Domů     10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.

Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií.

Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou jakési nesmrtelnosti. A její skon jakoby udělal tečku za jednou dlouhou érou…

Píše se 21. dubna 1926. V Mayfair, luxusní čtvrti v londýnském West Endu, se právě bojuje o život.

Podle greenwichského středního času (GMT) je přesně 2.40. Císařský řez se naštěstí podaří na výbornou – na svět přichází děvčátko Elizabeth, česky Alžběta (1926–2022), které ale nikdo neřekne jinak, než Lilibeth.

Její matka, Elizabeth Bowes-Lyon (1900–2002), se na porod uchýlí do domu svého otce, hraběte Claude Bowese-Lyonea (1855–1944). V tu chvíli by nikdo nehádal, že obě ženy stanou v čele impéria.

Té první se – aby nebyl v Alžbětách moc zmatek – proto bude říkat „královna matka“. Odmalička pořádkumilovná Lilibeth bude vyrůstat po boku své sestry Margaret (1930–2002). Na jejich vzdělání dohlíží matka spolu s vychovatelkou Marion Crawfordovou (1909–1988).

Jsou jí jen 2 roky – a už má autoritu!

Když má Winston Churchill (1874–1965) první příležitost promluvit si s Lilibeth, jsou jí pouhé 2 roky. Přesto na něj udělá dojem. „Má kouzlo přirozené autority, u dítěte jejího věku nevídané,“ podivuje se.

Brzy se ukazuje, že by oběma princeznám prospěl kontakt s vrstevnicemi. Pod hlavičkou Girl Guides se tedy rozjíždí přímo v Buckinghamském paláci ve své době unikátní škola dívek s titulem.

Hnutí Girl Guides funguje od roku 1909 a vznikne – zjednodušeně řečeno – jako protiváha proti tomu, že děvčata nesmí do skauta.

Láska na celý život… od 13 let!

Narodí se jako řecký a dánský princ na Korfu. Jeho humor je geniální, byť někdy přes čáru. Princ Philip (1921–2021) studuje ve Francii, Německu a Spojeném království. Když je mu 18, dá se k Britskému královskému námořnictvu.

S Lilibeth se prvně potkají, když je jí 8. Po dalším rozhovoru v princezniných 13 letech se do něj Lilibeth až po uši zamiluje. Nejdřív si začnou jen psát… a 20. listopadu 1947 jim zazvoní svatební zvony.

Evakuace? Král nejde, my také ne!

Blitz neboli Blesk. Zhmotněná noční můra, při které německé letectvo Luftwaffe shodí od 7. září 1940 do 1. května 1941 na 16 britských měst přes 100 tun tříštivo–trhavých pum. Lamanšský průliv Británii před útoky neochrání. Jen Londýn je bombardován 71krát.

Během druhé světové války existuje bezpečnostní plán na evakuaci královské rodiny do Kanady. Královna matka se ale k odletu princezen i královského páru vyjádří zcela jasně: „Mé děti beze mě nikam neodjedou. A já nikam neodjedu bez svého královského chotě. A král svou zemi nikdy neopustí.“

Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection
Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection

Panovnice s vášní pro zvířata

Lilibeth jsou 3 roky, a již má první jezdecké lekce ve stájích Buckinghamského paláce. K 4. narozeninám dostane shetlandského ponyho.

Obdarovatelem je její dědeček, král Jiří V. (1865–1936), o jehož koníčcích si můžete pro změnu přečíst na straně 40. Alžběta miluje dostihy. Její angličtí plnokrevníci vyhrají přibližně 2000 závodů!

Ke koním inklinuje většina členů královské rodiny. Princ Philip hrál pólo. To po něm podědí také současný král Karel III. (*1948) a oba jeho synové William (*1982) a Harry (*1984).

Královnina vnučka, jezdkyně Zara Tindallová (*1981), je dokonce držitelkou týmového olympijského stříbra ze všestrannosti, zlato má ze Světových jezdeckých her a z roku 2005 titul mistryně Evropy.

Méně známá je královnina záliba v chovatelství poštovních holubů – a hlavně v jejich závodech. Holubníky má na panství Sandringham v Norfolku. Její svěřenci jsou zcestovalí – na nejprestižnějších ze závodů musí až do Jihoafrické republiky.

Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933. Foto: CC volné dílo
Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933. Foto: CC volné dílo

Na trůn asi neusedne…

Když se Lilibeth narodí, je třetí osobou v následnictví na trůn. Pravděpodobnost, že se jí na hlavě zatřpytí královská koruna, tak není zrovna dechberoucí.

Ale… Její strýc Eduard VIII. (1894 – 1972), po kterém se čeká, že usedne na trůn a bude mít vlastní pokračovatelskou linii, abdikuje kvůli dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové (1896–1986).

U moci se tak najednou ocitá jeho bratr a Alžbětin otec, Jiří VI. (1895–1952), který na tuto roli – na rozdíl od bratra – nebyl vůbec připravován. Alžběta je rázem následovnicí trůnu.

Pokud by náhodou Královna matka ještě otěhotněla a měla syna, následovníkem by se stal on. To se však nestane…

A zase ten Harry!

Z vnoučat co do lumpáren vévodí Harry. Babičce jednou s odkazem na její milované psy změní vzkaz na záznamníku: „Ahoj, tady Liz. Teď nejsem na trůnu. Pro horkou linku na Philipa zmáčkněte 1, na Charlese 2 a na corgíky 3.“

Geniální smysl pro humor

Richard Griffin je dnes již bývalý člen královniny ochranky. Jednou ji doprovází na procházce kolem zámku Balmoral v oblasti skotského Aberdeenshire. Narazí na dva americké turisty, kteří královnu nepoznají a vyzvídají, zda ji náhodou někdy nepotkala.

„Já ne, ale tady Dick jí vídá pravidelně,“ přikyvuje královna. Turisté tak královnu poprosí o fotografii s Griffinem. Dvojice se nakonec ještě pro fotku vymění.

„Chtěla bych být mouchou v té místnosti a slyšet, až jim američtí kamarádi vyzradí, jak je to doopravdy,“ směje se královna.

Nahlédněte do tajné kabelkové řeči

Ke královně patří neodmyslitelně její kostýmky – a kabelka. Ta je důležitější, než se zdá. Nejde jen o úložný prostor, ale také prostředek komunikace mezi panovnicí a jejím personálem. Společně mají tajnou kabelkovou „řeč“.

Pokud je královně rozhovor nepříjemný, či ji vyloženě nudí, položí kabelku na zem – aby ji přišel někdo vysvobodit. Podobně dá Alžběta II. najevo, že je třeba vyklidit pozice. Jakmile je kabelka na stole, do 5 minut se odchází.

Kdo si poseděl nejdéle na trůně?

Kdo si za celé dějiny posedí na trůně nejdéle? Podle dobových pramenů by to mohl být egyptský faraon Pepi II. z 3. tisíciletí před naším letopočtem, který stane v čele říše už v 6 letech. U moci pak vydrží 94 let.

Z těch opravdu doložených panovníků by pak Alžbětě II. patřilo se 70 lety a 214 dny 2. místo. Na prvním sedí francouzský Král Slunce Ludvík XIV. (1638–1715), jehož vláda trvá 72 let a 110 dní. A kdo je 3.? Thajský král Ráma IX. (1927–2016). Vládne 70 let a 126 dní.

Foto: CC, úvodní: West Midlands Police
Související články
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
reklama
záhady a tajemství
Cvilín, poutní místo zázračných uzdravení?
Na takzvaném Předním Cvilínském kopci nedaleko Krnova najdeme magické poutní místo Cvilín. Dávná historie této oblasti je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády českého krále Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, který byl umístěn na dřevěném sloupu. Celý vrch Cvilín jako kdyby byl skutečně protkán zvláštní mystickou energií. […]
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Zoroastrismus, nejstarší náboženský systém světa?
Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší… Uctívání živlů Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra. Zoroastrismus jako […]
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
lifestyle
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz