Jsme ve starověkém Egyptě v době začátku 20. dynastie. Vrchní komoří Pebekkamen se stane hlavním strůjcem atentátu na faraona Ramesse III (?–1155 př. n. l.). Podobné příběhy zrad ale najdeme napříč historií – EpochaPlus.cz vám přináší pět z nich.
Na místo faraona chce strůjce vzpoury chce dosadit Pentawera, syna druhé Ramessovy ženy Teje. Spiknutí, které vstoupí do historie jako „harémové“, se však nezdaří. Mladého Pentawera budou stát jeho ambice život.
Historici se dodnes dohadují, zda byl uškrcen či dostal příležitost odejít se ctí a spáchal sebevraždu jedem. A Pebekkamen? Ten dopadne o poznání hůře. Soud mu určí smrt upálením.
Egypťané totiž věří, že poprava upálením zamezí duším viníků vstoupit do zásvětní říše.
Herodes, vrah dětí. Dokonce i svých!
Prince Judeje, syna biblického krále Heroda (73–4 př. n. l.) a jeho druhé ženy Mariamne I. (?–29 př. n. l.), Aristobula IV. pošle na popraviště jeho vlastní otec. Proč? Společně se svými bratry prý usiloval o králův život!
Paranoidní Herodes zřejmě za zradu popraví nevinné. Jediným prokazatelným konspirátorem je totiž jen jeden ze synů, Antipater II. (46–4 př. n. l.).
Poslední popravený Brit
Lord Simon Fraser (1667–1747) zřejmě nebude sympaťák. Přátel nemá mnoho, zato lidí, kteří ho nemusí, je kolem celá řada. V roce 1688 parlament sesazuje krále Jakuba II. Stuarta (1633–1701), což vyvolá řadu vzpour a válek vyvolaných jeho přívrženci.
Válečná řež nekončí ani po Jakubově smrti. Poslední vojenskou akcí je bitva u Cullodenu, vesnice na Skotské vysočině. Účast v ní podtrhne Fraserovi definitivně nohy. Dle očekávání Britové vyhrají nad skotskými horaly. Fraser je obviněn z velezrady proti koruně.
Získává smutné místo v učebnicích. Je posledním mužem, který je v Británii popraven setnutím hlavy.
Kulka pro Kulíka
Ruský velitel Grigorij Ivanovič Kulik (1890–1950) má počátku silné postavení, přátelí se dokonce se Stalinem. Brzy však doplatí na vojenské neúspěchy. Nejdříve neuspěje v takzvané Velké vlastenecké válce, poté selže u Leningradu.
Roku 1943 je sice povýšen, po dalším fiasku byl však definitivně odvolán.Nakonec je ve vykonstruovaném procesu roku 1950 odsouzen jako zrádce k trestu smrti zastřelením.
Jako jeden z důkazů proti němu jsou využity jeho špatné odhady na využití samopalů v armádě.
Falešná lovestory bez happyendu
Duncan Scott-Ford (1921–1942) byl britský námořník odsouzený k smrti oběšením za to, že předával informace nacistům během druhé světové války. V Tanzánii, ve městě Dar es Salaam, charismatickou německou dívku, která z něho šikovně vyláká první tajné informace.
Mladý námořník se po uši zamiluje.Přestože si následně uvědomí, že jde o německou agentku, ve spolupráci pokračuje. Nechá si za to už ovšem také zaplatit. Duncan přechází k obchodním plavbám. Nadále spolupracuje s německými agenty.
Ve chvíli, kdy Britové najdou nezvratné důkazy o jeho zradě a poskytování informací, je zatčen. Ačkoliv se rozhodne spolupracovat, je odsouzen a oběšen. I díky němu se nacistům podařilo nahlédnout do systému britské lodní dopravy.