Domů     620 let od dokončení Karlova mostu: Miliardový magnet na turisty i pohromy
620 let od dokončení Karlova mostu: Miliardový magnet na turisty i pohromy
2.8.2022

Je jedním ze symbolů České republiky. Magnetem, za kterým vyrážejí turisté ze všech koutů světa. Na začátku 20. století se tu přitom místo nich kodrcají tramvaje. Ty si dnes na Karlově mostě už umíme jen těžko představit. Stejně jako to, že se mu až do 19. století říkalo úplně jinak.

Je to už šest století a dvacet let k tomu, co je dokončen. Jde o nejstarší stojící most přes řeku Vltavu na území Prahy a rovněž druhý nejstarší dochovaný most v České republice.

S nadsázkou by se dalo říct, že za jeho existenci může povodeň, která v únoru 1342 zničí Juditin most, spojující Malou Stranu se Starým Městem pražským. Provizorní dřevěná mostní konstrukce je jen krátkodobá náhrada.

A tak je po rozsáhlých diskuzích v roce 1357, prý za asistence samotného Karla IV. (1316–1378), položen základní kámen neslavnějšího mostu, jaký kdy v Česku stál. V 70. letech minulého století se objeví dokonce přesné datum 9. 7. 1357 v 5.31 ráno.

Jde ale jen o nevěrohodné hypotézy některých astronomů. Tehdy se totiž hodiny na vteřiny nebo na minuty vůbec neměřily.

Parléř je až druhý

Z jaké jiné hlavy by mohla vzejít konstrukce slavného mostu, než z té císařova oblíbeného stavitele Petra Parléře (1332/1333–1399). Tak se to alespoň dlouho předpokládalo.

V roce 2007 se ovšem přijde na to, že projektantem a prvním stavitelem mostu byl kameník Oto, zvaný též Otlin (v některých zdrojích uváděn jako Otto, zvaný Otlín).

Parléř stavbu převezme až po jeho smrti v roce 1375. To už má za sebou rozestavěný most i chvíle hrůzy, když jeden jeho pilíř poboří v roce 1367 povodeň.

Je jedním ze symbolů České republiky. Magnetem, za kterým vyrážejí turisté ze všech koutů světa. Foto: unsplash
Je jedním ze symbolů České republiky. Magnetem, za kterým vyrážejí turisté ze všech koutů světa. Foto: unsplash

Pila ať pracuje, sekera tesá,

Kdybyste se v tu dobu vydali strojem času zkontrolovat jeho konstrukci, našli byste budoucí turistický magnet v obležení dřevěných stavebních strojů. Včetně na svou dobu převratného klecového otočného jeřábu, který umožňuje otočení o 90 stupňů.

Však se také tesaři, kteří stroje vyrábějí, při stavbě mostu těší stejné důležitosti jako samotní kameníci. Ti pracují hlavně s pískovcem, který je během prací tím nejdůležitějším kamenem. A jak to je vlastně s tou oblíbenou povídačkou o vajíčkách?

Opravdu se přidávala do malty? Jde o to, kterému zdroji věříte. Ani po 620 letech od dokončení mostu totiž tato záhada nenašla jednoznačné rozuzlení.

Vajíčka ano i ne

V roce 2008 analýza vzorku malty, provedená v laboratoři Ústavu biochemie a mikrobiologie na Vysoké škole chemicko-technologické skutečně prokáže přítomnost vaječným bílkovin. Uběhne několik let a z té samé vysoké školy jdou zcela opačné zprávy.

Žádná vajíčka v maltě Karlova mostu prý nakonec použita nebyla. Ze stavitelského hlediska by to ani nedávalo smysl. Přidáním vajec by malta ztratila svou obrovskou pevnost a tuhost, kterou má. Tak si vyberte.

Součástí celé legendy je i několik úsměvných historek. Jedna vypráví o tom, jak ve Velvarech špatně pochopili králův rozkaz svážet vajíčka ze všech koutů království vzhledem k tomu, že v Praze se jich už nedostávalo.

V obavě z toho, aby se vejce po cestě nepoškodila, je raději pošlou uvařená natvrdo.

Jeho šířka je 9,40 až 9,50 metru. Foto: unsplash
Jeho šířka je 9,40 až 9,50 metru. Foto: unsplash

Drahý špás

Ať už to s vajíčky bylo jakkoliv, faktem je, že jak císař Karel IV., tak i Petr Parléř se dokončení mostu v roce 1402 nedožijí. Těžko říct, zda by je stejně nakonec netrefil šlak z výsledných nákladů na jeho vybudování.

Podle některých historiků se dnešní optikou cena vyšplhala před miliardu korun. Však také existují historky o tom, že české království muselo s ohledem na obří stavební výdaje uspořádat sbírku v kostelech.

A za jeho přechod či přejezd je následně dlouhou dobu, až do listopadu 1815, účtováno mýtné.

Mimochodem, když se 11. prosince 1378 vydá z Pražského hradu smuteční průvod s tělem Karla IV., dle některých zdrojů přejde i přes „Karlův most“ , v té chvíli ovšem s největší pravděpodobností jen provizorně dokončený s pomocí dřevěných trámů a lešení.

Uvozovky v názvu jsou na místě. Termín Karlův most je totiž spojen až s rokem 1870. Do té doby je označován jako Pražský či Kamenný most.

Oběť povodní i vandalů

Ačkoliv je jeho základní kámen prý záměrně položen v příznivém horoskopu, pohrom, které ho za léta jeho existence potkají, je poměrně dost. Často v nich hraje hlavní roli voda.

V roce 1432 udeří ve formě povodně ničivou silou, která má za následek poboření mostu na třech místech a těžké poškození pěti pilířů. V roce 1496 ho pro změnu poškodí těžký náklad.

„Most pražský probořil se tu, kdež božie muky byly, a předtiem ten den vezli kámen osmi koňmi a potom se to stalo v noci“, stojí ve starých letopisech.

Zdaleka největší škodu ale mostu způsobí povodeň ze 4. září 1890. Zaplavena je tehdy téměř třetina Prahy. Karlův most přijde hned o tři oblouky, vyvráceny jsou dva jeho pilíře.

Až do listopadu 1892 tak musí Pražané zbořené části obcházet po provizorním dřevěném mostě. Zatím poslední větší šrámy způsobí památce vandalové se spreji.

Jde o nejstarší stojící most přes řeku Vltavu na území Prahy a rovněž druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Foto: unsplash
Jde o nejstarší stojící most přes řeku Vltavu na území Prahy a rovněž druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Foto: unsplash

Byla to jízda!

Samostatnou kapitolou Karlova mostu je provoz. Když po něm nedávno prosviští monopost Formule 1, vzbudí to slušné haló. Jde ovšem jen o vzácnou výjimku v rámci natáčení reklamního spotu.

Automobily tu mají zakázáno jezdit už od roku 1965. Na dopravní prostředky je přitom Karlův most dlouho zvyklý. V roce 1821 například přes něj vede cesta prvního koňského omnibusu v Praze. V září 1905 tu dokonce začnou jezdit tramvaje. Ovšem pouze tři roky.

Pak jsou z obavy o ohrožení statiky stavby nahrazeny autobusy. Ty tady ale vydrží ještě kratší dobu. Jen rok. V roce 1932 jsou sice na čas obnoveny, během druhé světové války ale městská veřejná doprava po Karlově mostě definitivně končí.

Přes půl kilometru dlouhý

Dnes už je tak možné dostat se po něm ze Starého města na Malou Stranu jedině po svých. Ujdete přitom 515,76 metru. Přesně tak je totiž most dlouhý. Jeho šířka je 9,40 až 9,50 metru, výška chodníku je 13 metrů nad normální hladinou.

Tvoří ho 16 oblouků o rozpětí 16,62–23,38 metru. V rámci své délky je třikrát zalomený a proti proudu lehce vypouklý. Najdete tu celkem tři věže – dvě na Malé Straně a jedna na straně Starého Města.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva