Skip to content

Proces s O. J. Simpsonem rozdělil celé Spojené státy

V době, kdy ve světě sílí boj proti rasismu, se zejména ve Spojených státech často omílá případ z roku 1994 s bývalým úspěšným hráčem amerického fotbalu O. J. Simpsonem. Příběh, který se rozvinul po konci jeho profesionální kariéry, je totiž těžko uvěřitelný.

Orenthal James Simpson býval v sedmdesátých letech hvězdou amerického fotbalu. Hrál za Buffalo a San Francisco, v roce 1973 získal ceny pro nejlepšího útočníka i nejlepšího hráče celé ligy, pětkrát hrál v Utkání hvězd a držel několik rekordů.

Po konci kariéry se dal na hereckou dráhu, jeho zřejmě nejikoničtější role přišla v komedii Bláznivá střela, kde hrál policistu Nordberga.

OSOBNÍ ŽIVOT SE MU ROZSYPAL

V osobním životě ale Simpsonovi štěstí scházelo. První manželství se mu rozpadlo v roce 1979, poté, co se jeho nejmladší ze tří dětí, dvouletá Aaren, utopila v bazénu. O šest let později si vezme Nicole Brownovou, se kterou má další dvě děti.

Manželství ale také není šťastné, hovoří se o domácím násilí ze strany hvězdného hráče a nevyhnutelný rozvod přijde v roce 1994. A tady celá tragédie začíná…

12. června 1994 jsou před domem v Los Angeles nalezena těla Nicole Brownové a jejího přítele Rona Goldmana. Podezření padá na Simpsona, kterému dá policie čas, aby se sám přihlásil. On se ale do stanovené lhůty neobjeví.

O dvě hodiny později je spatřen v bílém Fordu Bronco a policejní vozidla ho nahánějí osmdesát kilometrů po dálnici až k jeho domu. To celé sledují v přímém přenosu televizní kamery a tisíce lidí.

Vězeňská fotografie O. J. Simpsona z roku 1994. FOTO: Peter K. Levy from New York, NY, United States, Public domain, via Wikimedia Commons

SOUD SE PROMĚNÍ PODLE BĚLOCHŮ VE FRAŠKU

Soud se Simpsonem začal v dubnu 1995 a zdálo se, že o vině Simpsona je rozhodnuto. Našla se vražedná zbraň – nůž, se stopami krve Simpsona i Brownové. Krev Brownové se našla i v Simpsonově autě, a rukavice do páru, k té, která byla nalezena na místě činu, se našla u Simpsona doma.

Tady ale na scénu vstupuje detektiv Mark Fuhrman, a především hvězdný tým Simpsonových obhájců. Těm se podařilo navolit porotu tak, že osm z jejích dvanácti členů byly černošské ženy. V americkém soudním systému rozhoduje o vině obžalovaného laická porota a soudce pouze vynáší trest, pokud porota rozhodne o vině.

Obhajoba se rozhodla dokázat, že Fuhrman je rasista, který všechny důkazy sám vyrobil a nastražil. A jakkoliv je to neuvěřitelné, vskutku se jim to podaří. 3. října 1995 je O. J. Simpson v obou obviněních zproštěn obžaloby.

blank
Mark Fuhrman v roce 2008. FOTO: Concreteloop2 at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Verdikt poroty dramaticky rozdělil Spojené státy na bělošskou a černošskou část. První byla o vině Simpsona skálopevně přesvědčena, druhá se domnívala, že celý případ byl pouze rasově motivovanou policejní zvůlí.

Křehkost právního systému založeného na rozhodování laiků se tak znovu ukázala. A – jakkoliv ironicky to vyznívá – dokonce ani pro O. J. Simpsona tohle nebyl šťastný konec…

V roce 1996 se spolu s pěti komplici vloupal do apartmánu muže, který prodával věci z jeho sportovní kariéry. Hájil se sice, že si chtěl vzít jen to, co mu bylo ukradeno, přesto byl odsouzen na 33 let s možností propuštění teprve po devíti letech.

Propuštěn byl teprve v roce 2017. Mnozí Američané dodnes zastávají názor, že teprve tehdy byl Simpson odsouzen na vraždy Brownové a Goldmana.

Foto: viz popisky
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sedmý klenot v síti Bulgari Hotels otevřen
iluxus.cz

Sedmý klenot v síti Bulgari...

Nový Bulgari Hotel Paris, který se nachází v...
Koření, která možná neznáte
panidomu.cz

Koření, která možná neznáte

Na málo známé druhy koření můžete narazit ve...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Dala herečka sbohem svému zajíčkovi?
nasehvezdy.cz

Dala herečka sbohem svému...

Svoje soukromí si...
Penzionem bloudil nebohý chlapec
skutecnepribehy.cz

Penzionem bloudil nebohý...

Při cestě na Slovensko...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Rozdělí je mladý milenec?
nasehvezdy.cz

Rozdělí je mladý milenec?

Herečka Marika Šoposká (31)...
Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
epochanacestach.cz

Plzeň: Nádech dějin,...

Vydejte se vstříc...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...
Proč Vánoce v „ohni přicházejí“?
enigmaplus.cz

Proč Vánoce v „ohni...

Vánoce mají oheň jako povinný atribut. Svíčky na adventních...
Monstrum z Bowmanského lesa: Uprchlý šílenec, nebo podivný kříženec člověka?
enigmaplus.cz

Monstrum z Bowmanského lesa:...

V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky...