“ křičí jako šílení.
Odporné útoky na pláži i na ulici
Hned následující den se Mark pouští do další honby na příslušníky tmavší barvy pleti. Vydá se na pláž, najde si „bílé“ spojence a opět zaútočí na několik afroamerických dětí.
Agresi a nespokojenost si nekompenzuje pouze na útocích proti Afroameričanům, terčem se mu o dva roky později, v roce 1988, stanou na ulici dva vietnamští muži. Wahlberg je pod silným vlivem drog surově napadne.
Za stálých rasistických nadávek prvního zbije dřevěnou tyčí do bezvědomí, druhému stejnou tyčí téměř vypíchne oko. Útoky nezůstanou bez povšimnutí, Wahlbergovi hrozí odsouzení za pokus o vraždu.
Jen díky polehčující okolnosti, že jednal pod vlivem drog, je mu udělen dvouletý trest odnětí svobody. Že je dítětem štěstěny, se Wahlbergovi poprvé vyjeví ve vězení – nakonec si totiž odsedí pouhých 45 dní!
Zvrácená ozvěna mládí
Pomyslná záchrana pak nakonec přece jen přichází od jednoho ze sourozenců. Bratr Donnie ho po propuštění z věznice pro mladistvé v roce 1990 začleňuje do kapely New Kids on The Block.
Mark poprvé v životě zažívá pocit opravdové slávy, se kterou se zprvu skvěle vyrovnává – marketingově se prezentuje jako Marky Mark a jeden úspěch střídá druhý.
Už v roce 1991 se dává dohromady se čtveřicí afroamerických tanečníků a vytvářejí populární kapelu The Funky Bunch, jejichž songy na počátku 90. let bourají hitparádové žebříčky. Vypadá to, že někdejší rasistický bouřlivák je ten tam.
To by ale nesměl přijít rok 1992, kdy Mark spolu s kamarádem „se zlým úmyslem opakovaně zkopali“ jeho souseda, který skončí se zlomenou čelistí. Mark „vyvázne“ bez jakéhokoli potrestání a věnuje se své hudební kariéře v rámci kapely.
Na pódiích vystavuje tělo
Koncerty skupiny jsou přitom spíše než ukázkou kvalitního rapu galerií vypracovaných mužských těl, z čehož -náctileté fanynky přímo šílí. Není divu, že Mark se příležitostně živí i jako model.
Pomyslný vrchol kariéry má ale přijít až s filmem, poprvé je to v komediálním snímku z vojenského prostředí Vojáci, vzbuďte se!
v roce 1994. Rolí, jež mu otevřela brány Hollywoodu dokořán, byla ta ve filmu Rváčův deník (1995) po boku Leonarda DiCapria. S přelomem milénia se z Wahlberga stává herec extratřídy, který o peníze rozhodně nemá nouzi. V roce 2018 rozjede vlastní produkční společnost.
Paměť obětí zůstává
„Hluboce se omlouvám za činy, kterých jsem se dopustil 8. dubna 1988, stejně tak za utrpení, která jsem obětem způsobil,“ prohlásí v roce 2014, kdy je z Wahlberga uznávaný herec, spolehlivý manžel a čtyřnásobný otec.
Některé činy ale nemohou být zapomenuty. „Je mi jedno, kým dnes je. To mu neuděluje výjimku.
Pokud jste jednou rasista, už jím budete navždy,“ hodnotí Wahlbergův život Kristyn Atwoodová, jedna z napadených afroamerických dívek z pláže, kde v roce 1986 herec útočil kamením.