Skip to content
reklama
reklama

Proces s O. J. Simpsonem rozdělil celé Spojené státy

blank

V době, kdy ve světě sílí boj proti rasismu, se zejména ve Spojených státech často omílá případ z roku 1994 s bývalým úspěšným hráčem amerického fotbalu O. J. Simpsonem. Příběh, který se rozvinul po konci jeho profesionální kariéry, je totiž těžko uvěřitelný.

Orenthal James Simpson býval v sedmdesátých letech hvězdou amerického fotbalu. Hrál za Buffalo a San Francisco, v roce 1973 získal ceny pro nejlepšího útočníka i nejlepšího hráče celé ligy, pětkrát hrál v Utkání hvězd a držel několik rekordů.

Po konci kariéry se dal na hereckou dráhu, jeho zřejmě nejikoničtější role přišla v komedii Bláznivá střela, kde hrál policistu Nordberga.

OSOBNÍ ŽIVOT SE MU ROZSYPAL

V osobním životě ale Simpsonovi štěstí scházelo. První manželství se mu rozpadlo v roce 1979, poté, co se jeho nejmladší ze tří dětí, dvouletá Aaren, utopila v bazénu. O šest let později si vezme Nicole Brownovou, se kterou má další dvě děti.

Manželství ale také není šťastné, hovoří se o domácím násilí ze strany hvězdného hráče a nevyhnutelný rozvod přijde v roce 1994. A tady celá tragédie začíná…

12. června 1994 jsou před domem v Los Angeles nalezena těla Nicole Brownové a jejího přítele Rona Goldmana. Podezření padá na Simpsona, kterému dá policie čas, aby se sám přihlásil. On se ale do stanovené lhůty neobjeví.

O dvě hodiny později je spatřen v bílém Fordu Bronco a policejní vozidla ho nahánějí osmdesát kilometrů po dálnici až k jeho domu. To celé sledují v přímém přenosu televizní kamery a tisíce lidí.

blank
Vězeňská fotografie O. J. Simpsona z roku 1994. FOTO: Peter K. Levy from New York, NY, United States, Public domain, via Wikimedia Commons

SOUD SE PROMĚNÍ PODLE BĚLOCHŮ VE FRAŠKU

Soud se Simpsonem začal v dubnu 1995 a zdálo se, že o vině Simpsona je rozhodnuto. Našla se vražedná zbraň – nůž, se stopami krve Simpsona i Brownové. Krev Brownové se našla i v Simpsonově autě, a rukavice do páru, k té, která byla nalezena na místě činu, se našla u Simpsona doma.

Tady ale na scénu vstupuje detektiv Mark Fuhrman, a především hvězdný tým Simpsonových obhájců. Těm se podařilo navolit porotu tak, že osm z jejích dvanácti členů byly černošské ženy. V americkém soudním systému rozhoduje o vině obžalovaného laická porota a soudce pouze vynáší trest, pokud porota rozhodne o vině.

Obhajoba se rozhodla dokázat, že Fuhrman je rasista, který všechny důkazy sám vyrobil a nastražil. A jakkoliv je to neuvěřitelné, vskutku se jim to podaří. 3. října 1995 je O. J. Simpson v obou obviněních zproštěn obžaloby.

blank
Mark Fuhrman v roce 2008. FOTO: Concreteloop2 at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Verdikt poroty dramaticky rozdělil Spojené státy na bělošskou a černošskou část. První byla o vině Simpsona skálopevně přesvědčena, druhá se domnívala, že celý případ byl pouze rasově motivovanou policejní zvůlí.

Křehkost právního systému založeného na rozhodování laiků se tak znovu ukázala. A – jakkoliv ironicky to vyznívá – dokonce ani pro O. J. Simpsona tohle nebyl šťastný konec…

V roce 1996 se spolu s pěti komplici vloupal do apartmánu muže, který prodával věci z jeho sportovní kariéry. Hájil se sice, že si chtěl vzít jen to, co mu bylo ukradeno, přesto byl odsouzen na 33 let s možností propuštění teprve po devíti letech.

Propuštěn byl teprve v roce 2017. Mnozí Američané dodnes zastávají názor, že teprve tehdy byl Simpson odsouzen na vraždy Brownové a Goldmana.

Foto: viz popisky
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...