Domů     O otužování s nadšenci z Rakouska: Jak začít? A kde jsou nejlepší místa pro koupání?
O otužování s nadšenci z Rakouska: Jak začít? A kde jsou nejlepší místa pro koupání?
7.12.2021

Skočit v zimě do zamrzlého jezera může mnohým znít šíleně. Pro Patricii Schumacher z Kalifornie je však dokonalým prostředkem na zimní melancholii. S ní a s vodním záchranářem Hansjörgem Ransmayrem jsme si povídali o ledovém koupání.

Boj zimy se zimou

Krajinu pokrývá bílá sněhová pokrývka, na obzoru se hory zvedají jako koruna k jasné obloze. Před námi je jezero Zauchensee, které je přes silnou vrstvu ledu téměř neviditelné.

Tmavá voda je vidět pouze malou dírou vyříznutou pilkou, na kterou se nyní upírá soustředěný pohled Patricie Schumacher. Kalifornská rodačka se zhluboka nadechne a pomalými kroky jde do vody.

V nadmořské výšce 1350 metrů nad mořem se teplota vody v březnu pohybuje jen těsně nad bodem mrazu. Jaký je to pocit? „Zpočátku je to šok. Máte pocit, že vám hoří tělo nebo že nemůžete dýchat,“ říká Patricia. Tak proč si to vůbec dělá?

Patricie Schumacher
Patricie Schumacher

Po přestěhování do Lince si Patricie – pravé letní dítě – musela nejprve zvyknout na chladné zimy v Rakousku. Těžko uvěřit, že na Kaliforňance, která je zvyklá na slunce, by koupání v ledové vodě při tom mohlo pomoci.

To, co na první pohled zní podivně, je nakonec docela pravděpodobné: chladné období se na ní zpočátku podepsalo, dokud se Patricie nerozhodla aktivně mu čelit. Přímá konfrontace jejího těla s chladem jí umožnila překonat obavy a zónu pohodlí.

„Jakmile jsem s tím začala, můj postoj, můj stav mysli a celý můj pohled na zimu se úplně změnil. Pomohlo mi to zamilovat si chladné období a vidět jeho krásu.“

Inspirována svým manželem, který už ledovou koupel objevil, se Patricie pomalu začala sprchovat studenou vodou. Dnes se v zimě pravidelně potápí v Dunaji nebo Ausee u Lince. „Všimla jsem si, že mi to dodává více energie.

Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Moje nálada se díky tomu zlepšila a stabilizovala.“ Po první ledové koupeli měla Patricie tolik nové energie, že sotva mohla usnout. Když ji posloucháte, zdá se vám ledová koupel jako druh extrémní meditace.

Podle Patricie se soustředíme výhradně na okamžik a na pomalé a hluboké dýchání. „Musíš se pustit a být plně tady a teď.“

Klidu docílíte pomocí dechových cvičení.
Klidu docílíte pomocí dechových cvičení.

Další velká věc

Zdá se, že ledová koupel (nebo ponoření do studené vody) si získává stále více příznivců. Možná na tom má také vliv holandský guru v oblasti otužování Wim Hof, který předvádí blahodárné účinky studené vody v seriálu Gwyneth Paltrow „The Goop Lap“ na Netflixu. Možná je to také založeno na touze po svobodě a spojení s přírodou.

Hansjörg Ransmayr ze Salcburku je nejen vodní záchranář, ale také vášnivý zimní plavec, který považuje koupání za „další velkou věc“.

Zejména od začátku koronavirové pandemie vzrostl počet odvážlivců, kteří se do chladných vod vydávají především proto, aby posílili svou odolnost.

Ledová koupel však není novým trendem. Už Hippokrates věřil v pozitivní účinky studené vody. Studená voda podle Kneippa se již dlouho používá také jako terapie v lázních. A už naše babičky věděly o zpevnění pojivové tkáně studenou sprchou.

Ať už Hippokrates nebo naše babičky – všichni měli pravdu. Hansjörg Ransmayr rovněž potvrzuje množství pozitivních účinků na tělo i mysl:

Ponoření se do vody, která je kolem bodu mrazu má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém, posiluje naši imunitu, může snížit akutní bolest při revmatismu a jiných bolestech kloubů a bojuje proti depresi.

Ledová koupel vyvolává uvolňování adrenalinu a hormonu štěstí dopaminu, stejně jako protizánětlivých kortikoidů pro regeneraci.

Vysoce výkonní sportovci vstupují proto již nějakou dobu po tréninku do „ledových kádí“.

Vědci z univerzity v Cambridge dokonce nedávno objevili souvislost mezi šokem z chladné vody a proteinem, který by mohl chránit před degenerativními onemocněními, jako je demence.

Po výlezu z vody byste se měli také brzy obléct do teplého.
Po výlezu z vody byste se měli také brzy obléct do teplého.

Také na nespavost prý není nic lepšího než dlouhý pobyt ve studené vodě. „Je to jako šálek čaje,“ vysvětluje Hansjörg: „Když si dám krátkou studenou sprchu, cítím se čilý.

Když zůstanu ve studené vodě déle, tělo se hrozně unaví, protože se zrychlí metabolismus. Poté můžete velmi dobře spát.

Hansjörg také poznamenává, že koupel ve studené vodě si oblíbily zejména ženy, které trpí menstruačními potížemi nebo menopauzou. Pomáhá jim, aby se znovu cítili lépe sami sebou a svým tělem.

Jak nám potvrdila i Patricie, ledová koupel také trénuje duševní sílu, vůli a sebedůvěru. Ti, kterým se podaří vstoupit do studené vody, překoná své vlastní limity: Strach z chladu je čistě záležitostí hlavy.

Někteří lidé, kteří toto malé vítězství již dokázali zaznamenat, ho také láskyplně nazývají „himálajský pocit pro nesportovce“.

Ne, bez opatrnosti

Každý, kdo si už oblékl plavky a je motivován vyrazit k dalšímu zamrzlému jezeru, by si měl uvědomit jednu věc: koupání v ledu by si měl užívat s opatrností.

Vždyť kromě blahodárných účinků s sebou nese i vysoká zdravotní rizika a v nejhorším případě může vést k úmrtí v důsledku podchlazení nebo utonutí.

Předtím se raději poraďte se svým lékařem, zejména pokud trpíte astmatem, vysokým krevním tlakem nebo máte problémy se srdcem.

Nejlepší je se do ledové vody nikdy nevypravovat o samotě.
Nejlepší je se do ledové vody nikdy nevypravovat o samotě.

Na první ledovou koupel byste se měli v zásadě připravovat pomalu. Hansjörg Ransmayr doporučuje začít v létě nebo na podzim a pomalu tak „vplout do sezóny“.

Ti, kteří již mají více praxe, mohou následovat Patriciin příklad a prokázat své schopnosti v plavecké výzvě v Zauchensee (Schwimmen Challenge), po jejímž absolvování budete odměněni certifikátem a pocitem znovuzrození, jak to krásně popisuje Patricie.

Od teplé sprchy až po studenou

Na ledovou vodu si zvykejte pomalými krůčky. Nejlepším způsobem je studená sprcha a její následné prodlužování.

V otevřených vodách začněte v létě nebo na podzim, kdy je voda teplejší.

Úplně na začátku nikdy nechoďte plavat sami – vždy s kamarádem. Často existují místní skupiny, které se pravidelně scházejí. Tímto způsobem spojíte koníček se společenskou událostí.

Nikdy do studené vody neskákejte, ale nejprve si ponořte ruce a navlhčete obličej – pak s výdechem pomalu vstupte do vody.

Plavte s bójkou, které se můžete v případě nouze přidržet.Te

Dechová cvičení pomáhají najít i ve studené vodě klid.

Nezůstávejte ve vodě déle než několik minut.

Před a po plavání se zahřejte: Rychle se osušte a oblečte si teplé oblečení, protože tělo se mimo vodu dále ochlazuje.

Po ledové koupeli neprovádějte cvičební cviky na zahřátí, protože by mohlo dojít k přetížení krevního oběhu a nebezpečnému šoku.

Vyhněte se alkoholu nebo kofeinu. Ty rozšiřují cévy a způsobují ochlazení. Je lepší pít horký zázvorový čaj, který vás zahřeje zevnitř.

Patricie Schumacher

Patricia se kvůli lásce přestěhovala z Kalifornie do Rakouska, kde si cení především přírody, z níž čerpá inspiraci i pro své dvě profese kuchařky a zpěvačky.

Hansjörg Ransmayr

Hansjörg Ransmayr je doslova mužem všech řemesel. Je vodním záchranářem, autorem knihy „Wild Swimming Alpen“ a organizuje četné projekty turistického plavání.Meta-

Koupání v ledu / ve studené vodě – psychické a fyzické výhody ponoření do studené vody i v zimě.

Koupání v ledu je stále populárnější: jaké psychické a fyzické výhody má studená voda a jakými radami se řídit.

„Všimla jsem si, že mi dodává více energie. Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Zlepšila a stabilizovala se mi nálada,“ říká Patricie.

A kde se dá v Rakousku dobře koupat?

Štýrsko: Koupání v ledové vodě jezera Augstsee

Malé horské jezero Augstsee leží nedaleko hranice mezi Horním Rakouskem a Štýrskem, celou svojí rozlohou však přece leží ve Štýrsku. Najdete ho na hoře Loser v nadmořské výšce 1647 metrů. Díky malé rozloze a maximální hloubkou 7 metrů je ideální ke koupání i v zimě!

Salcbursko: Zauchensee – Z komfortní zóny do ledové vody

„Ven z komfortní zóny, do ledové vody!“ je motto nočního koupání v horském jezeře, které turistické sdružení Altenmarkt-Zauchensee Tourism poprvé pořádá v Zauchensee v nadmořské výšce 1 350 m.

Tato výzva spočívá v maximálně dvouminutovém ponoření „Ice.Dip“ nebo plavání „Ice.Swim“ v pětistupňové studené vodě kolem osvětlené bóje v ledové vodě jezera Zauchensee.

Ledové koupání v Grünwaldsee

Dalším cílem pro otužování s kulisou horských panoramat na pozadí může být jezero Grünwaldsee v salcburském Obertauernu. Jezero leží ve výšce kolem 2 000 metrů a je obklopené lanovkami a sjezdovkami na hoře Seekarspitz.

Tyrolsko: Natur Eis Palais

Přírodní ledovcový palác „Natur Eis Palast“ byl úplnou náhodou objeven až v roce 2007. Palác se nachází v srdci ledovce Hintertux, místy až 30 metrů pod sjezdovkou a k obdivování je tam toho samozřejmě mnoho – až metr dlouhé rampouchy, překrásné ledové krystaly a absolutní raritou je jízda lodí 35 metrů pod sjezdovkou.

Horní Rakousko: Jezero Almsee

Také jezero Almsee ležící na úpatí majestátního pohoří Totes Gebirge ve spolkové zemi Horní Rakousko může být místem, kde budete posilovat svoji imunitu při otužování během zimních měsíců. Koupání můžete zkombinovat s procházkou kolem jezera (cca 6 km).

Foto: PX FUEL, Archiv, Shutterstock, Unsplash, Pixabay
Související články
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
reklama
věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
reklama
lifestyle
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn