Skip to content
reklama
reklama

Země se točí rychleji, den se zkracuje

V začátcích roku 2021 vědci z celého světa potvrdili, že se planeta Země začala kolem své osy otáčet rychleji. Jeden den tak byl v minulém roce nejkratší v dějinách měření. Dne 19. července 2020 byl den o 1,4602 milisekundy kratší než celých 24 hodin – nejkratší den od začátku záznamů.

blank
Na tom, jak se otáčí naše planeta, má podle slov expertů vliv celá řada faktorů, mezi nimiž figuruje například přitažlivost Měsíce, množství ledu, eroze hor, globální oteplování apod. Foto: pixabay

24hodinový cyklus dne a noci je dán rychlostí, kterou se modrá planeta otáčí kolem své osy. Standardně vědci vycházejí z faktu, že jeden den na Zemi trvá zhruba 86 400 sekund. Víceméně cyklus dne a noci zůstává konzistentní i navzdory tomu, že se pravidelně mírně mění.

Revoluce v měření času

Délka dne měřená s přesností na milisekundy je umožněna díky tzv. atomovým hodinám, jež badatelům otevřely dveře k měření v neuvěřitelně malých časových úsecích a rovněž k vývoji řady technologií či aplikací.

Bez atomových hodin by neexistovala GPS, synchronizace internetu, obchodování na světových burzách ani moderní telekomunikace,“ podotknul profesor Patrick Gill z Národní fyzikální laboratoře.

blank
Je nutno ale zmínit, že veškeré tyto změny jsou prozatím, co se týče života na Zemi, zcela zanedbatelné, jelikož jejich dopad je nepatrný. Foto: pixabay

Pokusy o vytvoření atomových hodin probíhaly již ve 30. letech 20. století, avšak jejich chvíle měla nastat až v letech 50. Díky atomovým hodinám vědci zjistili, že je rychlost rotace proměnlivější, než se předpokládalo.

Také došli k závěru, že Země svou rotaci zpomaluje, avšak v loňském roce nastal pravý opak – rotace planety se zrychlila.

Bude nutné ubrat jednu sekundu?

Je zřejmé, že se Země nyní otáčí rychleji než kdykoliv v předcházejících 50 letech,“ řekl Peter Whibberley, vedoucí vědecký pracovník časové a frekvenční skupiny z Národní fyzikální laboratoře. Odborníci uvažují nad možností negativní přestupné sekundy, pokud se bude rotace Země zvyšovat, avšak zatím je ještě brzy spekulovat nad tímto postupem.

Historicky nejkratším dnem od roku 1973 byl dosud 5. červenec 2005, tehdy rotace Země trvala o 1,0516 milisekundy méně než obvykle. V roce 2020 byl tento rekord překonán dokonce ve 28 dnech. V průměru se nyní dny zkracují o 0,5 sekundy za celých 24 hodin.

blank
Ztráta času je detekována pouze na atomové úrovni. Určitá dávka znepokojení však panuje mezi počítačovými experty, kteří podotýkají, že valná část moderních technologií je založena na tzv. pravém času. Foto: pixabay

Co na to družice?

Družice a komunikační zařízení se spoléhají na skutečný čas sladěný se slunečním časem, jež je určen polohami hvězd, Měsíce a Slunce. Pro zachování tohoto harmonického vztahu v nedotčené podobě, přidali časoměřiči již dříve tzv.

přestupné sekundy na jeden den. Na základě vědeckých předpokladů by měl být rok 2021 ještě kratší než rok 2020, a to nejkratší za celých 50 let. Tímto tempem by to mělo pokračovat i v následujících letech.

Fyzici odhadují, že průměrný den bude v roce 2021 o 0,05 milisekundy kratší než 86 400 sekund. Atomové hodiny tak během roku naberou zpoždění o 19 milisekund.

blank
Pokud by byla přidána záporná sekunda, mohly by s tím z dlouhodobého hlediska souviset i některé problémy. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
S cizokrajnou láskou jsme našli společnou řeč
skutecnepribehy.cz

S cizokrajnou láskou jsme...

S Abdulem jsem se seznámila, když...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Bude o „Kolečko“ navíc?
nasehvezdy.cz

Bude o „Kolečko“ navíc?

Herečka Denisa...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...