U malého městečka Gąbin vzdáleném více než 100 kilometrů od Varšavy, se nacházejí ruiny, které ani vzdáleně nevzbuzují dojem, že by mohlo jít o pozůstatky něčeho mimořádného.
Byl to ale rozhlasový vysílač, jehož výšku dosud žádná jiná evropská stavba nepřekonala!
Rozhlasový vysílač Konstantynow se také pyšní titulem nejvyšší struktury světa a to díky výšce 646 metrů. Z této pozice ho odsune až v roce 2009 dubajský mrakodrap Burdž Chalífa (828 metrů).
Příběh slavného polského stožáru začíná v roce 1970, kdy je zahájena jeho výstavba a končí o 21 let později. Pádem!
Nepřekonaný evropský rekord
Vysílač v době své zlaté éry vysílá na dlouhých vlnách. Díky tomu signál pronikne přes železnou oponu a vysílání prvního programu polského rozhlasu se dostane až do Ameriky, Afriky nebo Asie.
Dílo moderního inženýrství s hmotností 420 tun je dokončeno na jaře roku 1974. Než se však dělníci vůbec pustí do práce, proběhne pečlivý výběr lokality k umístění takového „mamuta“, který má také zvýšit prestiž Polska ve světě.
Městečko Gąbin je vybráno díky příznivým podmínkám pro kvalitní vysílání a poloze ve středu země. Kromě hlavního vysílače je v areálu také další menší stožár, rozvodna, vysílací studio, vrátnice, strážní věž i další technické objekty.
Katastrofa visí ve vzduchu
O tuto monumentální stavbu se po dokončení realizace stará tým 30 inženýrů a techniků a také 15 administrativních pracovníků. Na bezpečnost vysílače dohlíží ochranka, řízená ministerstvem vnitra.
V blízkosti areálu je dokonce postaven i panelák s byty pro zaměstnance.
Přibližně deset let po dokončení ale rutinní kontrola odhalí poškození takového rozsahu, že náklady na rekonstrukci by se nevyplatily a tak se uvažuje o výstavbě nového vysílače stejné výšky, ale s odolnější konstrukcí.
Ale protože ekonomická situace Polska se v té době zhoršuje, k ničemu takovému nakonec nedojde. A tak aspoň vysílač dostane v roce 1988 nový nátěr, jenže není dostatek speciální barvy, takže ani tentokrát nedopadne výsledek podle plánu.
A aby toho nebylo málo, dalším slabým článkem řetězu, vedoucímu ke kolapsu, je také špatné vybavení a nekvalitní školení údržbářů.
Osudová neopatrnost
8. srpna 1991 dostává skupina dělníků za úkol opravit ukotvení vysílače. V ten je větrné počasí.
Během neodborné manipulace s kotevními lany se prudký nárazový vítr opře do momentálně nedostatečně zajištěné věže, takže se její horní část ohne a poté se vysílač přibližně ve své polovině zlomí.
Přitom vezme zasvé také malý jeřáb, pomáhající dělníkům při práci, naštěstí nikdo nepřijde o život.
Během vyšetřování dospěje komise k tomu, že za vše může společnost, pověřená údržbou vysílače a ukáže prstem na dva konkrétní zaměstnance, které soud pošle do vězení.
Protože vysílání na dlouhých vlnách je důležité pro Poláky, pobývající v zahraničí, uvažuje se o řešení a jedním z návrhů je oprava zhrouceného vysílače.
Co bude dál?
V září roku 1995 je vše připraveno, dokonce se začíná pracovat na rekonstrukci starých základů. Kvůli protestům místních obyvatel, přesvědčených, že záření z vysílače je zdraví škodlivé, nakonec polské úřady od přestavby ustoupí.
Nový vysílač je nakonec postaven v bývalém vojenském prostoru Solec Kujawski a sloužit začíná 4. září 1999. Dnes pozůstatky původního areálu stále existují, objevily se dokonce plány na jeho přeměnu na muzeum. Jeho stav se ale rok od roku zhoršuje a budoucnost místa je tak velmi nejistá.