Domů     Starosta Antonín Čermák se ocitl na černé listině chicagské mafie
Starosta Antonín Čermák se ocitl na černé listině chicagské mafie
10.11.2021

Vzduchem třeskne několik výstřelů. Ochranka amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta okamžitě zasahuje. Snaží se odvést svého svěřence do bezpečí. Jenže hlava státu se otáčí. Když vidí, jak se jeho přítel potácí a sesouvá k zemi, nařizuje zastavit auto.

Zraněného Antonína Čermáka vzápětí nakládají do vozu a okamžitě míří do nemocnice… 

Antonín Čermák  (1873–1933) začíná v Americe od nuly. Projde několik zaměstnání, zkouší to třeba na chicagských jatkách, kde se tehdy dají vydělat docela slušné peníze. Nakonec se ale rozhodne, že nejlepší je být sám sobě šéfem.

Odvážně se v pouhých 19 letech vrhne na podnikání a otevírá si povoznictví. Odvaha, píle, pracovitost a cílevědomost přinášejí výsledky. Antonín Čermák začíná paběrkováním s jedním potahem a postupně se vypracuje na majitele firmy vlastnící 40 povozů.

Štěstí má vrchovatě i v osobním životě. Roku 1894 požádá o ruku Češku Marii Hořejšovou a následuje veselka. Nic mu nechybí. Má spokojenou rodinu – žena mu postupně přivede na svět tři dcery – a rozjeté podnikání. Přesto začíná pokukovat po něčem novém…

2 Antonín Čermák se rozhodl bojovat s korupcí. FOTO: Prints and Photographs division americké Knihovny Kongresu pod digitálním ID cph.3b27410/Creative Commons/Public domain
2 Antonín Čermák se rozhodl bojovat s korupcí. FOTO: Prints and Photographs division americké Knihovny Kongresu pod digitálním ID cph.3b27410/Creative Commons/Public domain

Cesta do politiky

Jako samouk se Čermák pořád vzdělává. Zvládne vystudovat večerní střední školu, a dokonce i práva. Roku 1900 se stává soudním vykonavatelem. Korupční a mafiánské praktiky, kterými je tehdejší Chicago prorostlé, mu pijí krev.

Na rozdíl od mnoha lidí jenom nenadává, ale chce také přiložit ruku k dílu. Stává se členem demokratické strany. Na schůzích se potkává s pestrou paletou přistěhovalců, Čechy počínaje a Skandinávci nebo Iry konče.

„Očistíme úřady a policii od korupce,“ přesvědčuje své stranické kolegy a ti mu uvěří. Není totiž povýšený, a tak získává sympatie i u černošské komunity.

Hlasy mnoha příznivců ho ve volbách roku 1902 katapultují do poslaneckého křesla v parlamentu státu Illinois. Do toho začne čile obchodovat s pozemky.

Čermákův dům v Chicagu FOTO: Boscophotos/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Čermákův dům v Chicagu FOTO: Boscophotos/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Rivaly válcuje

Čermák stoupá stále výš a výš. Je si vědom toho, že pokud opravdu chce zatočit s korupcí, musí proniknout do ještě vyšších pater politiky. Proto se v komunálních volbách roku 1909 stává jeho cílem chicagská městská rada.

Jako příslušníkovi demokratické strany se mu překvapivě dostane velké podpory i od republikánů. „Reprezentuje důstojně českou menšinu,“ shodují se lidé. Členem městské rady za dvanáctý volební obvod – čtvrť Bridgeport – se proto stává docela hladce.

Na židli zdejší městské rady se docela zabydlí. Dokonce natolik, že je roku 1931 zvolen starostou Chicaga. Všichni už mají dost předchozího prohnilého a úplatkářského republikánského vedení, a tak Čermák svého protikandidáta převálcuje o 200 000 hlasů.

Kandidát na smrt?

Hned po převzetí funkce starosty Čermák dokazuje, že svá slova o boji s korupcí myslel naprosto vážně. Už bylo na čase.

Město totiž ovládá gangster Al Capone (1899–1947), který má v dobách prohibice, schválené Kongresem 28. října 1919, pod palcem nelegální obchod s alkoholem. Do té doby se politici a policisté nechali od něj uplácet.

Dokonce došlo k tomu, že Al Caponovi pistolníci v policejních uniformách postříleli přímo na ulici své konkurenty. Na Čermáka ale úplatkářské praktiky neplatí. Rázně se jim postaví. Zakládá speciální policejní oddíl pro boj s mafií.

„Při raziích v gangsterských doupatech střílejte první a dbejte na to, aby byla střelba efektivní!“ instruuje svoje ostré hochy a informace proniknou i do tisku. Situace v chicagských ulicích ale zřejmě není tak černobílá. „Ani Čermák nebyl nevinný.

Bojoval všemi dovolenými i nedovolenými prostředky.

Využíval jiné mafiánské gangy, bral tučné úplatky za udělování městských zakázek a černé peníze zase investoval – třeba na odstranění svých nepřátel,“ tvrdí ovšem současný publicista Libor Budinský.

Vyslovuje dokonce domněnku, že se starosta kvůli tomu ocitl na černé listině mafiánů coby horký kandidát na smrt. Právníci se proti Čermákovu postupu bouří.  „Je to protizákonné,“ křičí nad postupy speciálního oddílu. Starosta se ale svých policistů vždy zastane.

Nešťastná oběť

Čermák prorokuje, že Franklin Delano Roosevelt (1882–1945) vyhraje v listopadu 1932 prezidentské volby a nemýlí se. Sám se o to nemalým dílem přičiní svojí podporou.

Když se nově zvolený prezident vydává krátce před svojí inaugurací na návštěvu státu Florida, v Miami se s ním setkává Čermák, který tu strávil Vánoce roku 1932 a první týdny nového roku.

Prý proto, že musel z Chicaga zmizet před mafií…Je středa 15. února 1933. Roosevelt připlouvá v jachtě do přístaviště v Miami a přesedá do otevřeného auta, když ho Čermák osloví. Potřebuje získat finanční podporu pro Chicago. Náhle se davem prodírá neznámý muž.

Vytáhne pistoli a střílí. Přihlížející žena ho strčí do ruky. Zřejmě proto nezasáhne Roosevelta, ale pět lidí okolo včetně chicagského starosty. Čermák je na tom ze zraněných nejhůře.

„Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy,“ zašeptá ještě starosta prezidentovi během jízdy do nemocnice. Umírá 6. března 1933, protože se ke zranění přidal zápal plic a zánět pobřišnice a tlustého střeva.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Bundesarchiv Bild 102-13768/Creative Commons/ CC-BY-SA 3.0
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.