Domů     7 nejunikátnějších fontán na světě
7 nejunikátnějších fontán na světě
22.5.2017

Fontány bývají místy, u nichž básníci píší své poemy a skladatelé své symfonie. Ale pozor, taková fontána může být i pozoruhodným technickým dílem. Které z celého světa jsou ty nejzajímavější?

Buckinghamova fontána

Místo: Chicago, USA

Rok otevření: 1927

Čím je unikátní: Spojení historie a moderní doby

O tom, že už v meziválečném období se stavěly úchvatné fontány, které se s těmi současnými mohou v klidu srovnat, svědčí chicagská Buckinghamova fontána. Postavená je v neobarokním stylu a inspirací se jí stala fontána ve Versailles. Ovšem, o jejích technických parametrech se francouzským králům mohlo jen zdát.

V každou celou hodinu zahájí 133 trysek své dvacetiminutové představení. Každou minutu vytryskne do výšky objem vody, který by zaplnil dva námořní tankery, celkem by se do fontány vešlo 142 železničních cisteren naplněných tekutinou.

Voda dosáhne výšky 45 metrů. Byť je tato fontána více než 80 let stará, rozhodně jde s dobou. Důkazem toho je, že její čerpadla jsou poháněna počítačem od společnosti Honeywell.

Mozkem fontány se počítač stal v roce 1994, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která vyšla na téměř tři miliony dolarů.

Fontána Castle Square

Místo: Swansea, Velká Británie

Rok otevření: 1937

Čím je unikátní: Přezdívá se jí krvavá fontána

Když návštěvník přijede do velšského města Swansea v dubnu, květnu, červnu či v srpnu, vlastně si této fontány na první pohled ani nevšimne. Není na ní nic zajímavého ani zapamatovatelného.

Ovšem do našeho výčtu tento jediný zástupce Evropy přece jen patří. Legenda praví, že během korunovace českého krále Václava II. (1271 – 1305) teklo z kašen na pražském Ovocném a Uhelném Trhu víno.

To sice z fontány Castle Square neteče, ale během velšského svátku svatého Davida, což je něco na způsob oslav irského svatého Patrika, se voda ve fontáně zbarví.

Na rozdíl od svatého Patrika, který je vyveden v zelené barvě, svatý David vládne červeným odstínem. A to pěkně sytým, takže odtud pramení její přezdívka „krvavá fontána“.

Krev ale vodu ve fontáně nezbarvuje, onu barevnost má na svědomí obyčejný červený prášek, který je každý den doplňován. Pokud by kdokoliv chtěl vidět krvavou fontánu v akci, musí Wales navštívit mezi prvním a devátým březnem.

Fontána La Joute

Místo: Montreal, Kanada

Rok otevření: 1969

Čím je unikátní: Spojení dvou živlů

Montreal není jen město nejslavnějšího hokejového klubu Canadiens. I v tomto frankofonním městě lze najít spoustu jiných zajímavých věcí, fontány nevyjímaje. A pro fontánu La Joute je přívlastek zajímavý ještě slabým slovem.

Neobvyklé dílo v sobě spojuje umění i techniku. Jeho autorem je kanadský sochař Jean-Paul Riopelle (1923 – 2002). Fontána nejen stříká vodu, nýbrž dští i oheň.

Navíc je pod ní umístěno zařízení, které umožňuje sochám umístěným na kašně se pohybovat. Každou celou hodinu zahájí fontána svou pohybovou sekvenci, která trvá 32 minut.

V tu chvíli se z kulatého roštu obklopujícího centrální sousoší vyvalí dým, který postupně zahalí spodní část kašny. Nakonec z roštu vyšlehne nízký plamen, který fontánu obkrouží. Po sedmi minutách systém uvnitř kašny uzavře přívod plynu, a oheň se tak uhasí.

Podobné spojení ohně a vody lze najít i u fontán v Dubaji nebo v Las Vegas. V obou případech ovšem fontánám chybí moment pohybu.

Fontána krále Fahda

Místo: Džidda, Saúdská Arábie

Rok otevření: 1983

Čím je unikátní: Nejvyšší fontána na světě

A co takhle fontána, jejíž voda tryská nejvýše? Ta se nachází v Saúdské Arábii. Své jméno nese po saúdskoarabském králi Fahdovi (1921 – 2005), který ji městu Džidda věnoval. Voda z fontány tryská rychlostí 374 kilometrů za hodinu.

Nelze se tedy divit, že ještě ve výšce 312 metrů je pěkně mokro, voda dostříkne výše, než je střecha Eiffelovy věže v Paříži. V jednu chvíli se tak ve vzduchu může objevit až 18 tun vody. Kašna čerpá vodu z moře, kvůli čemuž musí každý den procházet inventurou.

V tryskách se totiž zachytává nesmírné množství usazenin. Vzhledem k obrovské námaze, jaké je fontána vystavena, jsou její útroby konstruovány z vysoce odolné nerezové oceli.

Trysky jsou vyrobeny z lehkých slitin, které vydrží tlak 42 atmosfér (tlakový hrnec, známý jako „papiňák“ vytvoří tlak zhruba 1 – 2 atmosféry). Součástí kašny je i pět set vysoce intenzivních reflektorů.

Fontána bohatství

Místo: Singapur

Rok otevření: 1995

Čím je unikátní: Nejrozlehlejší fontána na světě

V pořadí zemí podle hrubého domácího produktu na obyvatele patří Singapuru velice pěkné sedmé místo. Singapuřané si jsou svých úspěchů vědomi, a možná i proto v tomto městském státě vyrostla fontána s názvem Bohatství.

A tak je singapurská Fontána bohatství nejrozlehlejší na světě. Celkem zaujímá plochu hokejového hřiště určeného k mezinárodním zápasům.Konstrukce fontány je z bronzu a dosahuje výšky 14 metrů. Hlavní kruh podpírají čtyři nakloněné sloupy.

Jen samotná bronzová konstrukce váží 85 tun, což je o to pozoruhodnější, že fontána se nachází na střeše jedné z restaurací, odkud je výhled na centrální část města.

Bohatství a štěstí jsou ve východních kulturách často synonyma a totéž platí i pro tento vodotrysk. Voda dostříkne až do výše 30 m a vždy padá směrem dovnitř fontány.

V Singapuru platí rčení, že kdo chce potkat štěstí, musí fontánu obejít třikrát kolem s pravou rukou ponořenou do vody…

Hudební fontána Velká pagoda divoké husy

Místo: Xi´-an, Čína

Rok otevření: 2002

Čím je unikátní: Propojení se světly

Typicky čínský název Velká pagoda divoké husy patří šedesátimetrové buddhistické stavbě postavené již v sedmém století. Na prostranství před ní se nachází velká hudební fontána, která je velkým turistickým lákadlem pětimilionového města Xi´-an.

Právě ona hraje hlavní úlohu během nočních představení, která jsou doprovázena emotivní hudbou. Součástí fontány je i nejdelší světelné zábradlí na světě.

Kašna může tryskat celkem dvaadvaceti různými způsoby, záleží na hudbě, jakou doprovází, a na choreografii, která jí je přichystána.

Neodmyslitelnou součástí zdejších performancí je i světelná show, kdy každá s trysek svítí, ale během představení barvu svého světla mění.

Vše řídí počítačové technologie, od povelů pro trysky, přes zmíněná světla až po nouzové zastavení fontány.

Duhový měsíční svit

Místo: Soul, Korejská republika

Rok otevření: 2009

Čím je unikátní: Nejdelší fontána na světě

Most a fontána v jednom? Proč ne. Přesně tuto kombinaci lze najít v jihokorejské metropoli Soulu. Most Banpo spojuje břehy nad řekou Han. V jeho konstrukci je zabudována fontána Duhový měsíční svit.

Díky své délce, která přesahuje jeden kilometr, si vysloužila i zápis v Guinessově knize rekordů.

Vodu získává fontána přímo z řeky Han, takže při stavbě zde odpadla konstrukce vodovodů. Během pouhých pěti minut Duhový měsíční svit vystříkne 190 tun vody, což odpovídá hmotnosti více než šesti námořních tankerů.

Získat takový výkon není jednoduché, proto fontánu pohání celkem 38 čerpadel a 9 380 trysek po obou stranách mostu. Voda pak tryská z výšky 20 metrů a dostříkne slušně daleko, ještě ve vzdálenosti 40 metrů od mostu je člověk zmáčený jako vodník.

Aby byl dojem z fontány opravdu nezapomenutelný, po obou stranách mostu ji osvětluje 10 000 LED světel. Za svou krátkou dobu existence se Duhový měsíční svit stal jednou z nejvyhledávanějších soulských atrakcí.

Foto: Wikipedia, Google, Fantastic Viewpoint, MakeMyTrip, Pinterest, Huffington Post, SunCity Paradise, Swansea Events
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz