Domů     5x Královské svatební průšvihy: Masakr, nenávist i zapomenutá kytka
5x Královské svatební průšvihy: Masakr, nenávist i zapomenutá kytka
31.5.2023

Svatba. Chvíle štěstí, která je dokonalým magnetem na průšvihy. Zapomenuté prstýnky, ztracené kytky, převržené dorty, nevěsty na útěku. Ale taky trapasy, tragédie a dokonce i masakry.

A věřte, že ani královské svatby, navzdory všem opatřením a dokonalé organizaci, nejsou proti podobným průšvihům imunní. Chcete důkaz? Tady jsou.

Pokus o smíření katolíků s hugenoty pomocí svatby skončí masakrem (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)
Pokus o smíření katolíků s hugenoty pomocí svatby skončí masakrem (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)

Svatba, která se změnila v masakr

Kdo: Markéta z Valois a Jindřich Navarrský

Kdy: 18. srpna 1572

Ve snaze uklidnit rozbouřené vztahy mezi katolíky a hugenoty je 18. srpna 1572 katolička Markéta z Valois (1553–1615) provdána za hugenota Jindřicha Navarrského (1553–1610).

Jindřich, který katolickou mši neuznával zůstal po většinu obřadu před kostelem, během slibu se snoubenci dívali přímo před sebe, ani jednou na sebe nepohlédli. Markéta odmítla odpovědět na otázku zda si Jindřicha bere dobrovolně.

Její bratr Karel IX. ji musel položit ruku na hlavu a přinutit ji přikývnout. Svatba byla bouřlivě oslavována i stejně bouřlivě odmítána, vyvolala však víc než jen oslavy a protesty.

Sjely se na ni tisíce hugenotů, čehož katolíci využili a šest dnů po obřadu rozpoutali Bartolomějskou noc. Masakr během něhož bylo povražděno přes 3000 hugenotů a následně v celé Francii dalších 20 000.

Přestože Alžběta zapomene kytici a zlomí se jí čelenka, je její manželství s Filipem dlouhé a šťastné. (Cecil Beaton, Library and Archives Canada, Volné dílo, commons.wikimedia)
Přestože Alžběta zapomene kytici a zlomí se jí čelenka, je její manželství s Filipem dlouhé a šťastné. (Cecil Beaton, Library and Archives Canada, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zlomená čelenka a zapomenutá kytka

Kdo: Filip a Alžběta II

Kdy: 20. listopadu 1947

Od roku 1919, kdy ji nechají vyrobit pro královnu Marii (1867–1953), vlastní britská královská rodina diamanty bohatě posázenou čelenku vyrobenou ze zlata a stříbra.

V srpnu 1936 ji Marie dává jako svatební dar své snaše Alžbětě (1900–2002), známé později jako Královna matka. Ta ji v roce 1947 v rámci svatební tradice “něco půjčeného“ zapůjčí své dceři Alžbětě II. (*1926) pro její sňatek s princem Filipem (*1921).

Když ji však v Buckinghamském paláci oblékají, dojde krátce před odjezdem do Westminsterského opatství k nehodě. Kadeřník čelenku nešťastnou náhodou zlomí. Organizátoři nezaváhají a policejní eskorta bleskově dopraví královského klenotníka do jeho dílny.

„Neboj se, bude to včas hotovo,“ uklidňuje Alžběta dceru a nemýlí se. Čelenka je opravena tak dobře, že ji Alžběta může v roce 1973 půjčit i své vnučce, princezně Anně (*1950), když si bere kapitána Marka Phillipse (*1948).

Ale zpět ke svatbě Alžběty II a Filipa, protože zlomenou čelenkou to nekončí. Nervozní nevěsta si totiž zapomene na obřad vzít tradiční kytici, což samozřejmě pozorným divákům neunikne.

Navzdory všem zádrhelům je manželství šťastné a Alžběta II s Filipem jsou spolu celý život!

Zdání někdy klame, a přestože svatba Diany a Charlese vypadá idylicky, je to svatba bez lásky. (pxfuel)
Zdání někdy klame, a přestože svatba Diany a Charlese vypadá idylicky, je to svatba bez lásky. (pxfuel)

Svatba bez lásky

Kdo: Diana a Charles

Kdy: 29. července 1981

I když to všechno na první pohled vypadalo bezchybně a idylicky, všechno špatně je i v případě svatby Charlese, prince z Walesu (*1948) a Diany Frances Spencerové (1961–1997), jejichž manželství je odsouzeno k nezdaru ještě dřív než si řeknou „ano“.

„Nemůžu si ho vzít, nemůžu to udělat, to je naprosto šílené,“ tvrdí své sestře Sarah (*1955), se kterou mimochodem chodil Charles před ní. Jenže rozjetý kolotoč už nejde zastavit. Přípravy běží a celý honosný obřad proběhne bez potíží.

Pokud tedy nepočítáme, že Diana během svého slibu popletla Charlesovo jméno, bolela ji hlava z příliš těžké korunky, jedna z družiček zakopla, rozplakala se a nebyla k utišení, a že se Dianě do svatby příliš nechtělo.

Nicméně, ani Charles se do ženění příliš nehrne. Později ve své biografii přizná, že byl k manželství donucen.

„Byl to můj otec Filip, který se postaral o to, abychom se vzali, bez ohledu na to, jak se cítím a co bych si přál“. Manželství, které jak se později ukazuje, nikdy příliš nefunguje, se rozpadne v roce 1996 a každý si jde svou cestou.

Charles ke své celoživotní lásce, vévodkyni Camille (*1947) a královskému trůnu, Diana bohužel vstříc smrti při autonehodě o necelý rok později.

Foto: commons.wikimedia, pxfuel
reklama
Související články
Historie
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Historie
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
Historie
Práva Židů u nás: Jejich postavení zlepšil reformní císař Josef II.
O vydání prvních privilegií Židům žijícím u nás se postaral Václav I. (1205–1253), jejich znění ale bohužel neznáme. Postavení Židů pak v letech 1254–1262 upravuje jeho syn Přemysl Otakar II. (kolem R. 1233–1278) ve spise Statuta Iudaeorum. Stávají se královským majetkem, protože získávají postavení služebníků královské komory. Útok na ně se tak v podstatě rovná útoku přímo […]
Historie
Konec templářů: Neposlušné bratry natahovali na skřipec a pálili ohněm
Proces s řádem templářů je na podzim roku 1307 v plném proudu. Francouzský král Filip IV. Sličný řádí. „Budu prověřovat obvinění templářů. Věřím, že jsou neodůvodněná,“ rozhodne papež Klement V. a v prosinci 1307 vysílá do Paříže dva kardinály. Velmistr řádu templářů Jakub de Molay (kolem r. 1243–1314) a řada dalších templářů odvolává své vynucené přiznání. Svatá otec […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem