Před 74 tisíci let explodoval na Sumatře supervulkán Lake Toba, tehdy se do ovzduší dostalo až 2800 km3 sopečného materiálu a přes 3300 megatun aerosolu kyseliny sírové, smrt dostihla téměř 60 % populace.
Lidstvo i nadále žije na Zemi po boku doutnajícího nebezpečí.
Předponu super- nemají pro nic za nic, erupce supervulkánů až tisícinásobně převyšují výbuchy běžných sopek. Jejich síla je destruktivní a ohrožuje existenci celého světa.
Pod označením supervulkán se rozumí sopky, jejichž erupce dosahují stupně 8 VEI (index sopečné výbušnosti). Při výbuchu se uvolní přes 1000 km3 materiálu, což je pro představu až 3000krát více, než je objem přehrady Lipno.
Zkáza světa „dříme“ pod ostrovy
Koncem minulého roku probíhala konference Americké geofyzikální unie, na níž byl prezentován vědecký výzkum, jenž dokládá, že zřejmě další aktivní supervulkán se nachází pod aljašskými Aleutskými ostrovy, také nazývanými jako Ostrovy čtyř hor, jež zahrnují šestici vulkanických ostrovů Carlisle, Cleveland, Herbert, Kagamil, Tana a Uliag se šesti stratovulkány.
Mezi na první pohled pouhým shlukem sopek zaujímá své místo také podvodní kráter enormních rozměrů, podle něhož odborníci usuzují, že to, co je vidět, je pouhou „špičkou ledovce“ a že pod povrchem se vše propojuje v supervulkán.
„Ještě nepotvrzený objev vznikl na základě několika důkazů, které ovšem na první pohled nejsou vzájemně propojené,“ uvedla Diana Romanová, členka výzkumného týmu.
V případě, že výsledky bádání budou potvrzeny, na první příčky v pomyslném žebříčku se dostane nový nejnebezpečnější supervulkán.
John Power z americké geologické observatoře Alaska Volcano Observatory, jenž je vedoucím studie, se domnívá, že výbuch tohoto supervulkánu by mohl zničit světové civilizace.
Šest se spojí v jeden
Nejaktivnější sopkou v oblasti, potažmo v celé Severní Americe, v posledních 20 letech je bezesporu jeden ze šestice aleutských stratovulkánů – Mount Cleveland.
Geologové nyní přicházejí s teorií, že je pouze jednou obří kalderou, ve které se nachází doposud neobjevený supervulkán. Podle badatelů existuje mezi ostrovy a vulkány mnohem užší vztah, než se předpokládalo, a to, že jsou propojené do jedné kaldery.