Domů     6x očištěni díky DNA: Kdo všechno byl odsouzený neprávem?
6x očištěni díky DNA: Kdo všechno byl odsouzený neprávem?
21.11.2016

Soud je uznal vinnými z odporných a krvavých zločinů. Někteří z nich dokonce sedí v cele smrti. Pak ale přijde zpráva, která jim změní svět. Testy DNA ukážou na pravého vraha.

Po dlouhých letech se mohou neprávem nařčení viníci podívat na svobodu.

ODSOUZENÝ: Kirk Bloodsworth

KDY A KDE: V roce 1984 je v malém městečku Rosedale v americkém Marylandu zavražděna 9letá dívka. Podezřelým číslo jedna se stane tehdy 24letý Kirk Bloodsworth, bývalý mariňák.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Pět svědků tehdy Kirka vidělo na místě činu ve společnosti malé dívky. Ačkoliv mladík stále trvá na své nevině, soud má jasno. Kirk si nezaslouží nic jiného než trest smrti.

POCHYBNOSTI: V roce 1993 si Kirk zažádá o testy DNA. Rozbor spermatu z těla oběti potvrdí jeho nevinu. Ještě tentýž rok je muž propuštěn na svobodu. Vyhráno ale nemá. Stát ho totiž stále obvinění nezbavil. To se stane až o 11 let později.

NOVÝ VERDIKT: Z vraždy je právě díky testu DNA usvědčen Kimberly Ruffner. Ten sedí ve vězení za znásilnění a pokus o vraždu, která se stala o pouhý měsíc později než vražda 9leté dívky. Ruffner si trest odpykává na stejném patře věznice jako Bloodsworth.

ODSOUZENÝ: Ron Williamson

KDY A KDE: Servírka Debra Sue Carterová (21) navštíví 8. prosince 1982 bar Coachlight v oklahomské Adě. O pár hodin později je nalezna znásilněná a mrtvá.

Podezření padne na bývalého baseballového hráče, 29letého Rona Williamsona.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Pomáhat mu měl jeho přítel Dennis Fritz. Oba jsou usvědčeni na základě nalezených chlupů a vlasů na místě činu. Drogově závislý Williamson je odsouzen k trestu smrti, Fritz na doživotí.

POCHYBNOSTI: „Byl jsem to já,“ přiznává se po pěti letech od rozsudku jistý Ricky Joe Simmons. Nikdo ale jeho přiznání nebere na vědomí. Když se o Simmonsově výpovědi dozví Williamson, bojuje usilovně o obnovení procesu. Marně.

NOVÝ VERDIKT: Williamsonovi zbývá 17. září 1994 jen pět dní do popravy. „Jsem nevinný!“ křičí pořád dokola ve své cele. Nakonec se mu přece jen podaří dosáhnout odložení popravy a v roce 1999 i obnovení procesu.

Po testech DNA je i s Fritzem osvobozen. Obyvatelé Ady jsou však dodnes přesvědčeni o jejich vině.

ODSOUZENÝ: Frank Lee Smith

KDY A KDE: Je 30. ledna 2000. V cele na rakovinu umírá Frank Lee Smith. Odsouzen byl za vraždu a znásilnění 8leté holčičky 15. dubna 1985 na Floridě. Za vraždu, kterou nespáchal. Holčička byla brutálně znásilněna a uškrcena.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Soud je rychlý. Smithe pozná matka děvčátka i jejich dva sousedé, Chiquita Loweová a Gerald Davis. Vzhledem k Smithově kriminální minulosti má soud jasno. Smith je odsouzen k trestu smrti.

POCHYBNOSTI: Poprava je stanovena na rok 1990, ale Smithovým obhájcům se podaří termín odložit. V roce 1998 Loweová změní svou výpověď, když jí detektivové ukážou portrét dalšího podezřelého. Obhajoba požaduje test DNA.

NOVÝ VERDIKT: Soudce však test povolí až po Smithově smrti. V prosinci 2000 je díky testům definitivně prokázána Smithova nevina.

Z vraždy navíc testy usvědčí Eddieho Leeho Mosleyho, usvědčeného násilníka, který si odpykává jiný trest ve věznici pro mentálně zaostalé.

ODSOUZENÝ: Larry Bostic

KDY A KDE: Na 30letou ženu z Fort Lauderdale si 12. října 1988 počká u ní doma neznámý útočník s nožem. Vytáhne ji ven a donutí jít s ním do zákoutí dvorku jednoho z přilehlých barů. Tam ji zmlátí a znásilní.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Policisté brzy zatknou problémového mladíka z okolí. Jmenuje se Larry Bostic. Napadená žena ho bez problémů identifikuje. Bosticovi hrozí doživotí.

„Když se přiznáš, trest bude menší,“ radí mu státní zástupce. Mladík souhlasí a dostává osm let za katrem.

POCHYBNOSTI: Po třech letech je propuštěn. Záhy je však Bostic zatčen za jiné napadení. Tentokrát je soud nekompromisní.

Za porušení podmínky dostane Bostic 17 let, za další napadení let 12. Po 14 letech Bostic tvrdí, že je v prvním případě nevinný. Žádá o test DNA.

NOVÝ VERDIKT: Test jeho tvrzení potvrdí. Sperma zajištěné ihned po činu patří někomu jinému. Žena potvrdí, že s nikým jiným sexuální styk ten den neměla. V roce 2007 je Bostic propuštěn. Druhý trest si totiž už před pár lety odseděl.

ODSOUZENÝ: Joseph White

KDY A KDE: Helen Wilsonová (68) je znásilněna, brutálně umlácena a uškrcena 5. února 1985 ve svém bytě v Beatrice v Nebrasce. Tělo objeví následující den její sestra.

Policisté mají k dispozici stopy krve, otisky prstů a sperma v těle oběti. Jedním z podezřelých je v prvních dnech po vraždě Bruce Allen Smith.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Brzy však naleznou policisté vhodnější podezřelé. Šestici kamarádů v čele s Josephem Whitem. Jednomu z party, Jamesi Deanovi, je navržena dohoda.

Když bude svědčit, navrhne mu žalobce nižší trest. Dean souhlasí. Dostane 10 let, ostatní tresty od 20 let po doživotí.

POCHYBNOSTI: Celá parta sedí ve vězení, ale pochybnosti trvají. Otisky prstů z bytu totiž nepatří nikomu z nich ani oběti. Krevní testy vycházejí neurčitě. V roce 2007 soud připouští přezkoumání stop DNA.

NOVÝ VERDIKT: Testy šokují veřejnost, ne však ty, kteří se případem déle zabývali. Sperma v těle oběti totiž patří Bruci Allenu Smithovi, prvnímu podezřelému.

Smith však svůj trest už nenastoupí, umírá v roce 1992. V roce 2008 je celá šestice omilostněna.

ODSOUZENÝ: Herman Atkins

KDY A KDE: Dne 8. dubna 1986 se život 20letého Hermana Atkinse změní v noční můru. V Americkém Lake Elsinore je v pravé poledne přepadena a znásilněna místní prodavačka obuvi. Obviněn je právě Atkins, jehož otčím je policejním důstojníkem.

PŮVODNÍ ROZSUDEK: Prodavačka popíše násilníka jako středoškoláka a v místní ročence pozná Hermana Atkinse. Ve skutečnosti ho však pozná teprve až poté, co jeho obličej uvidí na plakátech, které už policisté vytiskli, aby ho našli. Atkins je odsouzen na 45 let.

POCHYBNOSTI: Mezi důkazy, které policie uschová, naštěstí patří i svetr, který měla prodavačka na sobě. Obsahuje stopy násilníkova semene. Po celých 14 let usiluje Atkins o obnovení procesu.

NOVÝ VERDIKT: To se mu podaří v roce 1999. Test DNA potvrdí jeho nevinu. Propuštěn je o rok později. Ve svých 34 letech začne podporovat nespravedlivě odsouzené vězně.

V roce 2010 Atkins začíná studovat práva, aby dál mohl pokračovat v boji proti nespravedlnosti.

Foto: online-paralegal-degree.org, seoklaw.com, sptimes.com, orlandosentinel.com, journalstar.com, laweekly.com
Související články
Svět zločinu
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Svět zločinu
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Svět zločinu
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Svět zločinu
Swingový kmotr s božským hlasem
Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou. Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) […]
reklama
historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný