Skip to content

5G od Ericssonu spouští čtvrtou průmyslovou revoluci

Automobilový průmysl vytváří téměř desetinu HDP České republiky a na exportu naší země se podílí zhruba čtvrtinou. Případy užití založené na technologiích Ericssonu ukazují, jak konektivita proměňuje výrobny v chytré továrny a zvyšuje tak jejich produktivitu i konkurenceschopnost v nejistých časech.

Uplatnění technologií a procesů Průmyslu 4.0 v automobilovém sektoru ovšem není žádnou hudbou budoucnosti. Foto: Tisková zpráva

Jednou z nejnovějších aplikací technologií Průmyslu 4.0 v sektoru automotive je továrna na motory společnosti Ford ve španělské Valencii, v jejíchž halách se testuje mimo jiné flotila automaticky řízených vozíků (AGV – Automated Guided Vehicle), ovládání těchto mobilních robotů pomocí lidských gest či také uplatnění virtuální reality (VR).

S tím, že různé přístroje a řešení jsou propojeny prostřednictvím dedikované samostatné 5G sítě vybudované společností Ericsson. Přestavba provozovny s 900 zaměstnanci na skutečnou chytrou továrnu je součástí partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) Horizon 2020 5G Infrastructure, společné iniciativy Evropské komise a evropských ICT firem zaměřených na vývoj a uplatňování inovativních řešení založených na komunikačním standardu 5G.

blank
Podobně jako ve Valencii a Coventry lze výrobní technologie i procesy virtuálně testovat a navrhovat pomocí nástrojů VR. Foto: Tisková zpráva

AI jede!

Konkrétně VR je také klíčovým prvkem nedávno představeného proof-of-concept digitálního dvojčete výrobního komplexu výrobce autobaterií Hyperbat v britském Coventry. Digitální dvojče je virtuální model fyzického objektu, kterým se lze procházet prostřednictvím digitálního rozhraní, jakým jsou VR brýle.

Systém běžící na 5G síti od společnosti Ericsson umožňuje inženýrům Hyperbat virtuálně zkoušet výrobky či technologie výroby v měřítku 1:1 v podmínkách tovární haly či v reálném čase pracovat na určitém návrhu, aniž by se museli fyzicky potkávat.

Pokročilé digitální technologie mají potenciál výrazně proměnit tradiční výrobní procesy ve smyslu zvýšení efektivity procesů produktového managementu, dodavatelského řetězce i samotného provozu továrny.

Ať už jde o výrobny Fordu nebo Hyperbatu, stále bohatší praxe potvrzuje, jak klíčovou roli budou hrát nízká latence, Edge Computing či bezdrátové sítě také v automobilovém průmyslu. Technologie průmyslového 5G od Ericssonu umožňují všechny tyto i další dalekosáhlé inovace v tomto pro Česko klíčovém automobilovém odvětví,“ říká Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson.

blank
Továrna připravená na široké uplatnění konceptu Internetu věcí (IoT) je propojena vysoce výkonnou bezdrátovou a 5G mobilní sítí poskytovanou společností Ericsson. Foto: pixabay

Lepší technologie

Před více než půl rokem otevřel Mercedes-Benz ve svém továrním areálu v Sindelfingen závod Factory 56 určený ke kompletaci limuzín třídy S. Tradiční montážní linka v principu pořád vycházející z časů Henryho Forda je zde částečně nahrazena systémem robotických vozidel, které umožňují přechod z pásové výroby na cyklickou, tedy že vůz během montáže zůstává na jednom místě namísto toho, aby byl při každém výrobním kroku posouván podél linky.

Tento systém navíc dovoluje jednotlivé montážní linky rozšiřovat bez nutnosti strukturálních úprav budovy.

blank
Bezpapírový a také CO2 neutrální provoz je vzorem pro všechny budoucí montážní haly společnosti Mercedes-Benz po celém světě, a to jak při rozšíření stávajících závodů, tak pro nové provozy vzniklé na zelené louce. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: Tisková zpráva, Foto 1 a 2 – Tisková zpráva, Foto 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...