Letní příjemné teploty jsou ty tam, venku teď panuje sychravé a nevlídné počasí. Teploty se střídají jako na houpačce, vybrat si vhodné oblečení je poměrně obtížné. Buď se oblékneme málo a prostydneme, nebo se zase oblečeme moc a zpotíme se.
Ať tak či tak, výsledkem může být prochladnutí, rýma, kašel, chřipka. Nejvyšší čas začít posilovat imunitu.
Oslabený imunitní systém se útoku bacilů neubrání
Schopnost imunitního systému bránit se útoku bacilů a virů je nám částečně dána do vínku, ovlivňuje ji ale i náš životní styl a vlivy okolního prostředí. Imunitu dělíme na vrozenou a získanou. Ta vrozená je nám geneticky daná, získanou si musíme osvojit. A to buď kontaktem s nemocí, nebo očkováním.
Jak posílit imunitu a zvýšit přirozenou obranyschopnost organismu?
Chytnete infekci pokaždé, když přijdete do kontaktu s bacily? Na vině může být oslabená imunita, špatné stravovací návyky, stres, nedostatek spánku. Negativně na imunitu působí i nadměrné užívání antibiotik. Jak imunitu účinně podpořit?
Jezte zdravou a pestrou stravu
Jezte kvalitní potraviny, vyhněte se nadměrné konzumaci jednoduchých cukrů a nezdravých tuků. Sladké cukry totiž negativně ovlivňují schopnost bílých krvinek pohltit škodlivé bakterie.
Když tyhle cukrovinky nahradíte ovocem, zeleninou a cereáliemi, váš imunitní systém se nastartuje a bude se útoku škodlivých virů a bakterií snáz bránit.
Náš tip: Zařaďte do svého jídelníčku hlavně potraviny, jako brokolici, ořechy, zdravé oleje (kokosový, konopný), karotenoidy, krůtí maso, ryby, rakytník, zázvor a česnek.
Dodejte tělu dostatek vitamínů
Jakmile se blíží sezóna chřipek a nachlazení, je na čase zvýšit přísun některých vitamínů a minerálů.
Z hlediska imunity je důležitý hlavně vitamín C, ideálně v kombinaci se selenem a zinkem, vitamín D3 a vitamín A.
Užívejte pravidelně probiotika, která pozitivně ovlivňují stav střevní mikroflóry v tlustém střevě, což je jeden z našich nejdůležitějších imunitních orgánů. Víte, že ve střevech se nachází až 70 % imunitního systému?
Pro toho, kdo často trpí infekcí dýchacích cest jsou vhodné bakteriální lyzáty, které aktivují imunitní systém k pohotovosti.
Slyšeli jste už o glukanech, které najdete třeba v hlívě ústřičné? I ty podporují obranné reakce organismu.
Náš tip: Víte, jaké vitamíny milují dnešní děti? Že ne? My vám to prozradíme. Jde o želé Vibovit, ve kterém najdete všechny důležité vitamíny a minerály pro děti od 3 let věku.
Vsaďte i na přírodu
Kromě toho, že si pořídíte různé doplňky stravy, můžete vitamíny do těla doplnit z přírodních zdrojů.
Vitamín C najdete nejen v pomerančích a šípkách, ale také v rakytníku.
Z hub je kromě hlívy ústřičné prospěšná také houba Shiitake, Reishi, Maitake a Cordyceps.
Z bylinek je prospěšná třeba echinacea (třapatka nachová).
Na obranyschopnost organismu pozitivně působí i chlorella, která má navíc antioxidační schopnosti.
Náš tip: Hlívu ústřičnou najdete v doplňcích stravy MultiIMUN, které jsou k dostání v podobě tablet i sirupu na imunitu pro děti.
Zavzpomínejte na dětství a začněte s otužováním
Pamatujete si, jak na vás maminky a babičky pouštěli studenou vodu? Zvykaly tak váš organismus na změny teplot. Zkuste to i dnes.
Nezapomínejte na dostatek spánku
Právě během něj totiž tělo čerpá síly na další den a regeneruje. Musí jít ale o kvalitní spánek o délce 6-8 hodin denně.
Náš tip: Než večer ulehnete, vyvětrejte místnost a snižte teplotu v místnosti. Uvidíte, že se vám bude lépe usínat, v noci se nebudete tolik probouzet.
Co dělat, když vás přemůže chřipka?
Nemoci z nachlazení a chřipka jsou jedny z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Chřipku není radno přecházet, jakmile vás skolí, měli byste ulehnout do postele.
Jaké jsou příznaky chřipky a jak ji léčit?
Mezi běžné příznaky chřipky patří únava, bolest svalů, kloubů a hlavy, horečka, zimnice, světloplachost, bolest v krku a kašel. Přenáší se kapénkami při kašlání a kýchání. U zdravého jedince postačí jako léčba klid na lůžku, kuřecí vývar a popíjení čajů.
Z volně prodejných léků se osvědčil Aspirin, Acylpyrin, Paralen Grip a přípravky proti kašli.