Domů     Příběh smartphonu: Jak se zrodil chytrý společník do kapsy, který umí téměř vše
Příběh smartphonu: Jak se zrodil chytrý společník do kapsy, který umí téměř vše
31.5.2023

O chytrých telefonech se mluvilo už před rokem 2000. Ale sám Steve Jobs při představování prvního iPhonu v roce 2007 poznamenal: „Dnešní chytré telefony ve skutečnosti nejsou moc chytré. A obtížně se s nimi pracuje.“

Měl pravdu. Odkdy tedy můžeme mluvit o skutečně chytrých telefonech?

Z dnešního hlediska bychom zřejmě řekli, že chytrý telefon musí mít připojení k internetu, kvalitní a rychlý hardware i software, přehrávač hudby i videí, vlastní operační systém s možností nejrůznějšího rozšiřování pomocí aplikací, fotoaparát a kameru v jednom, navigaci, plánovač a tak dále a tak dále.

S nadsázkou se dá říci, že dnes není již žádná činnost, s níž by vám chytrý telefon nedokázal pomoci. Odkdy toto telefony splňují? Pojďme zabrousit do historie.

Značka BlackBerry sází na hardwarovou klávesnici. FOTO: Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Značka BlackBerry sází na hardwarovou klávesnici. FOTO: Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Mobilní ostružina

Vzpomínáte na BlackBerry? Tenhle průkopník mezi chytrými telefony se na trhu objevil někdy po roce 2000 a disponoval klávesnicí QWERTY, tedy stejným uspořádáním kláves s písmeny, jaké známe z klávesnice počítače.

Nebylo tu však jen BlackBerry, na podobné řešení sázely i další firmy jako Nokia nebo Windows Mobile. Všechny tyto telefony se však potýkaly s obdobnými problémy:

neuspokojivým uživatelským rozhraním, nízkou rychlostí, nepraktickými rozměry, ale hlavně slabou baterií. Problémy s baterií ostatně vyřešil až příchod Li-ion baterie.

Abychom byli přesní, tento typ baterie byl vynalezen už v 80. letech 20. století a na trhu uspěl už koncem 90. let, ale trvalo ještě nějakou dobu, než se „Li-ionka“ prosadila do mobilů.

Jobsovo miminko

Skutečný zlom přichází opravdu až s příchodem prvního iPhonu v roce 2007, který nejenže řeší výše zmíněné problémy prvních smartphonů, ale navíc přináší řadu novinek.

Zatímco první chytré telefony byly ovládány buď zmíněnou klávesnicí (což se také neosvědčilo jako ideální způsob), případně dotykovým displejem fungujícím na rezistentním principu, kdy zařízení displeje pozná polohu prstu poklesem odporu v daném místě, nový iPhone od Applu přináší kapacitní dotykový displej, který se osvědčí mnohem lépe.

Navíc ho lze ovládat i kombinací pohybů prstů, kdy si například dvěma prsty přiblížíte text na displeji. Netřeba tyto pohyby blíže popisovat, dnes je již všichni dobře známe.

Z nuly na miliardu

Byť měl první iPhone řadu nedostatků, dodnes můžeme tvrdit, že určil zásadní rysy chytrého telefonu tak, jak jej známe dnes – možnost stahování různých aplikací z centralizovaného obchodu, placatý a jednoduchý design, připojení na cloudové úložiště a konečně i možnost platit mobilem, což je rovněž funkce, kterou i my Češi využíváme stále více.

Tento stroj si lidé po celém světě zamilovali a už v roce 2012 vlastnila nějaký typ smartphonu miliarda lidí po celém světě!

Frank Canova je vlastně otec smartphonu. FOTO: Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Frank Canova je vlastně otec smartphonu. FOTO: Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Za vším hledej IBM

Pokud však zapátráme ještě více do historie a budeme hledat prvopočátky technologií potřebných pro smartphony, pak se dostaneme do raných 90. let 20. století, kdy Frank J. Canova (*1956), zaměstnanec společnosti IBM, přišel na to, že čipy a bezdrátová technologie se již natolik zmenšily, že by je bylo možné používat v ručních, malých a přenositelných zařízeních.

A tím se dostáváme ke stroji zvanému Angler, což je přístroj, který je někdy označován jako první smartphone vůbec.

Prototyp byl společností IBM představen v roce 1992. Vylepšená verze tohoto zařízení pak byla zákazníkům nabídnuta v roce 1944 pod názvem Simon Personal Computer.

Simon dokázal telefonovat se spřízněnými zařízeními, posílat a přijímat faxy a e-maily, měl kalendář, poznámkový blok, plánovač, kalkulačku, hodiny, a ještě několik dalších aplikací jako mapy nebo zprávy.

Slovo z roku 1995

Pokud se divíte tomu, že jste o Simonovi ještě neslyšeli, tak není divu. Komerčního úspěchu totiž nedosáhl. Důvody byly podobné jako ty, proč se neprosadily smartphony typu BlackBerry. Tedy příliš velké rozměry a slabá baterie s krátkou výdrží.

Zajímavé však je, že i když dnes o Simonovi hovoříme často jako o prvním smartphonu, tak tento stroj jím v době, kdy byl na trhu aktuální, nikdy označován nebyl.

Slovo smartphone začalo být v tisku používáno až někdy kolem roku 1995 v souvislosti s přístrojem PhoneWriter Communicator společnosti AT&T.

Ukrutně drahý hybrid

Když už jsme u prapočátků smartphonů, tak ještě připomeňme, že ty první byly většinou spárovány ještě s dodatkovým zařízeními PDA, na nichž běhaly rané verze operačních systémů jako Paalm OS, Newton OS, Symbian nebo Windows CE či Pocket CE. Tyto systémy se až později vyvinuly v první skutečné operační systémy smartphonů.

O prvních chytrých telefonech se tedy hovoří jako o hybridních zařízeních. Problémy těchto strojů není těžké odhadnout. Kromě celkově obřích rozměrů a slabých baterií to byla i astronomická suma, kterou musel zákazník za takový produkt zaplatit.

A jelikož smartphony touto dobou ještě nebyly v módě, nenašlo se mnoho zákazníků, kteří by měli chuť sáhnout tak hluboko do peněženky.

Stačí pár měsíců a novinky se mění v zastaralé přístroje. FOTO: gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0
Stačí pár měsíců a novinky se mění v zastaralé přístroje. FOTO: gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0

Závod v novinkách

Po období rozpačitých prvních krůčků přichází naopak období rychlého progresu, které začíná zhruba rokem 2010. V roce 2011 přichází Motorola Atrix 4G, první přístroj s technologií umožňující rozpoznávat uživatele podle otisků prstů.

V roce 2012 je tu zas Samsung Galaxy S3 s technologií bezdrátového nabíjení a 4G-LTE variantou čtyřjádrového procesoru.

Zajímavá změna přichází i v roce 2015, kdy řada výrobců následuje trend, který nastavil Apple, tedy že u chytrých telefonů uživatel nemůže sám vyměňovat baterii. Od roku 2019 již většina nových smartphonů disponuje více než jednou kamerou.

Většina je také voděodolná, a může se tedy pochlubit technologií IP67 a IP68, a mají i funkci rozpoznávání obličeje.

Foto: Web Summit / Creative Commons / CC BY 2.0, Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
svět zločinu
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na […]
Dian Fosseyová: Vražda v srdci Afriky ukončila výzkum goril
Americká zooložka Dian Fosseyová tolik toužila věnovat se výzkumu horských goril v srdci Afriky, že neváhala nechat si před první cestou vyoperovat zdravé slepé střevo, aby jí jeho případný budoucí zánět v odlehlých končinách nebránil v práci. Možná ale doplatila na to, jak moc byla oddaná své práci. Tady zůstanu do konce života Horské gorily […]
Nezaplacená přiznání Sophie Lorenové?
„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní. Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak […]
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan