Domů     Život v trojúhelníku: Naděždu Krupskou okouzlila Leninova milenka
Život v trojúhelníku: Naděždu Krupskou okouzlila Leninova milenka
21.11.2021

„Když přivezli její ostatky z Kavkazu a my jsme šli ve smutečním průvodu, byl Lenin k nepoznání.

Kráčel se zavřenýma očima a my jsme byli přesvědčeni, že se zhroutí,“ líčí Leninova dávná přítelkyně Alexandra Kollontajová pohřeb Inessy Armandové, revolucionářovy milenky. Smrt jeho lásky znamená pro vůdce bolševické revoluce velkou ránu.

Rus Vladimír Iljič Uljanov (1870–1924) dostává v roce 1891 od své učitelky Appolinariji Jakubovové (†1913/1917) košem, když jí nabídne sňatek.

Tehdy nastává ta pravá chvíle pro Naděždu Krupskou (1869–1939), která tehdy učí na stejné škole jako Jakubovová. „Později se bude velice spekulovat o tom, zda Lenin Krupskou skutečně kdy miloval.

Anebo zda ho prostě – psychicky bezbranného – sama uhnala,“ tvrdí současný německý autor Reinhold Dörrzapf. Když se budoucí manželé poprvé roku 1894 setkávají na večeři v petrohradském bytě inženýra Klassona, debatuje se tu o socialismu.

Mladý Lenin si Krupské hned všimne. Zřejmě se mu i líbí. Má velká pěkně vykrojená ústa a velké oči daleko od sebe a ani zdaleka nepřipomíná nemocnou ženu na fotografiích z pozdějších let. Za to Krupskou plešatý mužík napoprvé moc nenadchne.

„Je to arogantní zakrslík,“ míní po prvním setkání. Vadí jí, že se vysmívá jednomu společnému příteli, který horečně agituje pro vzdělávání dělníků. Lenin sám by nikoho neškolil a nejraději hned dělal revoluci…

Naděžda Krupská prý Lenina uhnala. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Naděžda Krupská prý Lenina uhnala. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Tchyně dobře vaří

Svatba se koná v červenci 1898. Novomanželé zažívají na jihu Sibiře krásné léto. Naďa potěšila Lenina tím, že mu přivezla téměř polovinu jeho rozsáhlé knihovny. Je mu také schopnou sekretářkou.

Už o poznání menší radost ženich ale má z jejího doprovodu – přijíždí s ní totiž i její matka Jelizaveta Vasilijevna Krupská (1836–1915). Tchyně má pořádně nabroušený jazyk a nenechává na zeti nit suchou.

„Je to bezbožník,“ kritizuje ho věřící žena. Ovšem Lenin přijde brzy na to, že i přítomnost tchyně má své klady. Například, na rozdíl od své dcery, skvěle vaří. Všichni tři si proto žijí docela spokojeně.

Jenže Lenin se chystá změnit svět, a jakmile se nachýlí ke konci jeho sibiřské vyhnanství, míří pryč z Ruska. Odjíždí do Mnichova.

Revolucionář podlehl kouzlu Inessy Armandové. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Revolucionář podlehl kouzlu Inessy Armandové. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Upovídaná paní

V Německu má v úmyslu vydávat marxistický časopis Jiskra, který po ilegálních cestách poputuje až do Ruska. Ruským marxistům v exilu čile pomáhají němečtí sociální demokraté. Nabízejí jim úkryty, konspirační adresy.

Brání je před ruskou carskou tajnou policií, zvanou Ochranka.  Dlouhé prsty carských špionů díky spolupráci s bavorskou policií ale dosáhnou až do Německa. Když i Krupské skončí doba vyhnanství, přijíždí za svým mužem do Mnichova.

Bere si na starosti redakční agendu, související s vydáváním Jiskry. Problémem se ovšem stává Nadina upovídanost. Kolem Lenina se rojí neznámí Rusové a brzy všichni pochopí, že carská policie už přesně zná cesty, kterými Jiskra putuje.

Potkává svého hrdinu

Redakce se proto v roce 1903 stěhuje do Londýna. Manželé se znovu musejí rozloučit. V následujících letech se vídají sporadicky. Lenin nakonec zakotví v Paříži a tam v roce 1909 potkává okouzlující intelektuálku Inessu Armandovou (1874–1920).

Po rodičích Francouzka byla provdaná za bohatého ruského liberála Alexandra Armanda. Porodila mu dva syny a tři dcery, ale roku 1903 od něj utekla. Manželství ji nudilo. Leninovými spisy se doposud rozptylovala.

Jeho přítomností ve městě nad Seinou je očarována. 40letému revolucionáři se žena také líbí. Má vysoké čelo, bohatý závoj kaštanových vlasů, velké oči v široké tváři. Naďa, která už je opět s manželem, s klidným svědomím odjíždí s matkou na letní dovolenou. Netuší, co se může stát…

Odejít ji nenechá

Po návratu Krupská od přátel překvapeně poslouchá, jak si její muž tyká s Inessou. Jde o něco nepředstavitelného. V té době je zvykem tykat jenom nejbližším členům rodiny nebo velmi úzkému okruhu přátel, rozhodně ne cizí ženě.

Navíc Inessa už bydlí přímo naproti Leninovým. Naďa se snaží potlačit žárlivost. „Zůstanu s tebou už jenom jako tvoje sekretářka a spolubojovnice,“ nabízí tehdy údajně Leninovi, když vidí, co se mezi ním a Inessou děje. Vladimír ale odmítne.

Soužití, kdy je Naďa manželkou a Inessa milenkou, mu vyhovuje. Ani Armandová nemá na tomto stavu chuť nic měnit. „I prchavá vášeň a svazek je poetičtější a čistší než polibky bez lásky mezi manželi,“ píše v roce 1914 do brožurky pro ženské hnutí. Vyznává volnou lásku.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Maria Ilyinichna Ulyanova/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale