Domů     5 nejzajímavějších galerií pravěku: Pohlédněte na svědectví o talentu našich předků!
5 nejzajímavějších galerií pravěku: Pohlédněte na svědectví o talentu našich předků!
11.3.2016

Estetické cítění a schopnost vytvářet umělecká díla jsou výlučné vlastnosti člověka. Ještě před tím než si člověk začal stavět vlastní obydlí, již zpíval, tančil a také maloval.

Po celém světě je rozeseto mnoho pravěkých galerií, které poskytují jasná svědectví o talentu našich předků.

Altamira: Nešťastný osud objevitele

Místo: Španělsko

Doba: 35 000 let

Jednou z nejznámějších pravěkých galerií je jeskyně Altamira ležící v Kantábrii na severu Španělska nedaleko města Santander.

Jeskyně byla objevena již v druhé polovině předminulého století, konkrétně v roce 1868. Krátce na to se jejím průzkumem začal zabývat šlechtic ze Santanderu Marcelino Sanz de Sautuola, jehož malá dcera Mária v roce 1879 objevila v jeskyni první malby.

Teprve v roce 1902 (po dalších objevech maleb v jeskyních ve Francii) byla uznána věrohodnost Sanzova objevu.

Sám Sanz zemřel v roce 1888, aniž kdokoli z vědecké obce věřil, že malby pocházejí od dávných předků člověka. Jeskyně obsahuje rozsáhlé celky maleb, z nichž nejslavnější je velká síň bizonů.

Návštěvníci mohou obdivovat kromě barevných bizonů také koně, jeleny, lidské postavy se zvířecí hlavou i symboly, nad kterými si vědci dodnes lámou hlavu. Nález se svou celistvostí a rozsáhlostí stal prvním z významných dokladů o tehdejší vyspělosti výtvarného umění a zároveň podal další svědectví o životě paleolitických lidí.

Bhimbetka: Časosběrný dokument o Indii

Místo: Indie

Doba: 30 000 let

Jedny z nejstarších dochovaných maleb vytvořili lidé, kteří v době kamenné obývali jeskyně v centrální části Indie.

Ty se nacházejí asi 30 kilometrů od města Bhópál, které do dějin vešlo jednou z největších průmyslovou havárií v historii, při které zahynulo 25 000 lidí. Skalní malby v Bhimbetce zobrazují každodenní výjevy ze života, například lov, tanec a samozřejmě nemůže chybět vyobrazení zvířat.

Návštěvník si tak pohledem tehdejších malířů může prohlédnout tygry, lvy, divoká prasata, slony nebo psy. Skalní galerie fungovala v rozsáhlém časovém období. Z doby paleolitu pocházejí malby zvířat, na kterých převládá červená a zelená barva.

Z éry mezolitu pocházejí stylizované postavy, mrtvá zvířata, výjevy z lovů či tanečních rituálů. V době eneolitu pak místní umělci ztvárňovali i výjevy z obchodních aktivit.

Později malby a kresby získaly duchovní rozměr, ze středověku pak pocházejí geometrické vzorce. V roce 2003 byla Bhimbetka zapsána na seznam světového dědictví.

Chauvetova jeskyně: Když v Evropě žili gepardi…

Místo: Francie

Doba: 30 000 let

Francie a zejména Paříž je plná galerií a muzeí a mekkou výtvarného umění. Jako by esprit francouzské země přitahoval umělce i v době, kdy člověk neměl o jakémkoliv civilizačním pokroku žádnou představu.

Již v pravěku se řada francouzských jeskyní stala galeriemi. Jednou z nich je Chauvetova jeskyně nacházející se v jižní části Francie.

V obrovském prostoru jsou na stěnách tak skvělým způsobem zpracované malby, že výtvarní teoretici dodnes valí oči. Více než sto maleb zobrazuje především zvířata, například medvědy, ale i taková, které bychom na starém kontinentě nečekali.

Pravěcí lidé asi nejezdili na dovolenou do Afriky, takže i díky nim nyní víme, že Evropu před 30 000 lety obývali třeba lvi, gepardi nebo hyeny. Skalní útroby jsou pojmenovány po speleologovi Jean-Marie Chauvetovi, který ji roku 1994 se dvěma kolegy E. Brunel-Deschampsovou a Ch.

Hillairem objevil a roku 1996 popsal. Datování bylo zpočátku předmětem odborných sporů, radiokarbonová metoda datování ale ukázala, že malby skutečně pocházejí z doby před 30 000–32 000 lety. Další stopy jsou o několik tisíciletí mladší.

Speleologický výzkum ukázal, že zhruba před 25 000 let byl vchod do jeskyně uzavřen sesuvem půdy, čímž se vysvětluje nepřítomnost mladších stop. Pro veřejnost je jeskyně uzavřena.

Cosquerova jeskyně: Muzeum zaplavené vodou

Místo: Francie

Doba: 27 000 let

Potápěč může leccos odkrýt, ale poslední, co by asi čekal, je objev pravěkého výtvarného muzea. A přece, byť to není vůbec pravděpodobné, se potápěčskému instruktorovi Henry Cosquereovi přesně něco takového přihodilo.

Stalo se tak v roce 1985, když se Cosquer potápěl v pobřežních vodách Středozemního moře nedaleko přístavu Marseille. Vchod do Cosquerovy jeskyně se totiž nachází 37 metrů pod hladinou moře.

Pochopitelně, že pravěcí lidé se nepotápěli, aby se do ní dostali, to jen tehdy byla mořská hladina mnohem níže než dnes.

Obsah místní trvalé expozice je typický, převládají zde zvířata, především koně a kozy, ovšem i vzhledem k blízkosti moře jsou zde znázorněny i ryby. Zvláštností v místní galerii je vyobrazení lidské ruky.

Lascaux: Sixtinská kaple pravěku

Místo: Francie

Doba: 17 000 let

V jeskyni Lascaux, která byla objevena u vesničky Montigac na jihozápadě Francie 12. září 1940, se nacházejí asi dvě tisícovky kreseb tehdy žijících zvířat, tvorů vytvořených fantazií a dalších abstraktních obrazů. Jeskyni objevili zcela náhodně čtyři chlapci, kteří hledali svého zatoulaného psa na kopci u řeky Vézere.

Pohled, který se jim po spuštění do jeskyně naskytl, jim vyrazil dech.

Na stěnách před nimi jako by ožila vyhynulá zvířata, jako například divocí koně, mamuti, tuři, jeleni nebo bizoni, ale i obrazy vytvořené fantazií. K těm nejznámějším patří proslulý jednorožec z Lascaux.

„Nevytvořili jsme vůbec nic,“ prohlásil po zhlédnutí maleb Pablo Picasso.

Foto: rupestre, wikipedia
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz