Skip to content

6x očištěni díky DNA: Kdo všechno byl odsouzený neprávem?

Soud je uznal vinnými z odporných a krvavých zločinů. Někteří z nich dokonce sedí v cele smrti. Pak ale přijde zpráva, která jim změní svět. Testy DNA ukážou na pravého vraha.

Po dlouhých letech se mohou neprávem nařčení viníci podívat na svobodu.

ODSOUZENÝ: Kirk Bloodsworth

Kirk Bloodsworth s fotografií z jeho zatčení.
Kirk Bloodsworth s fotografií z jeho zatčení.

KDY A KDE: V roce 1984 je v malém městečku Rosedale v americkém Marylandu zavražděna 9letá dívka. Podezřelým číslo jedna se stane tehdy 24letý Kirk Bloodsworth, bývalý mariňák.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Pět svědků tehdy Kirka vidělo na místě činu ve společnosti malé dívky. Ačkoliv mladík stále trvá na své nevině, soud má jasno. Kirk si nezaslouží nic jiného než trest smrti.

POCHYBNOSTI: V roce 1993 si Kirk zažádá o testy DNA. Rozbor spermatu z těla oběti potvrdí jeho nevinu. Ještě tentýž rok je muž propuštěn na svobodu. Vyhráno ale nemá. Stát ho totiž stále obvinění nezbavil.

To se stane až o 11 let později.

NOVÝ VERDIKT: Z vraždy je právě díky testu DNA usvědčen Kimberly Ruffner. Ten sedí ve vězení za znásilnění a pokus o vraždu, která se stala o pouhý měsíc později než vražda 9leté dívky. Ruffner si trest odpykává na stejném patře věznice jako Bloodsworth.

ODSOUZENÝ: Ron Williamson

Ron Williamson vyslechl osvobozující rozsudek.
Ron Williamson vyslechl osvobozující rozsudek.

KDY A KDE: Servírka Debra Sue Carterová (21) navštíví 8. prosince 1982 bar Coachlight v oklahomské Adě. O pár hodin později je nalezna znásilněná a mrtvá. Podezření padne na bývalého baseballového hráče, 29letého Rona Williamsona.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Pomáhat mu měl jeho přítel Dennis Fritz. Oba jsou usvědčeni na základě nalezených chlupů a vlasů na místě činu. Drogově závislý Williamson je odsouzen k trestu smrti, Fritz na doživotí.

POCHYBNOSTI: „Byl jsem to já,“ přiznává se po pěti letech od rozsudku jistý Ricky Joe Simmons. Nikdo ale jeho přiznání nebere na vědomí. Když se o Simmonsově výpovědi dozví Williamson, bojuje usilovně o obnovení procesu. Marně.

NOVÝ VERDIKT: Williamsonovi zbývá 17. září 1994 jen pět dní do popravy. „Jsem nevinný!“ křičí pořád dokola ve své cele. Nakonec se mu přece jen podaří dosáhnout odložení popravy a v roce 1999 i obnovení procesu.

Po testech DNA je i s Fritzem osvobozen. Obyvatelé Ady jsou však dodnes přesvědčeni o jejich vině.

ODSOUZENÝ: Frank Lee Smith

Frank Lee Smith a výkres vytvořený na základě popisu Chiquity Lowelové.
Frank Lee Smith a výkres vytvořený na základě popisu Chiquity Lowelové.

KDY A KDE: Je 30. ledna 2000. V cele na rakovinu umírá Frank Lee Smith. Odsouzen byl za vraždu a znásilnění 8leté holčičky 15. dubna 1985 na Floridě. Za vraždu, kterou nespáchal. Holčička byla brutálně znásilněna a uškrcena.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Soud je rychlý. Smithe pozná matka děvčátka i jejich dva sousedé, Chiquita Loweová a Gerald Davis. Vzhledem k Smithově kriminální minulosti má soud jasno. Smith je odsouzen k trestu smrti.

POCHYBNOSTI: Poprava je stanovena na rok 1990, ale Smithovým obhájcům se podaří termín odložit. V roce 1998 Loweová změní svou výpověď, když jí detektivové ukážou portrét dalšího podezřelého. Obhajoba požaduje test DNA.

NOVÝ VERDIKT: Soudce však test povolí až po Smithově smrti. V prosinci 2000 je díky testům definitivně prokázána Smithova nevina. Z vraždy navíc testy usvědčí Eddieho Leeho Mosleyho, usvědčeného násilníka, který si odpykává jiný trest ve věznici pro mentálně zaostalé.

ODSOUZENÝ: Larry Bostic

Larry Bostic po propuštění v roce 2007.
Larry Bostic po propuštění v roce 2007.

KDY A KDE: Na 30letou ženu z Fort Lauderdale si 12. října 1988 počká u ní doma neznámý útočník s nožem. Vytáhne ji ven a donutí jít s ním do zákoutí dvorku jednoho z přilehlých barů. Tam ji zmlátí a znásilní.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Policisté brzy zatknou problémového mladíka z okolí. Jmenuje se Larry Bostic. Napadená žena ho bez problémů identifikuje. Bosticovi hrozí doživotí. „Když se přiznáš, trest bude menší,“ radí mu státní zástupce.

Mladík souhlasí a dostává osm let za katrem.

POCHYBNOSTI: Po třech letech je propuštěn. Záhy je však Bostic zatčen za jiné napadení. Tentokrát je soud nekompromisní. Za porušení podmínky dostane Bostic 17 let, za další napadení let 12. Po 14 letech Bostic tvrdí, že je v prvním případě nevinný.

Žádá o test DNA.

NOVÝ VERDIKT: Test jeho tvrzení potvrdí. Sperma zajištěné ihned po činu patří někomu jinému. Žena potvrdí, že s nikým jiným sexuální styk ten den neměla. V roce 2007 je Bostic propuštěn. Druhý trest si totiž už před pár lety odseděl.

ODSOUZENÝ: Joseph White

Bruce Smith.
Bruce Smith.

KDY A KDE: Helen Wilsonová (68) je znásilněna, brutálně umlácena a uškrcena 5. února 1985 ve svém bytě v Beatrice v Nebrasce. Tělo objeví následující den její sestra. Policisté mají k dispozici stopy krve, otisky prstů a sperma v těle oběti.

Jedním z podezřelých je v prvních dnech po vraždě Bruce Allen Smith.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Brzy však naleznou policisté vhodnější podezřelé. Šestici kamarádů v čele s Josephem Whitem. Jednomu z party, Jamesi Deanovi, je navržena dohoda. Když bude svědčit, navrhne mu žalobce nižší trest.

Dean souhlasí. Dostane 10 let, ostatní tresty od 20 let po doživotí.

POCHYBNOSTI: Celá parta sedí ve vězení, ale pochybnosti trvají. Otisky prstů z bytu totiž nepatří nikomu z nich ani oběti. Krevní testy vycházejí neurčitě. V roce 2007 soud připouští přezkoumání stop DNA.

NOVÝ VERDIKT: Testy šokují veřejnost, ne však ty, kteří se případem déle zabývali. Sperma v těle oběti totiž patří Bruci Allenu Smithovi, prvnímu podezřelému. Smith však svůj trest už nenastoupí, umírá v roce 1992.

V roce 2008 je celá šestice omilostněna.

ODSOUZENÝ: Herman Atkins

Herman Atkins.
Herman Atkins.

KDY A KDE: Dne 8. dubna 1986 se život 20letého Hermana Atkinse změní v noční můru. V Americkém Lake Elsinore je v pravé poledne přepadena a znásilněna místní prodavačka obuvi. Obviněn je právě Atkins, jehož otčím je policejním důstojníkem.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Prodavačka popíše násilníka jako středoškoláka a v místní ročence pozná Hermana Atkinse. Ve skutečnosti ho však pozná teprve až poté, co jeho obličej uvidí na plakátech, které už policisté vytiskli, aby ho našli.

Atkins je odsouzen na 45 let.

POCHYBNOSTI: Mezi důkazy, které policie uschová, naštěstí patří i svetr, který měla prodavačka na sobě. Obsahuje stopy násilníkova semene. Po celých 14 let usiluje Atkins o obnovení procesu.

NOVÝ VERDIKT: To se mu podaří v roce 1999. Test DNA potvrdí jeho nevinu. Propuštěn je o rok později. Ve svých 34 letech začne podporovat nespravedlivě odsouzené vězně. V roce 2010 Atkins začíná studovat práva, aby dál mohl pokračovat v boji proti nespravedlnosti.

Foto: online-paralegal-degree.org, seoklaw.com, sptimes.com, orlandosentinel.com, journalstar.com, laweekly.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Děti společně s IGRÁČKEM objevují krásy Valašska
epochanacestach.cz

Děti společně s IGRÁČKEM...

Muzejní a galerijní centrum...
Jak Rusko prodalo Aljašku! Nejhorší obchod v dějinách
epochalnisvet.cz

Jak Rusko prodalo Aljašku!...

Krásná příroda, bohatý zdroj nerostných...
Půjde slavný pár od sebe?
nasehvezdy.cz

Půjde slavný pár od sebe?

Už roky se v okolí...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Molnupiravir se k lidem může dostat už na podzim
21stoleti.cz

Molnupiravir se k lidem může...

Do závěrečné, třetí fáze testování se dostává slibný...
První dáma uměleckého rytectví
iluxus.cz

První dáma uměleckého rytectví

V komunitě sběratelů zbraní platí za...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Žraloci jako agenti  tajných služeb?
enigmaplus.cz

Žraloci jako agenti tajných...

Blíží se léto a čas dovolených. Navzdory zdání,...
Lepší léčba HAE v Česku a na Slovensku
21stoleti.cz

Lepší léčba HAE v Česku a...

Vzácnému dědičnému onemocnění jménem hereditární...
Strašlivý mord v den svatební
enigmaplus.cz

Strašlivý mord v den svatební

V blízkosti silniční komunikace z Rtyně v Podkrkonoší do...
Podivné nálezy na pláži: Zářivý kámen nebo stará loď
enigmaplus.cz

Podivné nálezy na pláži:...

Když se takhle navečer procházíte po pláži, nikdy...