Domů     Skrytá bojiště druhé světové války: Propaganda jako zbraň!
Skrytá bojiště druhé světové války: Propaganda jako zbraň!
22.5.2017

Druhá světová válka probíhala nejen na bojištích, ale samozřejmě i na propagandistické úrovni. Pokusy o ovládání veřejného mínění či manipulace s fakty byly stejnými zbraněmi jako tanky či letadla.

Goebbelsovi v tomto ohledu posloužil britský občan a původem Ir William Joyce (1906 – 1946), zvaný Lord Haw-Haw.

Ten britské obecenstvo zaujal, ale spíše jako laciný kabaretiér. Goebbels s ním byl přesto spokojen: „Naše vysílání v angličtině je nakonec velmi efektivní.“

Nacistická propaganda fungovala i na nacisty dobytých území. Například, jakmile v roce 1940 obsadili Nizozemsko, ihned obsadili nizozemskou rozhlasovou stanici Hilversum.

„Den poté, co se holandská armáda vzdala, dorazilo do Hilversumu asi třicet německých reportérů. Měli s sebou tolik programů v holandštině, že by to vystačilo na dva týdny,“ vzpomínal jeden z holandských rozhlasových hlasatelů.

Po určitém váhání se však rozhodli nechat hilversumské hlasatele pracovat jako obvykle. Jen se do éteru nedostala hudba židovských skladatelů a nevysílaly se zprávy.

Když se zpravodajství obnovilo, bylo holandským hlasatelům řečeno, že si mohou říkat, co chtějí. Pro jistotu však ve studiu s nimi vždy seděli němečtí strážní s odjištěnými revolvery.

To vše mělo svůj smysl. Holanďané, když poznali známé hlasy dřívějších hlasatelů, se velmi uklidnili a mnozí dospěli k závěru, že ono nakonec nebude zas tak zle. Než tu chlácholivou iluzi smetla nacistická brutalita.

Nizozemsko během války trpělo stejně jako ostatní okupované země, vrcholem všeho byl nacisty řízený hladomor na přelomu let 1944 až 1945. Pro zajímavost, když se Němci chystali na nakonec neuskutečněnou invazi do Velké Británie, měli připraveny stovky hodin rozhlasového vysílání v angličtině, které mělo pomoci zlomit britský odpor.

Nespali ani Britové. I oni vysílají do Německa a do okupovaných území. Už v září 1939 je možné na vlnách BBC naladit vysílání určené Čechům a Slovákům. Prvním, kdo předstoupí před mikrofon byl Jan Masaryk (1886 – 1948):

„Prohlašuju vám slavnostně, že boj vyhrajeme, a že pravda vítězí.“ Velmi populárními se v těžkých dobách protektorátu staly pořady Jiřího Voskovce (1905 – 1981) a Jana Wericha (1905 – 1980). Poslouchání cizího rozhlasu trestali Němci i smrtí.

Součástí boje na rozhlasových vlnách byla i tzv. černá propaganda. Ta měla nepřítele pomocí lží demoralizovat a uvést jej ve zmatek.

„Příslušníci některých jednotek SS užívají jistého uspávacího prostředku, který jim pomáhá přečkat letecké útoky bez stresu a vypětí,“ ozvalo se jednou na britských vlnách.

Autoři zprávy doufali, že mezi Wehrmachtem a SS vznikne rozkol, protože obyčejní vojáci onu vymyšlenou drogu nedostávali.

V říjnu 1943 Britové vyslali přes kanál jiné zprávy. Narafičili je tak, aby si Němci mysleli, že se jedná o německé vysílání ztracených vojáků kdesi v Evropě.

Toto rádio očerňovalo premiéra Winstona Churchilla, a naopak chválilo nacistický režim.

Do zpráv se však nenápadně dostávaly informace o německých vojenských neúspěších i o tom, co se děje v armádě. „Kamarádi, jsou mezi námi i hyeny.

Zatímco naši kamarádi umírají v Rusku, pan generál Kluge koupil své manželce sobolí kožich.“ Podobné dezinformace skutečně zabíraly. Němečtí váleční zajatci později řekli, že toto vysílání bylo nejen populární, ale i důvěryhodné.

Za vším stál jistý plukovník Ian Fleming (1908 – 1964), z jehož pera později vzešla postava agenta 007 Jamese Bonda.

V létě 1941 BBC vyslala do Evropy vzkaz, aby lidé na protest proti nacistům všude malovali velké bílé V jako victory. To mělo být symbolem budoucího vítězství spojenců. Znělkou této kampaně bylo V z Morseovy abecedy, tři tečky a čárka. „Vzhůru vojáci vzpoury.

Vzchopte se veteráni velké války. Verbujte věrné. Vyčkavše velení volte vhodnou vteřinu. Včas vezměte vidle, výzbroj vzbouřenců. Vložte výbušniny ve výklenky viaduktů. Vykolejte vlaky. Vykuřte vyzvědače. Vymrskejte velezrádce. Vyhubte vetřelce. Vybijte vrahy, verbež vodpornou,“ hřímali v éteru Voskovec s Werichem.

Lidé v okupované Evropě se tohoto nápadu ihned chytli a přes noc byla véčka téměř na každém rohu. Jenže Němci britský nápad velmi chytře a obratně využili ve svůj prospěch. I oni vyhlásili „V“ za svůj symbol vítězství. I oni použili stejnou znělku:

„Znamením vítězství jest V. Viktoria. Říše vítězí na všech frontách pro Evropu. Viktoria jest symbolem vítězství nad židovským bolševismem a židovskou plutokracií. Viktoria jest znakem skvělé německé branné moci, která drtí každého nepřítele.“

Propaganda nescházela ani v předních liniích. Letáková válka běžela naplno, na každého Evropana podle odhadů připadalo 30 letáků. Příslušníci Wehrmachtu na východní frontě nacházeli takovéto vzkazy. „Němečtí vojáci.

Hitler sice obsadil téměř celou Evropu, ale příděl chleba v Německu je stále menší a menší. Hlad a chudoba vám tlučou na dveře domova.“ Leták byl doplněn o karikaturu tlustého podnikatele, vedle kterého ležely dvě děti polomrtvé hladem.

Samozřejmě, že Němci nemohli zůstat stranou. Do sovětských linií shazovali letáky, ve kterých ruským vojákům slibovali mír a klidný život, když se vzdají. Ty Rusy, kteří propagandě uvěřili, čekal krutý osud.

Dožívali v hrůzných podmínkách zajateckých táborů, což byl jen ostnatým drátem oplocený prostor, bez vody i jídla. Kanibalismus zde nebyl ničím výjimečným. A ani ty, kteří přežili nebo se jim podařilo uprchnout, nečekalo nic, nač by se mohli těšit.

Sovětské koncentrační tábory GULAG byly plné vojáků, kterým se za cenu značného rizika podařilo z německého zajetí utéci.

Foto: History, BBC, Telegraph
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi