Skip to content

5G od Ericssonu spouští čtvrtou průmyslovou revoluci

Automobilový průmysl vytváří téměř desetinu HDP České republiky a na exportu naší země se podílí zhruba čtvrtinou. Případy užití založené na technologiích Ericssonu ukazují, jak konektivita proměňuje výrobny v chytré továrny a zvyšuje tak jejich produktivitu i konkurenceschopnost v nejistých časech.

Uplatnění technologií a procesů Průmyslu 4.0 v automobilovém sektoru ovšem není žádnou hudbou budoucnosti. Foto: Tisková zpráva

Jednou z nejnovějších aplikací technologií Průmyslu 4.0 v sektoru automotive je továrna na motory společnosti Ford ve španělské Valencii, v jejíchž halách se testuje mimo jiné flotila automaticky řízených vozíků (AGV – Automated Guided Vehicle), ovládání těchto mobilních robotů pomocí lidských gest či také uplatnění virtuální reality (VR).

S tím, že různé přístroje a řešení jsou propojeny prostřednictvím dedikované samostatné 5G sítě vybudované společností Ericsson. Přestavba provozovny s 900 zaměstnanci na skutečnou chytrou továrnu je součástí partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) Horizon 2020 5G Infrastructure, společné iniciativy Evropské komise a evropských ICT firem zaměřených na vývoj a uplatňování inovativních řešení založených na komunikačním standardu 5G.

Podobně jako ve Valencii a Coventry lze výrobní technologie i procesy virtuálně testovat a navrhovat pomocí nástrojů VR. Foto: Tisková zpráva

AI jede!

Konkrétně VR je také klíčovým prvkem nedávno představeného proof-of-concept digitálního dvojčete výrobního komplexu výrobce autobaterií Hyperbat v britském Coventry. Digitální dvojče je virtuální model fyzického objektu, kterým se lze procházet prostřednictvím digitálního rozhraní, jakým jsou VR brýle.

Systém běžící na 5G síti od společnosti Ericsson umožňuje inženýrům Hyperbat virtuálně zkoušet výrobky či technologie výroby v měřítku 1:1 v podmínkách tovární haly či v reálném čase pracovat na určitém návrhu, aniž by se museli fyzicky potkávat.

Pokročilé digitální technologie mají potenciál výrazně proměnit tradiční výrobní procesy ve smyslu zvýšení efektivity procesů produktového managementu, dodavatelského řetězce i samotného provozu továrny.

Ať už jde o výrobny Fordu nebo Hyperbatu, stále bohatší praxe potvrzuje, jak klíčovou roli budou hrát nízká latence, Edge Computing či bezdrátové sítě také v automobilovém průmyslu. Technologie průmyslového 5G od Ericssonu umožňují všechny tyto i další dalekosáhlé inovace v tomto pro Česko klíčovém automobilovém odvětví,“ říká Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson.

Továrna připravená na široké uplatnění konceptu Internetu věcí (IoT) je propojena vysoce výkonnou bezdrátovou a 5G mobilní sítí poskytovanou společností Ericsson. Foto: pixabay

Lepší technologie

Před více než půl rokem otevřel Mercedes-Benz ve svém továrním areálu v Sindelfingen závod Factory 56 určený ke kompletaci limuzín třídy S. Tradiční montážní linka v principu pořád vycházející z časů Henryho Forda je zde částečně nahrazena systémem robotických vozidel, které umožňují přechod z pásové výroby na cyklickou, tedy že vůz během montáže zůstává na jednom místě namísto toho, aby byl při každém výrobním kroku posouván podél linky.

Tento systém navíc dovoluje jednotlivé montážní linky rozšiřovat bez nutnosti strukturálních úprav budovy.

Bezpapírový a také CO2 neutrální provoz je vzorem pro všechny budoucí montážní haly společnosti Mercedes-Benz po celém světě, a to jak při rozšíření stávajících závodů, tak pro nové provozy vzniklé na zelené louce. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: Tisková zpráva, Foto 1 a 2 – Tisková zpráva, Foto 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...