Domů     Život v trojúhelníku: Naděždu Krupskou okouzlila Leninova milenka
Život v trojúhelníku: Naděždu Krupskou okouzlila Leninova milenka
21.11.2021

„Když přivezli její ostatky z Kavkazu a my jsme šli ve smutečním průvodu, byl Lenin k nepoznání.

Kráčel se zavřenýma očima a my jsme byli přesvědčeni, že se zhroutí,“ líčí Leninova dávná přítelkyně Alexandra Kollontajová pohřeb Inessy Armandové, revolucionářovy milenky. Smrt jeho lásky znamená pro vůdce bolševické revoluce velkou ránu.

Rus Vladimír Iljič Uljanov (1870–1924) dostává v roce 1891 od své učitelky Appolinariji Jakubovové (†1913/1917) košem, když jí nabídne sňatek.

Tehdy nastává ta pravá chvíle pro Naděždu Krupskou (1869–1939), která tehdy učí na stejné škole jako Jakubovová. „Později se bude velice spekulovat o tom, zda Lenin Krupskou skutečně kdy miloval.

Anebo zda ho prostě – psychicky bezbranného – sama uhnala,“ tvrdí současný německý autor Reinhold Dörrzapf. Když se budoucí manželé poprvé roku 1894 setkávají na večeři v petrohradském bytě inženýra Klassona, debatuje se tu o socialismu.

Mladý Lenin si Krupské hned všimne. Zřejmě se mu i líbí. Má velká pěkně vykrojená ústa a velké oči daleko od sebe a ani zdaleka nepřipomíná nemocnou ženu na fotografiích z pozdějších let. Za to Krupskou plešatý mužík napoprvé moc nenadchne.

„Je to arogantní zakrslík,“ míní po prvním setkání. Vadí jí, že se vysmívá jednomu společnému příteli, který horečně agituje pro vzdělávání dělníků. Lenin sám by nikoho neškolil a nejraději hned dělal revoluci…

Naděžda Krupská prý Lenina uhnala. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Naděžda Krupská prý Lenina uhnala. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Tchyně dobře vaří

Svatba se koná v červenci 1898. Novomanželé zažívají na jihu Sibiře krásné léto. Naďa potěšila Lenina tím, že mu přivezla téměř polovinu jeho rozsáhlé knihovny. Je mu také schopnou sekretářkou.

Už o poznání menší radost ženich ale má z jejího doprovodu – přijíždí s ní totiž i její matka Jelizaveta Vasilijevna Krupská (1836–1915). Tchyně má pořádně nabroušený jazyk a nenechává na zeti nit suchou.

„Je to bezbožník,“ kritizuje ho věřící žena. Ovšem Lenin přijde brzy na to, že i přítomnost tchyně má své klady. Například, na rozdíl od své dcery, skvěle vaří. Všichni tři si proto žijí docela spokojeně.

Jenže Lenin se chystá změnit svět, a jakmile se nachýlí ke konci jeho sibiřské vyhnanství, míří pryč z Ruska. Odjíždí do Mnichova.

Revolucionář podlehl kouzlu Inessy Armandové. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Revolucionář podlehl kouzlu Inessy Armandové. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Upovídaná paní

V Německu má v úmyslu vydávat marxistický časopis Jiskra, který po ilegálních cestách poputuje až do Ruska. Ruským marxistům v exilu čile pomáhají němečtí sociální demokraté. Nabízejí jim úkryty, konspirační adresy.

Brání je před ruskou carskou tajnou policií, zvanou Ochranka.  Dlouhé prsty carských špionů díky spolupráci s bavorskou policií ale dosáhnou až do Německa. Když i Krupské skončí doba vyhnanství, přijíždí za svým mužem do Mnichova.

Bere si na starosti redakční agendu, související s vydáváním Jiskry. Problémem se ovšem stává Nadina upovídanost. Kolem Lenina se rojí neznámí Rusové a brzy všichni pochopí, že carská policie už přesně zná cesty, kterými Jiskra putuje.

Potkává svého hrdinu

Redakce se proto v roce 1903 stěhuje do Londýna. Manželé se znovu musejí rozloučit. V následujících letech se vídají sporadicky. Lenin nakonec zakotví v Paříži a tam v roce 1909 potkává okouzlující intelektuálku Inessu Armandovou (1874–1920).

Po rodičích Francouzka byla provdaná za bohatého ruského liberála Alexandra Armanda. Porodila mu dva syny a tři dcery, ale roku 1903 od něj utekla. Manželství ji nudilo. Leninovými spisy se doposud rozptylovala.

Jeho přítomností ve městě nad Seinou je očarována. 40letému revolucionáři se žena také líbí. Má vysoké čelo, bohatý závoj kaštanových vlasů, velké oči v široké tváři. Naďa, která už je opět s manželem, s klidným svědomím odjíždí s matkou na letní dovolenou. Netuší, co se může stát…

Odejít ji nenechá

Po návratu Krupská od přátel překvapeně poslouchá, jak si její muž tyká s Inessou. Jde o něco nepředstavitelného. V té době je zvykem tykat jenom nejbližším členům rodiny nebo velmi úzkému okruhu přátel, rozhodně ne cizí ženě.

Navíc Inessa už bydlí přímo naproti Leninovým. Naďa se snaží potlačit žárlivost. „Zůstanu s tebou už jenom jako tvoje sekretářka a spolubojovnice,“ nabízí tehdy údajně Leninovi, když vidí, co se mezi ním a Inessou děje. Vladimír ale odmítne.

Soužití, kdy je Naďa manželkou a Inessa milenkou, mu vyhovuje. Ani Armandová nemá na tomto stavu chuť nic měnit. „I prchavá vášeň a svazek je poetičtější a čistší než polibky bez lásky mezi manželi,“ píše v roce 1914 do brožurky pro ženské hnutí. Vyznává volnou lásku.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Maria Ilyinichna Ulyanova/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
záhady a tajemství
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz