Domů     5P bezpečných chvil za volantem
5P bezpečných chvil za volantem
15.3.2024

Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování?

Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá nebezpečí můžeme vlastním přičiněním omezit. Připomeňme si 5P pro bezpečnou jízdu!

1. Posez

Naučte se zacházet se sedadlem

Už první vteřiny jízdy mohou rozhodnout o tom, zda se po dojetí do cíle budeme cítit vyčerpaní a zničení. Základem je totiž správné nastavení sedadla.

Co si budeme namlouvat, sedadla v autech neposkytují právě dokonalé pohodlí, i když se nám to při pohledu na lákavé měkké čalounění může zdát. Při sezení v autě chtě nechtě zaujímáme nepřirozenou pozici, při níž jsou kolena výš než kyčle.

Alespoň trochu můžeme nepříznivé důsledky takové polohy eliminovat tím, že si správně nastavíme úhel mezi sedákem a opěradlem. Ten by se měl pohybovat v rozmezí 95 až 100 stupňů.

Zapomeňme na představu, že čím víc si sklopíme opěradlo, tím se nám bude sedět pohodlněji. Pro řízení je naopak ideální co nejvzpřímenější pozice.

Řidič tak nejen nejlépe vzdoruje mikrospánku, ale také lépe sleduje chování vozu, nemluvě o tom, že právě při takové poloze nejlépe fungují bezpečnostní pásy. Ohlídejme si vzdálenost od volantu.

Pokud se opřeme a natáhneme ruku, zápěstí by mělo dosáhnout na horní hranu volantu. Všestranně nastavitelná sedadla moderních aut disponují i možností změny bederní podpěry.

Pokud je vaše sedadlo starší, postačí vložit si za záda v úrovni pasu třeba složenou deku.

2. Přestávky

Kdo zastaví, vyhraje

Připadáte si jako frajer, když urazíte celou cestu do Chorvatska na jeden zátah? Ať už jste sebezkušenější, ohrožujete tím sebe i své pasažéry.

I když to nepozorujete, tělo v náročných podmínkách tuhne a svaly postupně ztrácejí schopnost rychle a správně reagovat. Je spočítáno, že u průměrného motoristy klesá koncentrace po stokilometrové jízdě po dálnici zhruba o pětinu.

Pokud jedeme v noci nebo za snížené viditelnosti, je to ještě víc. Snížená schopnost soustředění ovšem znamená drahocenné zlomky vteřiny, které nám mohou chybět při nenadálé nutnosti řešit rizikovou dopravní situaci.

Únava a vyčerpání se pak může projevit takzvaným mikrospánkem. Tento krátkodobý výpadek pozornosti nemusí trvat ani celou sekundu, ale jeho následky mohou být v provozu fatální.

Věnujme proto pozornost signálům, které nám předtím naše tělo vysílá, a poskytněme mu patřičnou relaxaci. Zvlášť rizikovými časy jsou období od půlnoci ro časného rána či po obědě.

Každých 60 až 120 minut bychom měli zastavit na vhodném místě, vystoupit a alespoň pět minut se pohybovat. Protáhnut se, projít se či proběhnout, nabrat kyslík do plic, prostě změnit stereotyp. Vyplatí se to.

3. Potraviny

Voda je víc než káva

Rozšířeným mýtem je názor, že hodně kávy se postará o to, abychom udrželi pozornost a neusnuli. Ano, káva pomáhá stimulovat organismus, ale účinky kofeinu se projeví až zhruba po 30 minutách. Našemu tělu ale mnohem víc chybí jiná tekutina – voda.

Při dlouhé jízdě hrozí dehydratace, a tak bychom měli vypít mnohem víc vody než kávy. Energii pak tělu, od kterého požadujeme stoprocentní výkon, nejlépe dodáme ve formě sacharidů. Hodí se mít po ruce ovoce, med či bonbóny s hroznovým cukrem.

Pověstné české řízky sbalené na cestu opravdu nejsou ideální, protože únavu vzhledem k náročnému trávení spíše vyvolají, než zaženou. Nahraďme je třeba celozrnným pečivem. Jíst bychom měli raději menší porce, ovšem častěji.

Můžeme k tomu využít pravidelné přestávky, protože jíst při řízení není právě bezpečné. Předpisy zapovídají držet v ruce mobil a o rohlíku nic neříkají, ale dělení pozornosti na jídlo a řízení je stejné.

Podle statistik se konzumace jídla za volantem podílí na větším počtu dopravních nehod než telefonování nebo kouření.

4. Průvan

Svaly nechtějí do ledničky

Nikomu se samozřejmě necestuje dobře za horkého letního dne v rozpálené plechové krabici. Od toho výrobci vybavují své vozy klimatizací. S tou se ovšem musíme naučit správně zacházet.

Nejhorší jsou prudké výkyvy teplot, které nastanou při přechodu z teplého prostředí do vychlazeného. Rozhodně si toho povšimnou nejrůznější části našeho těla, které při řízení potřebujeme ve stoprocentní kondici.

Rozdíl teplot působí podobně jako ofouknutí při rychlé jízdě s dokořán otevřenými okénky. Na prudké ochlazení reagují zejména šíje, krční páteř a ramenní klouby ztuhnutím.

Svaly se mohou zablokovat a kromě nepříjemné bolesti nám mohou i část výletu pěkně znechutit.

Teplota klimatizovaného vzduchu by měla být nastavena o maximálně 5 stupňů níž než teplota venkovní, a proud chladnějšího vzduchu raději nasměrujme jinam než přímo na sebe.

Kromě svalů tím můžeme ohrozit například i své oči, jejichž povrch rychle vysychá, oči pak pálí a slzí. Ke správnému používání klimatizace také patří pravidelná kontrola a čištění.

Ve filtrech se hromadí plísně a bakterie, takže cesta na dovolenou by se mohla stát počátkem nepříjemného onemocnění.

5. Pozornost

Pomozte svému zmatenému mozku

Následující řádky budou platit spíše pro spolujezdce. Už se vám stalo, že jste při cestování potřebovali věnovat pozornost třeba studování mapy nebo jste si chtěli krátit dlouhou chvíli čtením? Pak nejspíš budete znát kinetózu neboli nemoc z pohybu.

Ta vzniká v okamžiku, kdy je náš organismus poněkud zmaten rozdílnými podněty, které dostává. Tělo se pohybuje, zatímco oči ulpívají na jednom místě. Čím rychleji jedeme a čím víc zatáček silnice má, tím se situace zhoršuje.

Mozek si pak neví rady, jak takový rozpor vyhodnotit, a reaguje zvracením, bolestí hlavy či závratí. Omezme proto čtení na nutné minimum a podpořme svůj organismus, jak to jde.

Třeba dodržováním pitného režimu (na rozbouřený žaludek je vynikající třeba mátový čaj), sáhněme spíše po dietních pokrmech, a především požádejme řidiče, aby zpomalil a jel co nejplynuleji, bez prudkých akcelerací a ostrých změn směru.

A když už nebude zbytí a budeme nuceni sáhnout po nějakém léku na kinetózu, pamatujme, že většina z takových přípravků může mít tlumivé účinky.

Pokud se s řidičem na dlouhé trase hodláme za volantem střídat, pak by účinky medikamentů mohly oslabit naši pozornost.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml