Při slově štěstí se někomu může vybavit slavná hláška básníka Adolfa Heyduka (1835-1923) „Co je to štěstí? Muška jenom zlatá.“ Jiní si pojem spojí s nejšťastnější zemí na světě, ležící na severu Evropy. Vyjádřit štěstí lze mnoha způsoby, podle nové studie jich je přesně 17.
K tomuto číselnému výsledku dospěli odborníci z americké Státní univerzity Ohio, podle nich z tisíců možností existuje pouze 35 obecně srozumitelných mimických výrazů, z toho pro štěstí jich je údajně celých 17. Pro zajímavost, znechucení má jen jeden výraz, pro strach existují tři výrazy, pro překvapení čtyři a pět jich patří smutku a zlosti.
Štěstí jako sociální lepidlo
Ze všeobecného hlediska si šťastný člověk okolo sebe udržuje více lidí než ten nešťastný, štěstí sbližuje a dělá život lepším. To, jak se tváříme, o nás vyzradí skutečně mnoho, je to také jeden z nejdůležitějších prostředků sociální komunikace.
Některé tváře jsou snadno „čitelné“ jako kniha, v jiných musíme zapátrat o něco hlouběji. Člověk nepotřebuje slova, aby vyjádřil, jak se zrovna cítí.
Je nepopiratelným faktem, že kdo se více směje, je také šťastnější, navíc se předpokládá, že úsměv zahání veškeré chmury a působí pozitivně na naše zdraví, přitom jeho užívání je zcela přirozené.
Tváře plné emocí
Kognitivní vědec, profesor elektrotechniky a informatiky Aleix Martinez se k výzkumu vyjádřil, že bylo velice potěšující objevit tolik výrazů pro štěstí, mimo jiné to vypovídá o tom, jak složitou povahu štěstí má.
Studie vycházela ze staršího výzkumu, jenž proběhl před několika lety a na němž se podílel stejný tým odborníků.
Tehdy se došlo k výsledku, že lidé jsou schopni určit emoce u druhých pouhým pozorováním změn v průtoku krve v okolí nosu, očí, obočí, tváře a brady.
Kolik výrazů máš, tolikrát jsi člověkem
Aktuální studie operovala se seznamem, do něhož bylo zahrnuto 821 slov popisujících různé pocity. Jednotlivá slova byla přeložena do několika cizích jazyků, což mělo umožnit zapojení do výzkumu osobám z odlišných kultur.
Za použití počítačových algoritmů a sady slov byly nalezeny všechny možné mimické projevy. Vědci pracovali s daty, jež obsahovala 7,2 milionu výrazů obličeje osob z 31 zemí světa.
Na základě toho bylo následně zjištěno, že se lidská tvář díky kombinaci různých svalů může vyjadřovat až zhruba 16 384 unikátními způsoby. Ty byly vědci rozděleny do několika kategorií nálad.
Překvapivým zjištěním bylo, že se nejedná o několik set variant emocí, ale že stačí pouhých 35 výrazů. „Byli jsme šokováni, mysleli jsme, že jich bude mnohem více,“ podotkl Martinez.
V případě výrazů pro štěstí se jedná o ty nejznámější napříč celým světem.