Domů     První český král dostal korunu za věrnost
První český král dostal korunu za věrnost
22.11.2021

Dav lidí se nedočkavě tlačí u dveří baziliky svatého Víta. Každý by nejraději byl uvnitř a viděl blyštící se korunu na hlavě prvního českého krále. Dovnitř se ale dostane jenom hrstka vyvolených.

Třebaže většina poutníků nakonec nevidí nic, všichni provolávají panovníkovi slávu…

Přemyslovský kníže Vratislav II. (kolem r. 1033–1092) se stává horlivým spojencem římského krále Jindřicha IV. (1050–1106), což se ukáže jako skutečně mistrovský tah.

K jejich prvnímu setkání dochází v Kolíně nad Rýnem už roku 1063. Koňská kopyta víří písek, občas se ozývá ržání. Muži se nervozitou potí. Jakmile na ně přichází řada, chápou se těžkých mečů a vstupují na kolbiště.

Sotva 13letý chlapec Jindřich tehdy s úžasem sleduje, jak o 17 let starší rytíř Vratislav s přehledem poráží na turnaji saského vévodu Ordulfa (asi 1022–1072). Mezi muži se nejspíš už v té době rodí vzájemné sympatie.

Pozornost budoucího říšského vládce upoutá zejména statečnost českého knížete. O 12 let později se oficiálně stávají spojenci a přáteli zároveň.

Korunovační průvod Vratislava a jeho choti Svatavy. FOTO: Karel Svoboda/Creative Commons/Public domain
Korunovační průvod Vratislava a jeho choti Svatavy. FOTO: Karel Svoboda/Creative Commons/Public domain

Ukořistí kopí

Český kníže roku 1075 vyráží s Jindřichem IV. proti Sasům, později do Míšně a nakonec v roce 1077 do Švábska. Investice, které do vojenského tažení se svým spojencem vkládá, se mu brzy vrátí. Jindřich ocení, že věrný Vratislav stojí vždy na jeho straně.

Společně se pomstí švábskému vévodovi Rudolfovi z Rheinfeldenu (asi 1025–1080). Ten se nechal zvolit římským protikrálem v době, kdy papež Řehoř VII. (†1085) uvalil na Jindřicha klatbu.

České vojsko v lednu 1080 v Durynsku připraví nepříteli horké chvilky. I když Jindřich v bitvě nakonec prohrává, o Vratislavových mužích ve zbroji se vyslovuje uznale: „Jsou to udatní bojovníci.“ Knížeti jako dar přenechává tzv.

Kopí osudu (kopí, jímž podle legendy měl římský voják Longinus probodnout bok ukřižovaného Ježíše Krista), které Češi ukořistili v nepřátelském táboře. A nebude to zdaleka jediná odměna…

Vratislav II. vyniká loajalitou. FOTO: Anonymní freska ze znojemské kaple 1134/Creative Commons/Public Domain
Vratislav II. vyniká loajalitou. FOTO: Anonymní freska ze znojemské kaple 1134/Creative Commons/Public Domain

Rozhodnutí nejlepších mužů

Rudolf Švábský umírá. V roce 1081 se Vratislav opět ukáže jako loajální spojenec, když Jindřicha doprovází na tažení do Milána. Římský král roku 1084 získává i císařskou korunu.

Papež Řehoř VII., se kterým měl neustále nějaké spory, prchá z Říma a Jindřichem nově dosazený Svatý otec Klement III. (asi 1029–1100) už ví, co se sluší a patří.

„Českému knížeti Vratislavovi náleží za jeho pomoc královský titul,“ netají se svými úmysly novopečený císař, když v dubnu 1085 zasedá na říšském sněmu v německé Mohuči.

„V tomto shromáždění týž císař se souhlasem a schválením nejlepších mužů své říše, vévodů, markrabí, dvořanů a biskupů, učinil knížete českého Vratislava vládcem jak Čech, tak i Polska,“ popisuje události náš první známý kronikář Kosmas (asi 1045–1125).

V případě Polska jde ale o formalitu. Skutečným vládcem se Vratislav stává jenom v českých zemích. Třebaže královský titul získává jenom on, a ne jeho dědicové, země na tom i tak vydělá.

Za Vratislavovu věrnost totiž římský císař Čechům odpouští i pravidelné placení tributů, poplatků říši.

S Jindřichem IV. českého panovníka pojí přátelství. FOTO: Eduard Ihlée/Creative Commons/Public domain
S Jindřichem IV. českého panovníka pojí přátelství. FOTO: Eduard Ihlée/Creative Commons/Public domain

Bazilika plná květin

Chystá se slavnostní akt, kdy si český kníže poprvé nasadí na hlavu královskou korunu. Bazilika svatého Víta na Pražském hradě vypadá opravdu honosně. Všude je spousta květin.

„Mezitím Egilbert, arcibiskup trevírský, jsa poslušen císařova rozkazu, přijel do hlavního sídla Prahy,“ líčí Kosmas. Všechno vyvrcholí 15. června 1086. Před bazilikou svatého Víta na Pražském hradě stojí davy lidí. Někteří sem přišli až zdaleka.

Korunovaci prvního českého krále si přece nemohou nechat ujít!

Slavnostně oděný Vratislav už vchází dovnitř… Trevírský arcibiskup Egilbert (†1101) ve zlatém ornátu u oltáře, „Při slavné mši svaté pomazal Vratislava, oděného královskými odznaky, na krále a vložil korunu na hlavu jeho i na hlavu jeho manželky Svatavy, oblečené v královské roucho,“ popisuje další události Kosmas.

Korunovační ceremoniál se řídí říšskou dvorskou tradicí. Kolem se to jenom hemží duchovními a dvořany ve slavnostních oděvech. Nadšeně třikrát volají:

„Vratislavu, králi českému i polskému, vznešenému a mírumilovnému, od Boha korunovanému, život, zdraví a vítězství!“ Všichni se radují. Stoly se při následné hostině prohýbají pod množstvím jídla a pitím.

Teprve třetí den může arcibiskup Egilbert po skončení všech oslav odcestovat domů. Ani on nepřichází zkrátka. S sebou si do německého Trevíru veze „nesmírný náklad zlata a stříbra hodný královské vznešenosti“ a spoustu dalších darů.

Záhada jednoho roku

Celou první českou korunovaci ale doprovází záhada kolem roku jejího konání. Někteří historikové totiž uvádějí jako její datum 15. červen 1085, jiní stejné datum, ale o rok později. Kde je pravda?

„Vratislavův královský titul, přislíbený Jindřichem IV. za poskytnutou podporu nejspíše v roce 1080, mu byl udělen symbolicky roku 1085 v Mohuči a skutečně v Praze o rok později (1086),“ objasňuje český historik Rostislav Nový (1932–1996).

Takové vysvětlení se nabízí, protože například Kosmas popisuje sněm v Mohuči v dubnu 1085, ovšem u slavnostního obřadu už zmiňuje rok 1086… Další otázkou zůstává, jak vlastně vypadal diadém, který trevírský arcibiskup posadil Vratislavovi na hlavu.

Bohužel přesně nevíme. Obrázek koruny se ovšem nachází na Vratislavových denárech, které nechává razit, a také na obraze ze znojemské rotundy svaté Kateřiny. Koruna na nich vypadá jako čelenka se čtyřmi vztyčenými křížky nebo liliemi.

Její tvůrce se zřejmě snažil o co největší podobu s římskoněmeckou císařskou korunou, která zdobila hlavu Oty I. Velikého (912–973).

„Další součástí nových insignií bylo žezlo, užíval se nepochybně slavnostní plášť a před vládcem bylo neseno kopí sv. Mořice (Kopí osudu – pozn. red.),“ doplňuje současný český historik Vratislav Vaníček.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.