Když během 2. světové války spatřilo světlo světla slovo genocida, jen málokdo tušil, že první moderní genocida se odehrála už během 1. světové války. Osmanská říše se pokusila naprosto vymazat z mapy svou arménskou menšinu.
Osmanská říše, která v době největšího rozmachu ovládala území od střední Asie až po Vídeň, pohltila Armény v 16. století, ale ti se od poloviny 19. století začínali bouřit.
Když se v 1. světové válce přidala Osmanská říše na stranu Německa, mnozí Arméni na Kavkazu, kudy probíhala fronta, se přidali na stranu Rusů.
Hned první bitva u Sarikamiše skončila těžkou porážkou turecké armády a takzvaný triumvirát Tří pašů, který v Osmanské říši držel moc, obvinil z porážky arménské vojáky.
VAGONY NA DOBYTEK, POCHODY SMRTI
Arménští vojáci jsou postupně všichni vyřazeni ze služby a 24. dubna 1915 se rozjede tajná operace, při které je zatčena celá arménská elita.
Lidé z arménských vesnic jsou sváženi do pětadvaceti předem vytipovaných táborů, které by se dnes daly označovat za koncentrační. Ve vagonech na dobytek, bez jídla, bez vody. Nepřipadá vám to povědomé?
S blížícím se koncem války jsou Arméni, kteří přežili, vláčeni v pochodech smrti po pouštích Sýrie a Iráku, dokud nepadnou. Ženy jsou znásilňovány, děti unášeny do harémů.
Odhaduje se, že ze dvoumilionové arménské menšiny v říši přežilo válku 600 tisíc těch, kdo uprchli do zahraničí. Z těch, kteří zůstali, přežilo jen pár desítek tisíc.
TRIUMVIRÁT TŘÍ PAŠŮ BYL ODSOUZEN K TRESTŮM SMRTI
Po válce přinutily vítězné státy, které dostávaly během války o genocidě děsivé zprávy, hroutící se osmanské vedení, aby přijalo za genocidu odpovědnost a viníky postavilo před soud.
Kompletní triumvirát Tří pašů dostal tresty smrti, ale jen v nepřítomnosti – všichni totiž před koncem války ze země uprchli.
Zasáhnout tak musela až arménská komanda smrti.
Ministr války Enver Paša byl zabit v dnešním Tádžikistánu arménským vojákem Rudé armády, ministr námořnictva Džamal Paša třemi atentátníky v Tbilisi při pracovní cestě do Kábulu a ministr vnitra Talat Paša studentem v Berlíně.
Kromě Tří pašů bylo postupně zavražděno ještě několik významných představitelů Osmanské říše zodpovědných za masakry Arménů a usvědčení arménští špioni.
To ale byla jen slabá náplast na tragédii hrdého národa Arménů. A předznamenala zároveň utrpení, které o pětadvacet let později přichystalo šesti milionům evropských Židů nacistické Německo…
Turecko dodnes odmítá, že v případě vraždění arménské menšiny šlo o genocidu. V současnosti tento pojem uznává pouze 29 států světa. Česká republika ji uznala teprve v roce 2015 a třeba Spojené státy až předloni.