Domů     700 kilometrů hrůzy: Osamělá Dálnice slz přináší smrt
700 kilometrů hrůzy: Osamělá Dálnice slz přináší smrt
8.8.2019

Patnáctiletá Loren Donn Leslieová (1995–2010) se rozloučí s rodiči. Říká jim, že má domluvenou kávu s přáteli. Vlastně mají radost. Loren je veselá a celkem pohledná dívka, ale musí nosit silné brýle. Je totiž téměř slepá, zbývá jí jen asi polovina zraku.

A tak pro ni není snadné najít si přátele. Rychlé zamávání, nikdo netuší, že dnešní den obrátí jejich životy na ruby. Právě v tuto chvíli vidí rodiče svou dceru naposledy živou.

V sobotu 27. listopadu 2010 si jeden z důstojníků kanadské jízdní policie všimne dodávky, která se pohybuje po nepříliš vytížené dálnici Stuart Lake, na kterou najede z opuštěné lesní cesty.

Dodávka důstojníka něčím upoutá, když veze kolegovi do Vanderhoofu nějaké věci. V hlavě se mu rozsvítí varovná kontrolka. „Znáte to pořekadlo, když máte pochybnosti, raději to prověřte,“ řekne později novinářům jeho nadřízený a pochválí ho za aktivitu.

Stopovat u Dálnice slz rozhodně není nejlepším nápadem.
Stopovat u Dálnice slz rozhodně není nejlepším nápadem.

Horká stopa

V odlehlém regionu na severu Britské Kolumbie žije člověk mnohem blíže přírodě, a k povinnostem policistů patří i boj s pytláky či lov škodné. Proto jsou většinou i zkušenými stopaři.

Pro důstojníka tak není obtížné sledovat stopy, pomáhá mu v tom i sněhová pokrývka. Když se ale přiblíží na jejich konec, začne mu docházet, že jeho tušení je správné. Tady se stalo něco podezřelého.

Ze stop to totiž vypadá, jako by od dodávky někdo táhl cosi těžkého. „Že by pytlák,“ napadne policistu. „Ale ten by přece táhl úlovek do auta, ne obráceně.“ Vydá se tedy po stopách. Ovšem nález na jejich konci není ani pro zkušeného policistu nijak rutinním. Najde zde totiž obnažené tělo mladé dívky, které nese stopy po škrcení.

Trasa kanadské Dálnice slz
Trasa kanadské Dálnice slz

Rychlý výsledek plný pochybností

Policista si vše okamžitě spojí a rozjede se rozsáhlé pátrání. Brzy nato se podaří najít dodávku a spolu s ní i řidiče. Je jím Cody Alan Legebokoff (*1990).

Během vyšetřování vyjde najevo, že Lesliová se otci zmíní o tom, že právě s Legebokoffem se má setkat. Smyčka kolem něj se brzy začne utahovat, zejména když se ukáže, že stejný muž je pachatelem ještě dalších tří vražd.

Spojit ho s úmrtím Lesliové tak není příliš složité. Policie s velkou pompou oznamuje, že má vraha. Celý případ je ale trochu složitější, problém je v tom, že zbývající tři oběti jsou výrazně starší než Lesliová a nezdá se, že by měl vrah pedofilní sklony.

Přesto je nakonec z její vraždy Legebokoff usvědčen a za čtyřnásobnou vraždu prvního stupně odsouzen na doživotí. Propuštěn nemůže být dříve než za 25 let. Ve svých dvaceti se tak stává nejmladším usvědčeným sériovým vrahem v Kanadě.

Sotva patnáctiletá Loren Leslie se vydá na svou poslední cestu za kamarády.
Sotva patnáctiletá Loren Leslie se vydá na svou poslední cestu za kamarády.

Nebezpečná krása

Důvod, proč smrt Lesliové vyvolá takovou pozornost, se ale skrývá někde trochu jinde.

Zmíněná dálnice Stuart Lake se totiž právě v této oblasti napojuje na neblaze proslulou dálnici číslo 16. Ta vede napříč Britskou Kolumbií přibližně od města Jasper na východě do Price Rupert na západě tohoto kanadského státu.

Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby se zmíněný úsek nenacházel na asi 700kilometrovém úseku mezi jejím západním koncem a městem Prince George.

Jakkoli tento úsek vede opravdu nádhernou a drsnou divočinou, je proslulý tím, že z něj vede celá řada odboček končících v lese. A především více než padesátkou neobjasněných zmizení či vražd žen a dívek, které přinesly tomuto úseku přezdívku Dálnice slz.

Ne úplně náhodou. Další vražda v jejím okolí proto vyvolá pozdvižení ve skupině nesoucí jméno inuitského boha E-Pany. Ta je vytvořena v roce 2004 a jejím hlavním úkolem je objasnit záhadu desítek obětí v této oblasti.

Ukazuje se totiž, že většina z nich patří mezi domorodé Inuitky, a tak se pravidelně objevuje šeptanda, že tyto mrtvé dívky ve skutečnosti centrální vládu vlastně nezajímají.

Leccos by naznačovalo i to, že popudem k vytvoření této skupiny je až zmizení tehdy 25leté Nicole Hoarové (1977–asi 2002). Ta se podílí v této oblasti na výsadbě nových stromů.

Svědci ji zahlédnou 21. června 2002 na jedné z čerpacích stanic poblíž Prince George. Zjevně nemá auto, a tak vše nasvědčuje tomu, že má v plánu stopovat. Problém je, že přesně od této chvíle se po ní slehne zem.

Seznam obětí nemusí být zdaleka kompletní.
Seznam obětí nemusí být zdaleka kompletní.

Dálnice 16 začíná psát krutou historii

Vše ale začíná mnohem dříve, už 25. října 1969 se totiž loučí Gloria Moodyová (1943–1969) se svými přáteli v baru ve Williams Lake. Po téhle plavovlásce touží muži snad s celého okolí, ale ona si drží odstup.

Takže všem zamává a vyrazí k domovu sama. Nemá to daleko, bar stojí přímo u dálnice číslo 16, takže by měla být docela brzy doma v teple. Jenže tam už nikdy nedojde. Brzy to začne být podezřelé, což je povel k velké pátrací akci.

Všichni dobře vědí, že příroda kolem umí být také krutá. Policie začne prohledávat okolí. Pak si hlídka v křoví u silnice všimne něčeho podezřelého a zastaví. Rozhrnou houští a je jim okamžitě jasné, že za zmizením Moodyové je určitě člověk, nikoli příroda.

Vše má ale jeden háček, křoví se nachází asi 10 kilometrů od baru, poblíž dobytčí farmy. Jak se sem mohla dívka dostat? Tady přece vůbec neměla být! Že by si chtěla ušetřit cestu a mávla na nějaké kolem jedoucí auto? Vše tomu nasvědčuje. Nikdo ale v tu chvíli netuší, že podobných nálezů je čeká ještě tolik.

Gloria Moodyová umírá poblíž dálnice již v roce 1969.
Gloria Moodyová umírá poblíž dálnice již v roce 1969.

Vše pro vraha

Na evropské poměry obrovská oblast je v měřítkách Kanady spíše jen kratším úsekem dálnice. Všude kolem se přitom nachází neprostupná divočina s množstvím zvěře, hlubokými roklemi a hustými lesy.

Dojít někam pěšky je téměř nemožné, a tak pokud místní nemají auto, zbývá jim jen nepříliš hustá síť místní dopravy, nebo právě autostop. Asi těžko si lze představit lepší paletu možností pro někoho, kdo se rozhodne vraždit.

Ostatně dodnes v této oblasti zmizelo asi 43 dívek, ale potvrzeno je „pouze“ 18 obětí. Nikdo ale příliš nedoufá, že by mohly být živé – spíše se jejich těla nenašla.

Ostatně u nemalé části z nich není situace tak snadná jako u Moodyové a ostatky jsou nalezeny až po mnoha letech či desítkách let spíše náhodou.

Lze tedy předpokládat, že i další těla se někde venku nacházejí, třeba na dně některé z roklí nebo jejich ostatky roztahala zvířata po širokém okolí.

Micheline Pareové se stane osudný stop z roku 1970.
Micheline Pareové se stane osudný stop z roku 1970.

Je už sérii konec?

Asi půl roku po nálezu těla Moodyové se situace opakuje. Na stop se zde vydává 18letá Micheline Pareová (1952–1970). Dvě svědkyně uvedou, že ji svezou až k Tompkinsovu ranči, který se nachází na dálnici číslo 20, poblíž Fort St. John.

Ano, je to stejné město, ze kterého o 40 let později vyrazí policista pátrat po Lesliové. Osud mají obě ženy bohužel velmi podobný, jen tělo Pareové je nalezeno až po více než měsíci – 8. srpna 1970 poblíž Hudson’s Hope.

Je zcela patrné, že tyto první vraždy nemůže mít na svědomí Legebokoff. V té době jsou totiž velmi malí i jeho rodiče. A podobně je to i s některými dalšími podezřelými.

Dlouhé časové období, různé způsoby ukrytí těla i odlišný modus operandi naznačují, že vrahů kolem dálnice bude více. Jen těžko to může zvládat jediný pachatel.

I když první vraždu Moodyové spáchá v 15 letech, u té – prozatím – poslední je mu už skoro 60. A pokud je pachatelů více, budou pokračovat?

Foto: Wikimedia, Shutterstock. Autor textu: Jan Lodl. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
svět zločinu
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,