Člověk, který žil v roce 1914, by asi nevěřícně valil oči, kdybychom ho vzali do stroje času a ukázali mu naši současnost.
Stejně tak my bychom možná zírali na technologie, které se prosadí dejme tomu za padesát let.
Provoz na stupni číslo 5? Minulost…
Dopravní zácpy jsou můrou každého řidiče. Zvláště ve velkých městech mohou stojící kolony dosáhnout i několika kilometrů a cesta, která obvykle trvá 20 minut, se protáhne do řádů hodin. Za pár let by však podobným problémům mělo být odzvoněno.
S pomocí dat z archivů, senzorů na komunikacích a GPS společnost IBM vyvíjí program, který bude schopen dopravní komplikace předpovídat. Řidiči jednoduše dostanou na svůj smartphone upozornění a také doporučení, jak se problematickým místům vyhnout.
Most, který se sám opraví
Radní ve všech městech mají jednu noční můru. A tou bývá oprava mostu, který je součástí důležité komunikace. Ovšem opraváři mostů by se v dohledné době mohli ukousat nudou.
Inženýr Victor Li působící na Michiganské univerzitě vyvinul nový materiál, ze kterého by se mosty budoucnosti mohly stavět. Jedná se o beton protkaný mikrovlákny, který je schopen opravovat sebe sama. Celý princip je geniálně jednoduchý.
Ionty vápníku ve směsi reagují s dešťovou vodou a oxidem uhličitým. Výsledkem je uhličitan vápenatý, kterým pak most zacelí své rány.
Kratší vzdálenost mezi kontinenty
Legendární letadlo Concorde zvládlo mezikontinentální let z Evropy do Severní Ameriky za 3 hodiny. Technologie pro letecký provoz nadzvukovou rychlostí tedy již existují.
Jejich problémem je ale neúnosná ekonomická náročnost provozu, i proto Concorde skončil ve starém železe. V současnosti vyvíjené letecké motory by však tento problém měly vyřešit.
Už koncem dvacátých let by tak cesta z Londýna do New Yorku mohl trvat pouhé dvě hodiny.
Konec závislostí
Drogová či alkoholová závislost je velký problém. Její léčba je extrémně náročná a mívá nejistý výsledek. Ovšem, v budoucnu by se podobné typy závislostí mohly léčit pomocí vakcín.
Látka vpravená do organismu má za úkol přesvědčit tělo, že je schopno vytvářet protilátky, které zabrání vstupu drogy do nervové soustavy. Vakcína už byla úspěšně vyzkoušená na myších, nyní probíhají testy na lidech.
Sbohem, pračky…
Hora prádla a velké praní. I to se zřejmě stane minulostí. Čínští inženýři vyvíjejí speciální tkanivo, které bude mít samočistící schopnosti. Jeho základem je oxid titaničitý. Nová látka eliminuje nejen špínu, ale i bakteriální zápach.
Stačí jen v takové košili vyjít na slunce a nenápadné leč důkladné čištění může začít.