Domů     5x Královské svatební průšvihy: Masakr, nenávist i zapomenutá kytka
5x Královské svatební průšvihy: Masakr, nenávist i zapomenutá kytka
31.5.2023

Svatba. Chvíle štěstí, která je dokonalým magnetem na průšvihy. Zapomenuté prstýnky, ztracené kytky, převržené dorty, nevěsty na útěku. Ale taky trapasy, tragédie a dokonce i masakry.

A věřte, že ani královské svatby, navzdory všem opatřením a dokonalé organizaci, nejsou proti podobným průšvihům imunní. Chcete důkaz? Tady jsou.

Pokus o smíření katolíků s hugenoty pomocí svatby skončí masakrem (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)
Pokus o smíření katolíků s hugenoty pomocí svatby skončí masakrem (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)

Svatba, která se změnila v masakr

Kdo: Markéta z Valois a Jindřich Navarrský

Kdy: 18. srpna 1572

Ve snaze uklidnit rozbouřené vztahy mezi katolíky a hugenoty je 18. srpna 1572 katolička Markéta z Valois (1553–1615) provdána za hugenota Jindřicha Navarrského (1553–1610).

Jindřich, který katolickou mši neuznával zůstal po většinu obřadu před kostelem, během slibu se snoubenci dívali přímo před sebe, ani jednou na sebe nepohlédli. Markéta odmítla odpovědět na otázku zda si Jindřicha bere dobrovolně.

Její bratr Karel IX. ji musel položit ruku na hlavu a přinutit ji přikývnout. Svatba byla bouřlivě oslavována i stejně bouřlivě odmítána, vyvolala však víc než jen oslavy a protesty.

Sjely se na ni tisíce hugenotů, čehož katolíci využili a šest dnů po obřadu rozpoutali Bartolomějskou noc. Masakr během něhož bylo povražděno přes 3000 hugenotů a následně v celé Francii dalších 20 000.

Přestože Alžběta zapomene kytici a zlomí se jí čelenka, je její manželství s Filipem dlouhé a šťastné. (Cecil Beaton, Library and Archives Canada, Volné dílo, commons.wikimedia)
Přestože Alžběta zapomene kytici a zlomí se jí čelenka, je její manželství s Filipem dlouhé a šťastné. (Cecil Beaton, Library and Archives Canada, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zlomená čelenka a zapomenutá kytka

Kdo: Filip a Alžběta II

Kdy: 20. listopadu 1947

Od roku 1919, kdy ji nechají vyrobit pro královnu Marii (1867–1953), vlastní britská královská rodina diamanty bohatě posázenou čelenku vyrobenou ze zlata a stříbra.

V srpnu 1936 ji Marie dává jako svatební dar své snaše Alžbětě (1900–2002), známé později jako Královna matka. Ta ji v roce 1947 v rámci svatební tradice “něco půjčeného“ zapůjčí své dceři Alžbětě II. (*1926) pro její sňatek s princem Filipem (*1921).

Když ji však v Buckinghamském paláci oblékají, dojde krátce před odjezdem do Westminsterského opatství k nehodě. Kadeřník čelenku nešťastnou náhodou zlomí. Organizátoři nezaváhají a policejní eskorta bleskově dopraví královského klenotníka do jeho dílny.

„Neboj se, bude to včas hotovo,“ uklidňuje Alžběta dceru a nemýlí se. Čelenka je opravena tak dobře, že ji Alžběta může v roce 1973 půjčit i své vnučce, princezně Anně (*1950), když si bere kapitána Marka Phillipse (*1948).

Ale zpět ke svatbě Alžběty II a Filipa, protože zlomenou čelenkou to nekončí. Nervozní nevěsta si totiž zapomene na obřad vzít tradiční kytici, což samozřejmě pozorným divákům neunikne.

Navzdory všem zádrhelům je manželství šťastné a Alžběta II s Filipem jsou spolu celý život!

Zdání někdy klame, a přestože svatba Diany a Charlese vypadá idylicky, je to svatba bez lásky. (pxfuel)
Zdání někdy klame, a přestože svatba Diany a Charlese vypadá idylicky, je to svatba bez lásky. (pxfuel)

Svatba bez lásky

Kdo: Diana a Charles

Kdy: 29. července 1981

I když to všechno na první pohled vypadalo bezchybně a idylicky, všechno špatně je i v případě svatby Charlese, prince z Walesu (*1948) a Diany Frances Spencerové (1961–1997), jejichž manželství je odsouzeno k nezdaru ještě dřív než si řeknou „ano“.

„Nemůžu si ho vzít, nemůžu to udělat, to je naprosto šílené,“ tvrdí své sestře Sarah (*1955), se kterou mimochodem chodil Charles před ní. Jenže rozjetý kolotoč už nejde zastavit. Přípravy běží a celý honosný obřad proběhne bez potíží.

Pokud tedy nepočítáme, že Diana během svého slibu popletla Charlesovo jméno, bolela ji hlava z příliš těžké korunky, jedna z družiček zakopla, rozplakala se a nebyla k utišení, a že se Dianě do svatby příliš nechtělo.

Nicméně, ani Charles se do ženění příliš nehrne. Později ve své biografii přizná, že byl k manželství donucen.

„Byl to můj otec Filip, který se postaral o to, abychom se vzali, bez ohledu na to, jak se cítím a co bych si přál“. Manželství, které jak se později ukazuje, nikdy příliš nefunguje, se rozpadne v roce 1996 a každý si jde svou cestou.

Charles ke své celoživotní lásce, vévodkyni Camille (*1947) a královskému trůnu, Diana bohužel vstříc smrti při autonehodě o necelý rok později.

Foto: commons.wikimedia, pxfuel
Související články
Historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
reklama
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v