Domů     Příběh smartphonu: Jak se zrodil chytrý společník do kapsy, který umí téměř vše
Příběh smartphonu: Jak se zrodil chytrý společník do kapsy, který umí téměř vše
31.5.2023

O chytrých telefonech se mluvilo už před rokem 2000. Ale sám Steve Jobs při představování prvního iPhonu v roce 2007 poznamenal: „Dnešní chytré telefony ve skutečnosti nejsou moc chytré. A obtížně se s nimi pracuje.“

Měl pravdu. Odkdy tedy můžeme mluvit o skutečně chytrých telefonech?

Z dnešního hlediska bychom zřejmě řekli, že chytrý telefon musí mít připojení k internetu, kvalitní a rychlý hardware i software, přehrávač hudby i videí, vlastní operační systém s možností nejrůznějšího rozšiřování pomocí aplikací, fotoaparát a kameru v jednom, navigaci, plánovač a tak dále a tak dále.

S nadsázkou se dá říci, že dnes není již žádná činnost, s níž by vám chytrý telefon nedokázal pomoci. Odkdy toto telefony splňují? Pojďme zabrousit do historie.

Značka BlackBerry sází na hardwarovou klávesnici. FOTO: Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Značka BlackBerry sází na hardwarovou klávesnici. FOTO: Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Mobilní ostružina

Vzpomínáte na BlackBerry? Tenhle průkopník mezi chytrými telefony se na trhu objevil někdy po roce 2000 a disponoval klávesnicí QWERTY, tedy stejným uspořádáním kláves s písmeny, jaké známe z klávesnice počítače.

Nebylo tu však jen BlackBerry, na podobné řešení sázely i další firmy jako Nokia nebo Windows Mobile. Všechny tyto telefony se však potýkaly s obdobnými problémy:

neuspokojivým uživatelským rozhraním, nízkou rychlostí, nepraktickými rozměry, ale hlavně slabou baterií. Problémy s baterií ostatně vyřešil až příchod Li-ion baterie.

Abychom byli přesní, tento typ baterie byl vynalezen už v 80. letech 20. století a na trhu uspěl už koncem 90. let, ale trvalo ještě nějakou dobu, než se „Li-ionka“ prosadila do mobilů.

Jobsovo miminko

Skutečný zlom přichází opravdu až s příchodem prvního iPhonu v roce 2007, který nejenže řeší výše zmíněné problémy prvních smartphonů, ale navíc přináší řadu novinek.

Zatímco první chytré telefony byly ovládány buď zmíněnou klávesnicí (což se také neosvědčilo jako ideální způsob), případně dotykovým displejem fungujícím na rezistentním principu, kdy zařízení displeje pozná polohu prstu poklesem odporu v daném místě, nový iPhone od Applu přináší kapacitní dotykový displej, který se osvědčí mnohem lépe.

Navíc ho lze ovládat i kombinací pohybů prstů, kdy si například dvěma prsty přiblížíte text na displeji. Netřeba tyto pohyby blíže popisovat, dnes je již všichni dobře známe.

Z nuly na miliardu

Byť měl první iPhone řadu nedostatků, dodnes můžeme tvrdit, že určil zásadní rysy chytrého telefonu tak, jak jej známe dnes – možnost stahování různých aplikací z centralizovaného obchodu, placatý a jednoduchý design, připojení na cloudové úložiště a konečně i možnost platit mobilem, což je rovněž funkce, kterou i my Češi využíváme stále více.

Tento stroj si lidé po celém světě zamilovali a už v roce 2012 vlastnila nějaký typ smartphonu miliarda lidí po celém světě!

Frank Canova je vlastně otec smartphonu. FOTO: Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Frank Canova je vlastně otec smartphonu. FOTO: Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Za vším hledej IBM

Pokud však zapátráme ještě více do historie a budeme hledat prvopočátky technologií potřebných pro smartphony, pak se dostaneme do raných 90. let 20. století, kdy Frank J. Canova (*1956), zaměstnanec společnosti IBM, přišel na to, že čipy a bezdrátová technologie se již natolik zmenšily, že by je bylo možné používat v ručních, malých a přenositelných zařízeních.

A tím se dostáváme ke stroji zvanému Angler, což je přístroj, který je někdy označován jako první smartphone vůbec.

Prototyp byl společností IBM představen v roce 1992. Vylepšená verze tohoto zařízení pak byla zákazníkům nabídnuta v roce 1944 pod názvem Simon Personal Computer.

Simon dokázal telefonovat se spřízněnými zařízeními, posílat a přijímat faxy a e-maily, měl kalendář, poznámkový blok, plánovač, kalkulačku, hodiny, a ještě několik dalších aplikací jako mapy nebo zprávy.

Slovo z roku 1995

Pokud se divíte tomu, že jste o Simonovi ještě neslyšeli, tak není divu. Komerčního úspěchu totiž nedosáhl. Důvody byly podobné jako ty, proč se neprosadily smartphony typu BlackBerry. Tedy příliš velké rozměry a slabá baterie s krátkou výdrží.

Zajímavé však je, že i když dnes o Simonovi hovoříme často jako o prvním smartphonu, tak tento stroj jím v době, kdy byl na trhu aktuální, nikdy označován nebyl.

Slovo smartphone začalo být v tisku používáno až někdy kolem roku 1995 v souvislosti s přístrojem PhoneWriter Communicator společnosti AT&T.

Ukrutně drahý hybrid

Když už jsme u prapočátků smartphonů, tak ještě připomeňme, že ty první byly většinou spárovány ještě s dodatkovým zařízeními PDA, na nichž běhaly rané verze operačních systémů jako Paalm OS, Newton OS, Symbian nebo Windows CE či Pocket CE. Tyto systémy se až později vyvinuly v první skutečné operační systémy smartphonů.

O prvních chytrých telefonech se tedy hovoří jako o hybridních zařízeních. Problémy těchto strojů není těžké odhadnout. Kromě celkově obřích rozměrů a slabých baterií to byla i astronomická suma, kterou musel zákazník za takový produkt zaplatit.

A jelikož smartphony touto dobou ještě nebyly v módě, nenašlo se mnoho zákazníků, kteří by měli chuť sáhnout tak hluboko do peněženky.

Stačí pár měsíců a novinky se mění v zastaralé přístroje. FOTO: gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0
Stačí pár měsíců a novinky se mění v zastaralé přístroje. FOTO: gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0

Závod v novinkách

Po období rozpačitých prvních krůčků přichází naopak období rychlého progresu, které začíná zhruba rokem 2010. V roce 2011 přichází Motorola Atrix 4G, první přístroj s technologií umožňující rozpoznávat uživatele podle otisků prstů.

V roce 2012 je tu zas Samsung Galaxy S3 s technologií bezdrátového nabíjení a 4G-LTE variantou čtyřjádrového procesoru.

Zajímavá změna přichází i v roce 2015, kdy řada výrobců následuje trend, který nastavil Apple, tedy že u chytrých telefonů uživatel nemůže sám vyměňovat baterii. Od roku 2019 již většina nových smartphonů disponuje více než jednou kamerou.

Většina je také voděodolná, a může se tedy pochlubit technologií IP67 a IP68, a mají i funkci rozpoznávání obličeje.

Foto: Web Summit / Creative Commons / CC BY 2.0, Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0
reklama
Související články
Věda a technika
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
Věda a technika
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
enigmaplus.cz
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
Barokní zámek Lemberk, který najdeme nedaleko Jablonného v Podještědí, patří mezi velmi tajemná a mystická místa. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
21stoleti.cz
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud naleze
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,