Vědecká studie z konce roku 2021 ukazuje, že rostlina Psychotria insularum v tradiční medicíně Samoa by mohla být stejně účinná jako ibuprofen.
To však není vše, specialisté navíc tvrdí, že listy této rostliny by mohly být potenciálně použity k léčbě rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.
Běžná a přitom jedinečná
Nová studie zjistila, že listy z rostliny, kterou lze nalézt prakticky na všech dvorcích po celé Samoe, by mohly být stejně účinné jako ibuprofen při snižování zánětu a mohly by být dokonce použity k léčbě nemocí, jako je Parkinsonova choroba a rakovina.
Po staletí se listy rostliny Psychotria insularum, na Samoe místně známé jako matalafi, používaly v tradiční medicíně k léčbě zánětů spojených s horečkou, bolestmi těla, otoky, elefantiázou a respiračními infekcemi.
„Při výzkumu jsem byla zpočátku skeptická,“ uvedla Seeseei Molimau-Samasoni, autorka studie a manažerka divize rostlin a posklizňových technologií ve Scientific Research Organization of Samoa.
Velké překvapení pro vědce
Kolem této rostliny bylo mnoho pověr, dokonce i v tradiční medicíně, vědci však chtěli zjistit, zda mohu poskytnout také nějaké vědecké hodnoty.
„Nyní můžeme potvrdit nejen potenciál rostliny jako protizánětlivého činidla, ale také jako určitou možnost pomoci při léčbě rakoviny, neurodegenerativních onemocnění, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění apod,“ sdělila Molimau-Samasoni.
Nálezy Molimau-Samasoniové a jejích kolegů byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.
Jak na to?
Listy se nasekají a vymačká se šťáva, kterou tradiční léčitelé používají jako nápoj pro své pacienty. Někdy také používají samotné listy k potírání člověka, kterému není dobře, nebo je přikládají na ránu, která se potřebuje zahojit.
Problémem podle vědkyně je, že mezi moderní medicínou a tradiční medicínou jsou případy, kdy se lidé soustředí pouze na jeden typ léčby, než vyhledají druhý.
Lidé často vyhledávají protirakovinnou léčbu u tradičních léčitelů a až později se dostaví do nemocnice, když už je rakovina ve čtvrté fázi a je příliš pozdě na to, aby moderní medicína cokoliv udělala.
„Vím, že mnoho lidí si myslí, že tradiční medicína je jen to, že lidé mačkají listy dohromady a že ji lidé berou jen kvůli placebo efektu, ale musíte si uvědomit, že tradiční medicína významně přispěla do světa moderních léčiv, jejichž příklady zahrnují aspirin,“ dodala Molimau-Samasoni
Chce to čas
Pokud jde o matalafi, Molimau-Samasoni řekla, že bude pravděpodobně trvat roky, než bude k dispozici jako schválený lék. „Věřím, že jsme právě začali odhalovat potenciál matalafi. Ale zde na Samoe jsou také stovky dalších tradičních léků k prozkoumání.
Nyní máme laboratoř věnovanou antimikrobiálním přínosům v tradiční medicíně, laboratoř zkoumající antidiabetickou aktivitu v tradiční medicíně a laboratoř zabývající se protirakovinnou aktivitou v tradiční medicíně, takže teprve začínáme.“