Nemusíte být generálním ředitelem, vysokým politikem či majitelem obří firmy, abyste si vydělali slušné peníze. Můžete zkusit i jiné, „obyčejnější“ profese.
Má to však svá úskalí. Každý pracovní den pro vás může být tím (úplně) posledním…
1/
Čistič oken mrakodrapů
Roční plat: 960 000 Kč
Mytí oken je pro většinu lidí nuda.
Když k tomu ale máte výhled na celé město, otírání skleněných tabulek se mění v adrenalin! Pokud tedy nemáte závratě!
Čističi mrakodrapů si v Americe vydělají v přepočtu asi 960 000 Kč za rok. A i když se to při jištění lanem může zdát bezpečné, zhruba 10 čističů za rok se z několika set metrové výšky zřítí na zem.
2/
Podvodní svářeč
Plat: 1 100 000 Kč za rok
I běžní opraváři si mohou přijít na dobré výdělky. A co teprve, když pracují na místech, kam se málokdo odváží!
Podvodní svářeči mají v popisu práce opravu lodí, hrází či přehrad a permanentně jsou ystaveni nebezpečí.
Mohou se popálit svařovacím plamenem, hrozí tu riziko výbuchu a také je v hloubkách může potkat dekompresní nemoc.
Během dlouhého pohybu v prostředí s nízkým tlakem se do krevního oběhu dostává příliš mnoho dusíku, ten tu začne vytvářet bubliny a může způsobit i ztrátu vědomí.
3/
Dřevorubec
Plat: 1 100 000 Kč za rok
Není to jen procházka do lesa s pilou. V zemích s rozsáhlým zalesněním se dřevorubci vydávají do míst, kam běžně lidé vůbec nevkročí!
I přes dnešní vyspělou techniku na ně při kácení může spadnout strom. A pokud se „pouze“ vážně zraní, pomoc se sem často nedostane včas…
I když si dřevorubec může vydělat i přes milion korun ročně, někdy se to moc nevyplatí. 100 dřevorubců ze 100 000 už se každý rok ze směny nevrátí domů.
4/
Dělník na ropné plošině
Plat: 1 200 000 Kč za rok
Je to prostě železná konstrukce upevněná k mořskému dnu. Daleko od pevniny! Dělníci ze směny rozhodně každý den domů nejezdí – jsou tu „uvězněni“ třeba i tři měsíce v kuse.
Práce na ropné plošině je velmi náročná nejen na psychiku, ale i fyzicky. A co když navíc přijde nebezpečná bouře, nešťastnou náhodu se utopíte nebo vás zasáhne elektrický proud?
Přesto tato práce mnohé láká. I proto, že i obyčejný dělník si tu vydělá okolo 100 000 Kč měsíčně.
5/
Rybář na moři
Plat: až 1 353 000 Kč za rok
Že rybář jen sedí a čeká? Možná ten u rybníka! Profesionální rybáři na mořích na dlouhou dobu vyjíždějí daleko od civilizace, mohou je tu potkat bouře, vichřice či jiné výkyvy počasí a navíc se na lodích nadřou s těžkou technikou. Nezřídka tu dojde i k utonutí!
Nejvíce úmrtí při této profesi je však způsobeno hypertermií (nadměrné zvýšení teploty organismu), protože do lidí na moři po většinu doby neúprosně pere slunce!
Kdo to ale všechno vydrží, může si vydělat až 1 353 000 Kč ročně.
6/
Válečný reportér
Plat: 1 700 000 Kč za rok
V žebříčcích novinářských platů jim patří ty přední pozice, ovšem vykoupeno je to skutečným nasazením života!
Váleční reportéři nemohou přinášet informace jen tak z domova od počítače – jsou přímo tam! Že jsou někdy uneseni, mučeni či rovnou zabiti, náhodou se připletou ke střelbě nebo k výbuchu, bohužel není výjimkou.
A stojí jim to za to? Platy se mohou lišt, ovšem velká evropská média (třeba ve Francii) uvádějí i 6 000 eur za měsíc!
7/
Kaskadér
Plat: i 2,25 milionu Kč za trik!
Co když si herci na dramatické scény netroufnou? Od toho jsou tu kaskadéři, kteří skáčou z mostů, padají z koní, nechávají se vyhazovat z letadel nebo obracejí auta na střechu…
Že se jim nemůže nic stát, protože je to přeci jejich práce? To je jen mylný dojem, riziko podstupují obrovské!
A co za to? Výdělky se mohou samozřejmě lišit, ovšem třeba slavný Dar Robinson (1947-1986), který je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejlépe placený kaskadér všech dob, prý dostával za jeden trik i 100 000 dolarů! Proč ale zemřel tak mladý?
Při natáčení filmu Million Dollar Mystery (1987) nešťastnou náhodu sletí s motorkou rovnou z útesu…