Hlubiny skryté lidským očím vydaly další svědectví o mimořádných živočiších.
Mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo.
Pohlcuje světlo
Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba totiž prakticky veškeré světlo, které vydávalo jejich podvodní fotografické vybavení, absorbovala.
„Fotografovat hlubinné ryby jsem zkoušela už dříve a neměla jsem nic než opravdu hrozné obrázky, na nichž nevidíte žádný detail.
Jak je možné, že je mohu ozářit dvěma stroboskopickými světly a všechno to světlo prostě zmizí?“ ptala se sebe sama mořská bioložka Karen Osborn, jež se na zpracování studie podílela.
Nejčernější z černých
Některé z nově objevených druhů jsou tak tmavé, že absorbují 99,956 % světla, které na ně dopadá. „Je to jako dívat se na černou díru. Netušili jsme, že nějaké takové ultračerné ryby vůbec existují.
Jedinými známými ultračernými obratlovci byly některé rajky a několik dalších druhů ptáků.
Jde o první případ, kdy máme něco, co černou barvu opravdu využívá i jako kamufláž,“ prohlásil Karenin spolupracovník, mořský biolog Alexander Davis z Duke University.
Využití v technologiích
„Domníváme se, že by technologie kůže těchto ryb mohla být použita k výrobě materiálů pro špičkovou optiku nebo maskovací materiál pro noční operace armády,“ dodala Karen Osborn.
Při analýze struktury neuvěřitelné rybí kůže vědci zjistili, že pigmentové buňky bohaté na melanin jsou zabaleny dohromady s velmi malými, pokud vůbec nějakými, mezerami.