Domů     Deset nejsmrtelnějších nemocí
Deset nejsmrtelnějších nemocí
31.10.2021

Zatímco se světem neustále šíří nový typ koronaviru, existují také další nemoci, po nichž lidé rozhodně netouží. Ať už se jedná o onemocnění virová, nebo bakteriální, jedno mají společné – jsou smrtící.

Ebola Foto: Martin H. / Creative Commons / PD US HHS CDC
Ebola Foto: Martin H. / Creative Commons / PD US HHS CDC

Ebola

Jednou z těch nemocí, jež se řadí pro svou úmrtnost mezi nejnebezpečnější, zaručeně patří ebola neboli krvácivá horečka. Vůbec poprvé se objevila v roce 1976. Ebola se dělí na několik kmenů a podle oficiálních statistik je u některých z nich až 90% úmrtnost.

Nakažení je velice jednoduché, probíhá skrze jakékoliv tělesné sekrety. Nadějí pro postižené oblasti jsou první testy dvou léků s vysokou úspěšností z roku 2019.

Vzteklina

Ačkoli je vzteklina na území ČR téměř vymýcená, přesto se nemoc podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stále vyskytuje ve 150 zemích či oblastech světa.

Vzteklina je virové onemocnění postihující centrální nervovou soustavu, kvůli čemuž způsobuje změny chování, paralýzu apod. Pokud není u postiženého včas zahájena léčba, nebo není preventivně očkovaný nastává až ve 100 % smrt.

Variola Foto: Smallman12q / Creative Commons / PD US
Variola Foto: Smallman12q / Creative Commons / PD US

Pravé neštovice

Mezi nejstarší virová onemocnění se řadí variola neboli pravé neštovice. Během 20. století pravé neštovice způsobily smrt 300-500 milionů lidí, v roce 1967 ještě onemocnělo přibližně 15 milionů lidí a 2 miliony jich zemřely.

Nákaza se projevuje svědivou vyrážkou na celém těle a například i na jazyce, která posléze přechází ve vředy. Koncem 18. století zabíjely pravé neštovice ročně odhadem až 400 tisíc Evropanů. Díky očkování je nemoc dnes považována za eradikovanou.

Virus Marburg

Vědci udávají, že virus nesoucí jméno po německém městečku Marburg, je smrtelnější než známější ebola. Nákaza údajně zabije až 9 lidí z 10 a neexistuje na ni žádný účinný lék.

Původcem nemoci je podle studie amerických vědců kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus). Virus způsobuje krvácivé horečky. Pro jeho vysokou úmrtnost není pravděpodobné jeho masové šíření.

Horečka Lassa

Nemoc mající svůj domov na černém kontinentu, konkrétně v Nigérii, řadící se mezi primitivní arenaviry, se jmenuje horečka Lassa. Pojmenovaná je po místě objevu a patří mezi krvácivé horečky. Virus přenášejí převážně hlodavci a většinou mívá mírný průběh.

Jakmile se však vyskytnou komplikace, jež postihnou všechny orgány, je nemoc rychle smrtící.

Lassa Foto: Angusmclellan / Creative Commons / PD US HHS CDC
Lassa Foto: Angusmclellan / Creative Commons / PD US HHS CDC

TSE

Transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE) spadá do kategorie neurodegenerativních chorob a nejedná se o jedinou nemoc, ale o společné pojmenování prionových chorob.

Onemocnění způsobuje nahromadění prionů v mozku, přičemž odolné proteiny následně vytvářejí poruchy centrální nervové soustavy s tím, že úmrtnost je vždy 100%.

CCHFV

Krymsko-konžská hemoragická horečka je závažné virové onemocnění lidí. Jedná se o viru z čeledi Bunyaviridae a přenášen je primárně klíšťaty. Průběh onemocnění je podobný jako u eboly či Marburgu, prvně se vyznačuje krvácením do úst a do hltanu.

Úmrtnost je zhruba 30%. První výskyt nemoci byl zaznamenán v roce 1944 na Krymském poloostrově u lidí pokousaných klíšťaty při sklizni obilí.

Leishmania Foto: Erfil / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Leishmania Foto: Erfil / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Viscerální leishmanióza

Viscerální neboli útrobní leishmanióza je způsobena parazity rodu Leishmania, které běžně přenášejí komáři. Nemoc je ve světě známa též pod názvem „kala-azar“, což v překladu znamená „černá horečka“.

Proti této nemoci neexistuje očkování. Pokud není včas léčená, úmrtnost se pohybuje kolem 100 %.

Virus dengue

Horečku dengue způsobuje virus stejného názvu, který je přenášen komáry. K symptomům nemoci patří vysoká horečka a bolest kostí, jež je údajně natolik veliká, že má dotyčný až pocity, jako by se mu kosti samy lámaly.

V současnosti rozlišujeme čtyři různé typy viru dengue. Žádná účinná vakcína ani jednotný způsob léčby neexistuje a úmrtnost je zhruba 26%.

Naegleria Foto: It's gonna be awesome / Creative Commons / PD US HHS CDC
Naegleria Foto: It’s gonna be awesome / Creative Commons / PD US HHS CDC

Neglerióza

Vzácný hnisavý zánět mozku a mozkových blan se nazývá primární amébová meningoencefalitida neboli neglerióza. Onemocnění způsobuje volně žijící améba Naegleria fowleri, která se zcela bezostyšně živí lidským mozkem.

V tehdejším Československu se v letech 1963 až 1965 nakazilo a zemřelo 16 mladých lidí v Ústí nad Labem, kteří si nemoc „přinesli“ z tamního plaveckého bazénu. Úmrtnost je přibližně 95%.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
svět zločinu
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Mexický pár prodává mrtvoly jako krmivo pro psy!
Manželský pár se prochází po ulicích mexického Ecatepecu. Na první pohled působí ti dva docela normálně. Pozornému chodci ale neunikne, že jejich kočárek je pořádně těžký a pod svým nákladem se doslova prohýbá. Místo načechrané peřinky jsou v něm rozřezané části lidských těl. Příšerné odhalení učiní muži zákona v říjnu 2018. Dva mexické manžele sledují už delší […]
Trio zločinců natočilo hromadné znásilnění: Šokující případ z Illinois
V prosinci 2014 otřásl Illinois brutální čin, kdy Eric Cruz a jeho dva komplice natočili hromadné znásilnění ženy, která byla omámená uspávací drogou. Tři mladíci, kteří patřili k místnímu gangu, byli po svém dopadení v roce 2015 odsouzeni k dlouhým letům ve vězení. Trio kumpánů propaguje svůj gang Teprve 27letý Eric Cruz z města Eglin […]
Psí detektiv pomohl dopadnout uprchlého řidiče
Osmiletý služební pes Bart hrál klíčovou roli při dopadení uprchlého řidiče, který se po honičce schoval v kanalizaci. Díky jeho čichu se podařilo zločince vypátrat a zadržet. Silničního piráta vyčmuchá služební pes O vzrušení nemají nouzi ani policisté na severní Moravě. Například na sklonku května 2018 musejí nastoupit do akce členové zásahové jednotky v Ostravě-Porubě. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz