Domů     7 mýtů o nachlazení: Zima je v tom nevinně!
7 mýtů o nachlazení: Zima je v tom nevinně!
24.1.2023

Pořádně se obleč, jinak budeš nemocný! Z mojí sklenice nepij, ať se nenakazíš! Nediv se, že jsi každou chvíli nachlazený, když jíš tak málo vitamínů… Podobné hlášky dobře známe. Co mají společného? Všechny jsou špatně!

Nachlazení patří k nejčastějším infekčním onemocněním na světě. Téměř každého z nás dvakrát až třikrát za rok přepadne a neexistuje proti němu žádný lék! Musíme se zkrátka vypořádat s příznaky – rýmou, ucpaným nosem, škrábáním v krku či bolestí hlavy.

Zaručených rad ohledně nachlazení ovšem existuje celá hromada. Kterým raději nevěřit?

1/

Bez čepice ani krok!

MÝTUS: Nachlazení vzniká z chladu

Nechoď ven s mokrými vlasy, nastydneš!“ „Venku je zima, tak si vezmi čepici, ať nejsi nemocný.“ Tyto rady jsou klasikou a zní docela logicky. Ve skutečnosti je to ale s původem nachlazení trochu složitější…

Nachlazení má své jméno vlastně omylem. Rozhodně ho nechytíme tím, že vyjdeme ven málo oblečení – způsobují ho viry, podobně jako chřipku.

Virů odpovědných za nachlazení existuje asi 200 druhů, proto si také těžko získáváme imunitu a nemoc na nás skáče pořád dokola.

Nakazíme se klasickou kapénkovou cestou, tedy když vdechneme kapičku tekutiny či hlenu, která číhající virus ukrývá. Což se nám může stát kdykoliv, v bundě i v tričku!

Proč jsou tedy lidé častěji nachlazení skutečně v zemních měsících? |Nejspíš proto, že viry mají nízké teploty zkrátka raději. Déle v nich přežijí a rychleji se množí.

A imunitní systém je naopak v mrazu pomalejší, takže když už se vám virus dostane do nosu, snadno se tam uchytí.

Za nachlazením může stát asi 200 druhů různých virů. Foto: qimono / Pixabay.
Za nachlazením může stát asi 200 druhů různých virů. Foto: qimono / Pixabay.

2/

Vypoťte se!

MÝTUS: Odvedením potu z těla se uzdravíme dříve

Dát si ručník přes hlavu a naklonit se nad hrnec horké vody. Nebo si lehnout pořádně navlečený do postele. A odvážlivci se dokonce vydají i do sauny! Prostě se vypotíme a celé nachlazení bude pryč! Bohužel nebude…

Vypocení z nemoci je starou babskou radou. A máme možná pocit, že to funguje, protože se pak skutečně cítíme lépe. Vyloučením většího množství potu se tělo ochladí a klesne tak teplota, v sauně nebo nad horkou párou se nám zas uvolní i ucpaný nos.

Neexistuje však žádný vědecký důkaz o tom, že by vypocení dokázalo nachlazení vyléčit! Ani že by se tak zkrátila doba nemoci.

V roce 2017 provedou vědci z Velké Británie experiment na téměř 400 dobrovolnících s nachlazením. Podstupují různé techniky pocení, ovšem na životnost virů žádný z nich efekt nemá!

Naopak to někdy může uškodit – kvůli pocení je naše tělo dehydratované a je na tom pak ještě hůř.

Nebyli jste teple oblečeni? Příčinou nachlazení to není!Foto: MadalinCalita / Pixabay.
Nebyli jste teple oblečeni? Příčinou nachlazení to není!Foto: MadalinCalita / Pixabay.

3/

Silnější vyhrává?

MÝTUS: Lidé se slabou imunitou jsou nachlazení častěji

Ach jo, už jsem zase nemocný!“ „Asi máš špatnou imunitu, musíš s tím něco udělat, třeba se otužovat… !“ Ale pomůže to? Bohužel pokud jde o nachlazení, tak vás ani železný imunitní systém neochrání!

Viry nachlazení, které vám pendlují kolem nosu, nějaká imunita příliš nezajímá. Mnoho výzkumů již dokázalo, že lidé se silným imunitním systémem jsou náchylní k nachlazení úplně stejně jako ti, kteří jsou na tom s imunitou podstatně hůř.

Když vědci při jednom experimentu aplikují lidem virus přímo k nosu, nakazí se 95 % z nich! Příznaky se tedy neprojeví u všech, dokonce u větší části osob viry projdou bez povšimnutí. Jsou to ti odolnější? Ani to se nepotvrdí!

Naopak spíš platí, že kdo má silnou imunitu, ten reaguje na viry intenzivněji a příznaky může mít silnější.

Ani vitamín C nás před nachlazením neochrání! Foto: Stux / Pixabay.
Ani vitamín C nás před nachlazením neochrání! Foto: Stux / Pixabay.

4/

Spásné céčko

MÝTUS: Před nachlazením nám ochrání vitamín C

Jakmile udeří mrazy, ládujeme se mandarinkami a pomeranči. S dostatkem vitamínu C na nás přeci žádné nemoci nepřijdou! A kdo už je nemocný, měl by si dát ovoce ještě desetkrát tolik. Proč ne, ovšem přeceňovat bychom vitamíny zase neměli.

S teorií, že vitamín C chrání před nachlazením, ale i řadou dalších nemocí včetně rakoviny, přichází už 70. letech 20. století slavný chemik a držitel Nobelovy ceny Linus Pauling (1901-1994). A není proč nevěřit, i když žádné skutečné důkazy k tomu nemá.

Mají už je vědci dnes? Bohužel nikoliv! Odborníci opakovaně zkoumají tisíce lidí, užívajících či neužívajících pravidelně vitamín C, všichni však v případě přítomností virů podléhají nemoci podobně.

Možná mohou extra porce vitamínů jen trochu zkrátit dobu trvání příznaků, pokud už nemocní jste.

5/

Hlavně nelíbat!

MÝTUS: Ústy se snadno nakazíme

Dnes ti dám jen pusu na tvář, ať to ode mne nechytíš.“ Nachlazený člověk se od intimností raději drží dál. A podobné je to s pitím ze společné sklenice. Co se stane tomu, kdo od nemocného ochutná? Překvapivě nejspíš nic!

Viry, které jsou zodpovědné za nachlazení, se většinou do těla dostávají nosem. Riziko přenosu ústy je mnohem menší, podle studie z lékařské univerzity ve Wisconsinu dokonce až 8000x!

Vědci k tomu dojdou už v roce 1984, při výzkumu v příležitosti svátku svatého Valentýna. Minutu a půl se líbá šestnáct skupin dobrovolníků, z nichž je vždy jeden nakažený nachlazením. K přenosu viru nakonec dojde jen u jednoho z nich! A to možná jen díky tom, že se účastníci při líbání dotýkali nosem.

Líbáním nemocného se nejspíš nenakazíte. Foto: StockSnap / Pixabay.
Líbáním nemocného se nejspíš nenakazíte. Foto: StockSnap / Pixabay.

6/

Jen ať z toho není chřipka…

MÝTUS: Nachlazení a chřipka jsou téměř to stejné

Je to jen nachlazení, nebo už chřipka?“ Řada lidí hází oboje do jednoho pytle. Chřipka se někdy považuje za „silné nachlazení“, nebo by se z něj snad mohla vyvinout, pokud ho přecházíme. Je to ale úplně jinak!

I když příznaky nachlazení a chřipky mohou být podobné, jde o dvě odlišná onemocnění! Chřipka mívá nejen závažnější průběh (doprovází ji horečka, bolesti svalů a kloubů…) a většinou tvá déle, ale také je způsobena jinými viry.

Stojí za ní výhradně chřipkové viry (influenza), zatímco u nachlazení je jich být mnohem víc (rhinoviry, parainfluenza viry či sezónní koronaviry).

Chřipka navíc může být nebezpečná pro starší osoby či malé děti a při těžkém průběhu končí i smrtí. Nachlazení, naštěstí, většinou dramatické nebývá.

7/

Žádné mléko!

MÝTUS: Mléčné výrobky způsobují zahlenění

Nachlazení je onemocnění horních cest dýchacích. A právě v nich se tehdy tvoří kvanta nepříjemného hlenu. Nezhoršujme to tedy potravinami, které hlen ještě přidělávají! Co k nim patří? Odedávna se říká, že mléko…

Mléko vám ucpe hlavu,“ tvrdí židovský lékař Maimonides (1138-1204) už v dávném středověku. Při léčbě astmatu označuje potraviny, které by mohly průběh onemocnění zhoršit, k nim řadí i sýry a veškeré mléčné výrobky.

S názorem ostatně není první, mléko se zahleněním spojují už texty staré čínské medicíny. Postupně tedy zakoření silný mýtus, který však nemá žádné vědecké opodstatnění!

Když výzkumníci při experimentech dávají některým astmatikům pít denně mléko a jiným pouze placebo, s tvorbou hlenu jsou na tom všichni stejně.

Mléko možná jen při kontaktu se slinami vytváří dojem jakési vazké hmoty, a proto můžeme mít pocit, že nám něco „sedí v krku“. Nic víc na svědomí nemá!

Foto: Úvodní foto: 4330009 / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz