Deník Anne Frankové, dodnes jedna z nejprodávanějších knih všech dob, líčí formou deníku třináctileté dívenky hrůzy druhé světové války a marný boj evropských Židů o přežití.
Anne Franková ani její rodina se ale konce války v tajném úkrytu v Amsterdamu nedočkali…
Na adrese Prinsengracht 263 žilo v tajném zázemí firmy, ve které pracoval otec Anne Frankové, osm lidí. Přes dva roky se ukrývali ve třech místnostech, ve kterých se museli chovat absolutně tiše, nesměli pouštět vodu ani splachovat.
Tento život v utajení, kdy napětí mezi členy rodiny postupně eskalovalo, zachytila formou deníkových zápisů Anne. Při čtení jejího deníku se dodnes nejde ubránit pohnutkám.
POSLEDNÍ ZÁPIS JE Z 1. SRPNA 1944
Ačkoliv se rodině dařilo dlouhou dobu ukrývat před nacistickým běsněním, které dopadalo na Židy v celé Evropě, nakonec je přeci jen někdo zradil. Kdo? To se dodnes neví.
I když celá rodina už v srpnu 1944 doufala po Dni D v brzké osvobození, 4. srpna 1944 do jejich úkrytu nevnikli přátelé, ale důstojník SS Karl Silberbauer a tři holandští pomocníci v civilu.
Silbebauer nechtěl věřit, že rodina se dokázala skrývat už od 6. července 1942. Přesvědčily ho teprve značky na zdi, ukazující, jak Anna během té doby vyrostla.
NIKDO KROMĚ OTTO FRANKA SE KONCE VÁLKY NEDOŽIJE
Pak už jde všechno rychle a nelítostně… Němci rodinu deportují nejprve do sběrného tábora Westerbork a v září 1944 do Osvětimi. Tam v plynové komoře umírá Annina maminka Edith.
Anne a její o tři roky starší sestru Margot Němci převezou do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Ani jedna z nich se konce války nedožije. Nejspíš začátkem března 1945 obě mladičké dívky umírají na tyfus, stejně jako desetitisíce dalších lidí. O pouhý měsíc později do nacistické továrny na smrt vjíždí britští vojáci…
Z celé rodiny přežil válku jediný Otto Frank, který až do své smrti v roce 1980 žil ve Švýcarsku. Po válce také obdržel Annin deník, který zachránila rodinná přítelkyně Mep Giesová, a publikoval jej.
Do dnešního dne bylo prodáno přes třicet milionů výtisků, což z ní dělá jeden z nejprodávanějších bestsellerů všech dob.
Karl Silbebauer se po válce přesunul do Vídně a pracoval na kriminálce. Teprve v roce 1963 ho tam objevil lovec nacistů Simon Wiesenthal a postavil jej před soud. Silbebauer však nebyl shledán válečným zločincem a směl se vrátit na vídeňskou kriminálku. Na tomto oddělení pracoval až do své smrti v roce 1972.