Domů     Příběh smartphonu: Jak se zrodil chytrý společník do kapsy, který umí téměř vše
Příběh smartphonu: Jak se zrodil chytrý společník do kapsy, který umí téměř vše
31.5.2023

O chytrých telefonech se mluvilo už před rokem 2000. Ale sám Steve Jobs při představování prvního iPhonu v roce 2007 poznamenal: „Dnešní chytré telefony ve skutečnosti nejsou moc chytré. A obtížně se s nimi pracuje.“

Měl pravdu. Odkdy tedy můžeme mluvit o skutečně chytrých telefonech?

Z dnešního hlediska bychom zřejmě řekli, že chytrý telefon musí mít připojení k internetu, kvalitní a rychlý hardware i software, přehrávač hudby i videí, vlastní operační systém s možností nejrůznějšího rozšiřování pomocí aplikací, fotoaparát a kameru v jednom, navigaci, plánovač a tak dále a tak dále.

S nadsázkou se dá říci, že dnes není již žádná činnost, s níž by vám chytrý telefon nedokázal pomoci. Odkdy toto telefony splňují? Pojďme zabrousit do historie.

Značka BlackBerry sází na hardwarovou klávesnici. FOTO: Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Značka BlackBerry sází na hardwarovou klávesnici. FOTO: Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Mobilní ostružina

Vzpomínáte na BlackBerry? Tenhle průkopník mezi chytrými telefony se na trhu objevil někdy po roce 2000 a disponoval klávesnicí QWERTY, tedy stejným uspořádáním kláves s písmeny, jaké známe z klávesnice počítače.

Nebylo tu však jen BlackBerry, na podobné řešení sázely i další firmy jako Nokia nebo Windows Mobile. Všechny tyto telefony se však potýkaly s obdobnými problémy:

neuspokojivým uživatelským rozhraním, nízkou rychlostí, nepraktickými rozměry, ale hlavně slabou baterií. Problémy s baterií ostatně vyřešil až příchod Li-ion baterie.

Abychom byli přesní, tento typ baterie byl vynalezen už v 80. letech 20. století a na trhu uspěl už koncem 90. let, ale trvalo ještě nějakou dobu, než se „Li-ionka“ prosadila do mobilů.

Jobsovo miminko

Skutečný zlom přichází opravdu až s příchodem prvního iPhonu v roce 2007, který nejenže řeší výše zmíněné problémy prvních smartphonů, ale navíc přináší řadu novinek.

Zatímco první chytré telefony byly ovládány buď zmíněnou klávesnicí (což se také neosvědčilo jako ideální způsob), případně dotykovým displejem fungujícím na rezistentním principu, kdy zařízení displeje pozná polohu prstu poklesem odporu v daném místě, nový iPhone od Applu přináší kapacitní dotykový displej, který se osvědčí mnohem lépe.

Navíc ho lze ovládat i kombinací pohybů prstů, kdy si například dvěma prsty přiblížíte text na displeji. Netřeba tyto pohyby blíže popisovat, dnes je již všichni dobře známe.

Z nuly na miliardu

Byť měl první iPhone řadu nedostatků, dodnes můžeme tvrdit, že určil zásadní rysy chytrého telefonu tak, jak jej známe dnes – možnost stahování různých aplikací z centralizovaného obchodu, placatý a jednoduchý design, připojení na cloudové úložiště a konečně i možnost platit mobilem, což je rovněž funkce, kterou i my Češi využíváme stále více.

Tento stroj si lidé po celém světě zamilovali a už v roce 2012 vlastnila nějaký typ smartphonu miliarda lidí po celém světě!

Frank Canova je vlastně otec smartphonu. FOTO: Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Frank Canova je vlastně otec smartphonu. FOTO: Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Za vším hledej IBM

Pokud však zapátráme ještě více do historie a budeme hledat prvopočátky technologií potřebných pro smartphony, pak se dostaneme do raných 90. let 20. století, kdy Frank J. Canova (*1956), zaměstnanec společnosti IBM, přišel na to, že čipy a bezdrátová technologie se již natolik zmenšily, že by je bylo možné používat v ručních, malých a přenositelných zařízeních.

A tím se dostáváme ke stroji zvanému Angler, což je přístroj, který je někdy označován jako první smartphone vůbec.

Prototyp byl společností IBM představen v roce 1992. Vylepšená verze tohoto zařízení pak byla zákazníkům nabídnuta v roce 1944 pod názvem Simon Personal Computer.

Simon dokázal telefonovat se spřízněnými zařízeními, posílat a přijímat faxy a e-maily, měl kalendář, poznámkový blok, plánovač, kalkulačku, hodiny, a ještě několik dalších aplikací jako mapy nebo zprávy.

Slovo z roku 1995

Pokud se divíte tomu, že jste o Simonovi ještě neslyšeli, tak není divu. Komerčního úspěchu totiž nedosáhl. Důvody byly podobné jako ty, proč se neprosadily smartphony typu BlackBerry. Tedy příliš velké rozměry a slabá baterie s krátkou výdrží.

Zajímavé však je, že i když dnes o Simonovi hovoříme často jako o prvním smartphonu, tak tento stroj jím v době, kdy byl na trhu aktuální, nikdy označován nebyl.

Slovo smartphone začalo být v tisku používáno až někdy kolem roku 1995 v souvislosti s přístrojem PhoneWriter Communicator společnosti AT&T.

Ukrutně drahý hybrid

Když už jsme u prapočátků smartphonů, tak ještě připomeňme, že ty první byly většinou spárovány ještě s dodatkovým zařízeními PDA, na nichž běhaly rané verze operačních systémů jako Paalm OS, Newton OS, Symbian nebo Windows CE či Pocket CE. Tyto systémy se až později vyvinuly v první skutečné operační systémy smartphonů.

O prvních chytrých telefonech se tedy hovoří jako o hybridních zařízeních. Problémy těchto strojů není těžké odhadnout. Kromě celkově obřích rozměrů a slabých baterií to byla i astronomická suma, kterou musel zákazník za takový produkt zaplatit.

A jelikož smartphony touto dobou ještě nebyly v módě, nenašlo se mnoho zákazníků, kteří by měli chuť sáhnout tak hluboko do peněženky.

Stačí pár měsíců a novinky se mění v zastaralé přístroje. FOTO: gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0
Stačí pár měsíců a novinky se mění v zastaralé přístroje. FOTO: gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0

Závod v novinkách

Po období rozpačitých prvních krůčků přichází naopak období rychlého progresu, které začíná zhruba rokem 2010. V roce 2011 přichází Motorola Atrix 4G, první přístroj s technologií umožňující rozpoznávat uživatele podle otisků prstů.

V roce 2012 je tu zas Samsung Galaxy S3 s technologií bezdrátového nabíjení a 4G-LTE variantou čtyřjádrového procesoru.

Zajímavá změna přichází i v roce 2015, kdy řada výrobců následuje trend, který nastavil Apple, tedy že u chytrých telefonů uživatel nemůže sám vyměňovat baterii. Od roku 2019 již většina nových smartphonů disponuje více než jednou kamerou.

Většina je také voděodolná, a může se tedy pochlubit technologií IP67 a IP68, a mají i funkci rozpoznávání obličeje.

Foto: Web Summit / Creative Commons / CC BY 2.0, Kt38138 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Frank Canova / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, gilipollastv / Creative Commons / CC BY 2.0
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi