V letních měsících se dá jen těžko vydržet v rozpálené kanceláři, a proto řada lidí prchá s železnou pravidelností k vodě.
Ať už zrovna ležíte u moře, nebo kousek za barákem u rybníčku, myslete na následující pravidla, díky kterým bude vaše opálení nejen krásné, ale proces jeho získávání také méně škodlivý.
1. Připravte se
Zařaďte do svého jídelníčku doplňky stravy s betakarotenem. Nejen, že vám tmavší odstín déle vydrží, ale ještě zvýšíte odolnost pokožky vůči slunečnímu záření.
Pokud před tabletami dáváte přednost přírodě, začněte konzumovat více čerstvé mrkve nebo se naučte pít zelený čaj.
2. Pořiďte si kvalitní krém
Než vyrazíte ven, vždy se nejprve namažte krémem s SPF faktorem. Produkty se liší čísly, která označují, kolik UVB paprsků propustí k pokožce a jak dlouhou dobu po jejich aplikaci můžete zůstat na slunci. Např.
krém s SPF 20 propustí jen jednu dvacetinu paprsků a doba pobytu na slunci, než se spálíte, se zvýší 20krát. Pokud vám tedy kůže bez opalovacího přípravku zrudne za 15 minut, po použití krému mluvíme o 300 minutách.
Výrobci však neberou v úvahu pot, otírání ručníkem či kontakt s vodou, a proto byste se měla mazat každé dvě hodiny.
3. Nezapomínejte na hlavu a oči
S nadměrným UV zářením vaše vlasy trpí. Zabraňte jejich vysušování chick kloboukem, který vás ochrání také před nepříjemným úpalem. Co se týče očí, vybírejte brýle s UV filtrem.
4. Dostatečně pijte
Během opalování se logicky více potíte, a proto musíte pravidelně doplňovat tekutiny. Volte obyčejnou neperlivou vodu a to v obsahu alespoň 3 litrů. Snažte se pít průběžně během celého dne.
5. Neriskujte
Touha po bronzové kůži by měla být v rozumné míře. Nechoďte na sluníčko v pravé poledne, kdy slunce žhne až k nevydržení. Místo opálení si vysloužíte spíše zarudnutí kůže, které může poškodit vaše zdraví.